Bratislava 6. januára (TASR) - Pre celý kresťanský svet sa dnes končí oslavou cirkevného sviatku Troch kráľov vianočné obdobie. Pripomína udalosť, keď Boh svetlom hviezdy zjavil národom svojho syna, a traja mudrci z východu sa mu prišli do Betlehema pokloniť a obetovať mu svoje dary - zlato, kadidlo a myrhu ako symbol utrpenia.
V našich zemepisných šírkach vrcholia najkrajšie sviatky roka pre kresťanov aj účasťou na liturgii. V minulosti aj dnes sa na bohoslužbách svätia niektoré predmety používané v živote - voda, krieda, sviečka a cesnak, ktoré majú slúžiť najmä na ochranu pred démonmi a na liečenie.
K sviatku sa viazala a v mnohých obciach podnes viaže takzvaná kňazská koleda, pri ktorej kňazi obchádzali všetky domy a prežehnávali príbytky. Vykropia ich svätenou vodou, okadia kadidlom a dvere označia iniciálkami troch kráľov G+M+B a príslušným letopočtom. S kňazmi obyčajne príbytky ľudí navštevovali aj rechtor, kostolník, speváci, miništranti a nosiči vyzbieraných naturálií.
Pod názvom Chodenie s hviezdou sú známe aj na Slovensku Trojkráľové hry. Predvádzali ich mladí muži, ktorí v skupinkách obchádzali dediny na celom Slovensku. Mladíci predstavovali Troch kráľov, štvrtým bol hviezdonos alebo anjel. Domácim zaspievali a povinšovali božie požehnanie do nadchádzajúceho roka. Rozvinutejšou, ale už zaniknutou hrou je chodenie s kolískou, kde Traja králi vystupovali spolu so svätým Jozefom a Pannou Máriou. V súčasnosti sú trojkráľové obchôdzky zriedkavé, zachovávajú sa v niektorých rázovitých obciach, ale aj v mnohých farnostiach v mestách.
Biblickí traja králi - Gašpar, Melichar a Baltazár, ktorí so svojimi darmi prichádzajú k maličkému Ježišovi vedení betlehemskou hviezdou, sú tradične zobrazovaní aj v betlehemoch a sú témou vianočných a trojkráľových hier. Ich putovanie sa spomína od 14. storočia.
*ds som NNNN