AKTUALIZOVANÉ

Poslanci skončili. Nechce sa vzdať limuzíny, útočí Fico na Figeľa

Do rozpravy bolo pred piatkovým rokovaním prihlásených 20 poslancov. Rokovanie sa nateraz skončilo bez hlasovania o odvolaní Jána Figeľa.

Šéf KDH Ján Figeľ.(Zdroj: SITA)

Minútu po minúte sme ukončili.

14:16 "Vyzvali sme Smer na rokovanie aj cez víkend. Na grémiu sme sa dozvedeli, že s týmto majú vládni poslanci problém a zaslúžia si víkend," povedal na tlačovej konferencii Jozef Viskupič (Oľano).

"Je neobhájiteľné, že toto vládni poslanci odmietli," povedal Viskupič. "Chaos v strane Smer pokračuje," povedal Pavol Abrhan. Narážal na slová Smeru, keď Robert Fico hovoril, že on ide pracovať aj cez víkend a poslanci Smeru to odmietli. "Zbytočne strácame tri dni," povedal poslanec Igor Matovič (Oľano).

"Keď Robert Fico toto rozhodnutie dokoná, vráti Slovensko do čias hlbokého Mečiarzmu," dodal poslanec.

"Dôvodom tejto zmeny programu a prerušenia rozpravy k odvolávaniu Jána Figeľa z postu podpredsedu Národnej rady SR je spôsob rokovania, aký si zvolili poslanci opozície. Tí sa vo svojich vystúpeniach nevenujú aktuálnym problémom živnostníkov a poškodených veriteľov, ale používajú urážky a hrubé osočovanie, ako hlavnú formu argumentov. Nikto z radov opozičných poslancov nevyužil priestor takmer dva dni trvajúcej rozpravy k predloženiu konkrétnych návrhov na riešenie likvidačných následkov rozhodnutí J. Figeľa na životy drobných podnikateľov," informoval v stanovisku predsedu Národnej rady Petra Pellegriniho.

14:10 Tlačovú konferenciu zvolalo aj KDH. "Minister nie je ten, ktorý má položky kontrolovať. Na to je stanovený proces. Všetky tendre boli vyhodnocované komisiou, boli konzultované s Úradom pre verejné obstarávanie," povedal počas tlačovej konferencie Ján Figeľ.

"Slovenský problém nie sú nízke ceny, ale predraženia," povedal Figeľ.

14:08 Až peny opadnú a Váhostav rozporciujú, bude sa dať možno povedať, že ani opozícia sa nevie tak rozbiť, ako ju Fico dokáže spojiť, píše v komentári Peter Schutz.

13:46 Rokovanie pre dnešok Jana Laššáková skončila, opozícia skanduje: my chceme robiť. Poslanci budú pokračovať v utorok. Na predĺženie programu nebolo v sále dosť poslanecov a nedalo sa tak o ňom hlasovať.

13:42 Po 14:00 sa rokovať nebude, taký je výsledok poslaneckého grémia.

13:18 Podpresedníčka parlamentu Jana Laššáková zvolala poslanecké grémium a prerušila rokovanie.

Daniel Lipšic navrhuje rokovať dnes dlhšie a rovnako aj počas víkendu. O návrhu sa poslanci Smeru poradia a následne rozhodnú. Pôvodný návrh bol, že dnes sa bude rokovať len do 14:00.

12:57 Na otázku, či nemá obavy, že Smer prišiel pri KDH o potenciálneho koaličného partnera, Fico odvetil, že Smer nebude visieť na šnúrkach Figeľa.

