Antidiskriminačný zákon do pripomienkového konania
BRATISLAVA 6. januára (SITA) - Zákon o rovnakom zaobchádzaní tzv. antidiskriminačný zákon by mal byť predložený na pripomienkové konanie v priebehu januára a následne vo februári by sa mal dostať na rokovanie vlády. Ako uviedla pre agentúru SITA generálna
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
riaditeľka Sekcie ľudských práv a menšín Úradu vlády SR Jana Kviečinská, pripravený text je totožný s minuloročným návrhom, ktorý síce vláda schválila, no pre výhrady KDH sa nedostal na rokovanie parlamentu. "Zákon na 99 percent zosúlaďuje slovenskú legislatívu s normami Európskej únie (EÚ). Plne aproximuje dve smernice EÚ - rasovú a zamestnaneckú", uviedla. Menšie problémy vidí Kviečinská v otázke spotrebiteľských práv.
Kviečinská očakáva, že aj pri tomto druhom návrhu zákona sa nájdu skupiny, ktoré budú žiadať jeho úpravy. Verí ale, že tentoraz nepríde k jeho zablokovaniu. Zákon totiž zavádza termíny, ktoré už v našom právnom poriadku sú, ale chýba ich presná definícia. "Ide napríklad o viktimizmus, harašment, priamu a nepriamu diskrimináciu," spresnila Kviečinská, podľa ktorej zákon zjednoduší systém ochrany pred diskrimináciou a sprístupní ho občanom.
Hlavný vyjednávač s EÚ Ján Figeľ však uviedol, že antidiskriminačný zákon neprijala ešte žiadna kandidátska krajina. Ide o harmonizáciu nášho práva so smernicami EÚ v oblasti pracovného práva. "Základné náležitosti týchto smerníc však v samotnej únii vstúpia do platnosti až v roku 2003, niektoré dokonca v roku 2006," doplnil. Figeľ sa domnieva, že vláda by mala najprv zanalyzovať súčasnú legislatívu na Slovensku v tejto oblasti a potom navrhnúť opatrenia, ktoré vytvoria predpoklad pre zákonom zaručenú nediskrimináciu všade tam, kde je to potrebné. Smernice EÚ sa zapracúvajú do národnej legislatívy nielen prijatím samostatných zákonov, ale aj úpravou už existujúcich zákonov, dodal. Ako Figeľ podčiarkol, on osobne je za čo najjednoduchšiu úpravu, ktorá však môže byť zadefinovaná až po kvalitnej analýze momentálneho stavu a potrebnej miery harmonizácie. Je to vec vlády rozhodnúť sa pre jednoduchší a lepší legislatívno-technicky proces. K vládnemu návrhu sa Figeľ nechcel vyjadrovať, lebo ho nepozná.