BRUSEL, BRATISLAVA. Poslanci Európskeho parlamentu chcú, aby sa 2. august stal Európskym dňom pamiatky rómskych obetí holokaustu. Tento pamätný deň by mal pripomínať genocídu Rómov počas druhej svetovej vojny.
Ako agentúru SITA informovala Ivana Janíková Stavrovská z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku, poslanci v stredu 15. apríla vyzvali na snahu ukončiť diskrimináciu Rómov a zamedziť páchaniu trestných činov z nenávisti a nenávistných prejavov voči príslušníkom tejto etnickej menšiny.
Nacisti vyvraždili pol milióna Rómov
Európsky parlament oficiálne uznal genocídu Rómov a iné formy prenasledovania, napríklad deportácie a umiestňovanie v internačných táboroch počas 2. svetovej vojny, ako historický fakt.
Poslanci zároveň vyzvali členské štáty, aby príklad Európskeho parlamentu nasledovali. Ako sa uvádza v tlačovej správe, podľa odhadov bolo nacistami a ich spojencami vyvraždených viac ako pol milióna Rómov, pričom v niektorých krajinách bolo vyhladených viac ako 80 percent rómskeho obyvateľstva.
"Holokaust Rómov je historický fakt, ktorý je často odsúvaný do úzadia. Verím, že aj prostredníctvom Európskeho dňa pamiatky rómskych obetí holokaustu sa zvýši povedomie verejnosti o dejinách tejto najväčšej európskej etnickej menšiny. Poznanie je základom pre búranie predsudkov a stereotypov," uviedla europoslankyňa Jana Žitňanská zo strany NOVA.
Podľa Anny Záborskej z KDH uznanie genocídy Rómov je "aktom znovuobjavenia ľudskosti tam, kde ju naši otcovia a dedovia stratili".
Členské štáty musia dodržiavať smernicu o rasovej rovnosti
Protirómske nálady sú v rozpore s normami a hodnotami Európskej únie a predstavujú závažnú prekážku úspešného začlenenia Rómov do spoločnosti, uvádza sa v uznesení.
Poslanci preto vyzvali členské štáty na dôsledné vykonávanie smernice o rasovej rovnosti s cieľom predchádzať a odstraňovať diskrimináciu Rómov, najmä pokiaľ ide o zamestnanie, vzdelávanie a prístup k bývaniu.
Podľa europoslanca Branislava Škripeka z OĽaNO sa na Slovensku s problémami pri integrácii Rómov do spoločnosti stretávame denne.
"Jednou z hlavných príčin zlyhania sociálnych riešení sú slabé vedomosti o rómskej komunite a ich nesystematickosť," povedal Škripek. Pozitívne výsledky vidí v práci kresťanských komunít, ktoré sa Rómom venujú.
Europoslanci uznali genocídu Rómov
Za schválenie uznesenia hlasovalo 554 poslancov Európskeho parlamentu, 13 bolo proti a 44 poslancov sa zdržalo.
V noci z 2. na 3. augusta 1944 bolo v takzvanom Zigeunerlager v Osvienčime-Brezinke zavraždených 2 897 Rómov, prevažne žien, detí a starších ľudí.
Druhý august by mal byť preto podľa europarlamentu vyhlásený za Európsky deň pamiatky rómskych obetí holokaustu a venovaný pamiatke obetí genocídy Rómov počas 2. svetovej vojny.
Rómovia sú najväčšou etnickou menšinou v Európe. Odhaduje sa, že v Európe žije 10 až 12 miliónov Rómov, z toho približne šesť miliónov v Európskej únii. Medzinárodný deň Rómov sa každoročne oslavuje 8. apríla.