"My sa zaoberáme sami sebou, chceme vo voľbách dobrý výsledok. O podobe vlády rozhodnú ľudia, nie pán Figeľ," povedal Fico a skritizoval vstup Alojza Hlinu do klubu kresťanských demokratov. Priznáva, že na Slovensku budú potrebné silné vládne koalície, ale nie je preto ochotný nehovoriť ľuďom pravdu.

fico_sita_res.jpg

Robert Fico počas tlačovej konferencie. FOTO - SITA

12:54 Líder KDH Ján Figeľ, ktorý na pôde parlamentu čelí odvolávaniu z postu podpredsedu NR SR, sa správa ako človek, ktorému záleží na veľkej limuzíne, na tom, či bude mať tri sekretárky a niekoľko poradcov. Vyhlásil to redseda vlády SR Robert Fico (Smer), podľa ktorého by mal Figeľ odstúpiť sám.

"Potvrdzuje sa, že pán Figeľ má politickú zodpovednosť v takom rozsahu, že ak by mal sebareflexiu, odstúpil by sám. My sme to už ukázali, že sa vieme pozrieť do zrkadla a prijať náročné a citlivé rozhodnutia," zdôraznil Fico a spomenul odchod z funkcií Pavla Pašku či Renáty Zmajkovičovej.

Podľa Fica aj samotní nominanti KDH, ako riaditeľ Slovenskej správy ciest (SSC) Pavel Pavlásek, Figeľa varovali, že ponuky stavebných firiem sú nízke a ich subdodávatelia nebudú vyplatení.

"Keby ja som bol minister dopravy a dôjde za mnou môj riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti či SSC a povedal by mi pozor, subdodávatelia nedostanú zaplatené, tak nie som na hlavu padnutý a viem, čo mám robiť," povedal premiér s tým, že Figeľ napokon nestaval diaľnice lacno, ale za cenu stoviek zdeštruovaných podnikateľov.

12:50 V parlamente pokračuje rozprava o odvolaní Jána Figeľa vystúpením Dušana Jarjabka (Smer).

12:28 "Opozícia odišla od témy. Vôbec sa nevenujú živnostníkom a bojujú o svoje fleky. Opozícia sa prestala starať o ľudí a začala sa starať sama o seba," povedal na tlačovej besede predseda vlády Robert Fico.

V utorok teda bude parlament rokovať o zákone o reštrukturalizácií. "Pre vlády je teraz dôležitejšie rokovať ako počúvať urážky opozície," povedal Fico.

12:19 Európskym ľudovcom sa nepozdáva odvolávanie podpredsedu NR SR Jána Figeľa z funkcie. KDH je členom Európskej ľudovej strany (EPP). Predseda Európskej ľudovej strany (EPP) Joseph Daul preto volal predsedovi Európskeho parlamentu a jednému z lídrov európskych socialistov Martinovi Schulczovi.

Dôvodom má byť fakt, že v Európe nie je bežné, aby sa odvolával opozičný podpredseda parlamentu. Schulcz mu podľa informácií agentúry SITA prisľúbil, že zavolá slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi.

12:14 Do lavíc sa poslanci opäť vrátia v utorok 21. apríla ráno o 9.00 h. Ak by dnes nestihli uzavrieť rokovanie o odvolaní Jána Figeľa, nie je jasné, kedy sa k nemu vrátia.

V utorok totiž budú diskutovať o tom, či prijať zmeny v reštrukturalizáciách firiem v zrýchlenom režime. Kedy bude plénum rozhodovať o Figeľovom osude na poste podpredsedu parlamentu, by sa mali poslanci dohodnúť v utorok.

12:05 Opäť sa dnes vyjadrí aj predseda vlády. Tlačová beseda predsedu vlády Roberta Fica a predsedu NR SR Petra Pellegriniho o Váhostave bude dnes o 12:15.

Smer nepotrebuje sponzorov, hovorí Blaha

11:50 "Ako môžme reagovať? Prvá cesta je trestnoprávna, zvolili sme si ju, ale nevieme ju vykonať, nie sme kati? Alebo by ste chceli taký precedens? Budem veľmi rád ak Široký skončí v base, zahreje ma to pri srdiečku. Je však vašou konšpiráciou, že spájate Smer so Širokým," povedal vo svojom vystúpení poslanec Smeru Ľuboš Blaha.

"Myslím si, že sa robili podvody vo Váhostave. Nemám rád arogantných zbohatlíkov," povedal Blaha. "Načo by Smer potreboval peniaze od sponzorov. Smer je tak silná strana, ktorá nepotrebuje sponzorov," povedal Blaha.

11:47 Po prípadnom odvolaní Jána Figeľa z postu splnomocnenca vlády pre rómske komunity odíde aj Peter Pollák. „Je to pre mňa ťažké rozhodnutie, lebo nerád odchádzam od rozrobenej roboty, ale nemôžem inak. Po desiatich mesiacoch sa vrátim a budem pokračovať v práci,“ povedal Pollák.

11:43 Parlament v piatok o odvolaní podpredsedu NR SR Jána Figeľa nerozhodne. Ako oznámil predseda parlamentu Peter Pellegrini, poslanci dnes budú rokovať do 14:00. Aj keby stihli v rozprave vystúpiť všetci prihlásení poslanci, hlasovať sa podľa Pellegriniho nebude.

Poslanci sa stretnú po víkende opäť v utorok. O 9:00 však nebudú pokračovať v odvolávaní Figeľa, ale začnú rokovať v skrátenom legislatívnom konaní o novele Obchodného zákonníka, ktorú pripravila vláda. S návrhom, aby sa o odvolaní Figeľa hlasovalo v utorok ráno, nepochodil Alojz Hlina. Podľa Pellegriniho sa o čase, kedy bude hlasovanie o Figeľovi, rozhodne v utorok.

Matovič nebude asistovať

11:40 OĽaNO podľa lídra hnutia Igora Matoviča nebude asistovať strane, ktorá vracia Slovensko do čias hlbokej totality. Ako povedal v piatok na tlačovej besede, Robert Fico si má veľmi dobre rozmyslieť, čo spraví a či dokoná odvolávanie podpredsedu NR SR Jána Figeľa.

„Potvrdzujeme záväzok, že ak dokoná politickú vraždu oponenta za prekazenie kšeftu pri výstavbe diaľnic, v žiadnom prípade nebudeme asistovať takejto strane. Dodnes sme si mysleli, že Smer je ako-tak demokratická strana,“ povedal.

Funkciu v prípade odvolania Jána Figeľa opustí podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová. „Nechcem prisluhovať vládnej strane, ktorá porušuje demokratické princípy. Fico sa správa ako malý chlapec, ktorý zbabelo ukazuje na niekoho iného,“ povedala.

11:37 Prestávka sa natiahla, rokovanie momentálne nepokračuje.

11:21 Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer) rokovanie prerušil na desať minút. Po prestávke chce poslancov informovať o ďalšom postupe rokovania.

11:18 "Čokoľvek je lepšie ako vláda Smeru, ako starého harcovníka ma to zaskočilo," povedal poslanec za KDH Július Brocka v reakcií na vystúpenie Ľudovít Kaník z SDKÚ.

11:01 Poslanec Alojz Hlina (KDH) chce predložiť do parlamentu návrh na odvolanie podpredsedu NR SR Miroslava Číža (Smer), pretože spôsobuje globálne otepľovanie. Ako povedal Hlina dnes v rozprave k odvolávaniu Jána Figeľa z funkcie podpredsedu zákonodarného zboru, Číž nerecykluje a fajčí.

„Je na mieste dať návrh na odvolanie Číža a ja ho na májovej schôdzi predložím,“ avizoval Hlina s tým, že na ďalšej schôdzi potom predloží návrh na odvolanie Jany Laššákovej (Smer). Tú viní z toho, že túto zimu bolo nad Banskou Bystricou málo snehu. „Ak nám to tu niekto ničí, treba sa proti tomu postaviť,“ vyhlásil Hlina.

Odvolvanie Jna Figea za podpisovanie "prli dobrch cien pre tt" je pre ns veru ak pochopi. Jednak je predsa ...

Posted by Transparency International Slovensko on 16. apríl 2015

10:45 Vládna strana Smer dáva Jánovi Figeľovi (KDH) za vinu, že pri obstarávaní výstavby diaľničných úsekov ako minister dopravy do bodky dodržal literu zákona.

V úvode tretieho rokovacieho dňa 49. schôdze Národnej rady SR to uviedol poslanec Zsolt Simon (Most-Híd). Plénum už tretí deň rokuje o návrhu Smeru o odvolaní Figeľa z postu podpredsedu parlamentu.

"Za to, že Váhostav-SK sľúbil niečo, čo nevedel splniť, má niesť Figeľ politickú zodpovednosť," upozornil Simon, ktorý s návrhom nesúhlasí.

Podľa jeho slov musia byť na základe tejto logiky potrestaní aj tí, ktorí dnes cez elektronické trhovisko obstarajú tovar či službu za najnižšiu cenu. "Je to isté," vyhlásil Simon s dôvetkom, že je to zvrátené a dôkaz o snahe Smeru odviesť pozornosť od Juraja Širokého.


BRATISLAVA. Parlament sa bude v piatok tretí deň zaoberať odvolávaním podpredsedu Národnej rady Jána Figeľa z funkcie. O jeho odvolaní však nemusí Národná rada rozhodnúť ani v piatok.

Do rozpravy je totiž prihlásených 20 poslancov. Okrem nich chce na záver prehovoriť aj Figeľ, ktorý sa ako podpredseda parlamentu môže do rozpravy prihlásiť kedykoľvek.

Očakáva sa, že zákonodarný zbor rokovanie preruší o 14:00, tak ako býva zvykom.

Návrh na odvolanie podal v stredu večer Smer. Rozprava sa začala ešte v stredu a pokračovala do 22:00. Vo štvrtok poslanci o návrhu Smeru rokovali od 9:00.

V rozprave vystúpilo jedenásť písomne prihlásených poslancov a po nich aj traja z ústne prihlásených. Schôdzu prerušila podpredsedníčka Národnej rady Jana Laššáková o 19:00.

Figeľovo odvolanie navrhli poslanci Smeru, podľa premiéra Roberta Fica problémy Váhostavu spôsobili pohľadávky zo zmlúv, ktoré boli podpísané za čias, keď Figeľ viedol ministerstvo dopravy.

Opozícia jednotne návrh na Figeľovo odvolanie odmietla. Hnutie OĽaNO podľa predsedu Igora Matoviča stiahne všetkých svojich nominantov z funkcií, ak Smer odvolá Figeľa z postu podpredsedu NR SR.

Rovnako predseda strany Most-Híd Béla Bugár potvrdil, že aj poslanci za jeho stranu sa vzdajú funkcií predsedov parlamentných výborov.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 5. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 6. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 7. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 8. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 9. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 10. Stavebná fakulta STU pozýva na Deň otvorených dverí!
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 16 299
 2. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 7 568
 3. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 918
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 2 980
 5. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 767
 6. Kam do tepla v januári? 2 370
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 335
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 071
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 223
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa 1 172

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

ŠPORT

Sagan začal šprintovať príliš skoro, skončil štvrtý

Slovenský cyklista je v celkovom poradí na Tour Down Under na treťom mieste.

KOMENTÁRE

Na Slovensku sú isté dane, smrť a amnestia

Nebolo by vhodné zmeniť dlhodobo nevynútiteľné pravidlá?

DOMOV

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí byť kňaz.

Neprehliadnite tiež

Pod Tatrami v noci snežilo a fúkal silný vietor

Cesty v regióne sú zjazdné a upravené.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí ním byť kňaz.

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

Výberové konania na košickej župe podrobili kritike

Trnka: Nikomu nič nešijeme na mieru.

Platia výstrahy pred poľadovicou, závejmi a silným vetrom na horách

Vo štvrtok môže vietor v Tatrách v polohách nad pásmom lesa ešte zosilnieť.