[content type="longread-pos" pos="full"]
Minister kultúry a podpredseda Smeru Marek Maďarič hovorí, že opozícia prejavuje voči podpredsedovi Národnej rady Jánovi Figeľovi falošnú solidaritu. Parlament sa zaobíde aj bez obsadených opozičných postov.
[/content]
TEXT: Lucia Krbatová
Nedalo sa situácii vo Váhostave predísť, ak by vláda riešila problém počas predchádzajúcich troch rokov? Váhostav svojim dodávateľom nevyplácal faktúry dlhodobo, nie je to záležitosť posledných mesiacov.
„Váhostav je jednou zo stovák firiem, ktoré boli alebo sú v reštrukturalizácii. Líši sa v tom, že opozícia túto reštrukturalizáciu exponovala ako politický problém. V našom vládnom období bol predložený zákon, ktorý prezident vetoval a ktorému, žiaľ, pri opätovnom schvaľovaní chýbal jeden hlas. Takže nesúhlasil by som s tým, že sme sa tejto téme nevenovali. Okolo Váhostavu však naozaj vznikla neštandardná situácia, keď sa z jednej zo stoviek reštrukturalizácií urobil politický problém. Preto je aj prístup vlády k nej osobitý a na túto tému prebieha aj mimoriadna schôdza Národnej rady.“
Je v poriadku, že premiér hodil zodpovednosť za Váhostav na Jána Figeľa?
„Keďže to opozícia exponovala ako politický problém, máme povinnosť pozrieť sa, kto nesie politickú zodpovednosť. Tým, kto riadil rezort dopravy, a tým teda aj Národnú diaľničnú spoločnosť, vo chvíli, keď bola podpísaná väčšina tých zákaziek, z ktorých Váhostav nedokázal vyplatiť svojich subdodávateľov, bol Ján Figeľ. Počas jeho ministrovania boli podpísané zmluvy s Váhostavom, ktorý ponúkol neprimerane nízke ceny, ktoré sa vážne odchyľovali od štátnej expertízy, ale nielen to.
V tom čase sme nielen my ako opozícia upozorňovali, že za túto sumu to nebude možné postaviť. Boli tu aj experti, napríklad šéf Slovenskej správy ciest, ktorý to hovoril. Ján Figeľ mal dať minimálne preskúmať, či nejde o neprimerane nízke ceny. Myslíme si, že príliš podľahol pokušeniu siloumocou dokázať, že predtým sa stavalo predražene. Jeho odobrenie nízkych cien bolo motivované politicky, preto si dovolíme tvrdiť, že on nesie za výsledok politickú zodpovednosť a manažment Váhostavu nesie zodpovednosť ekonomickú. A možno aj trestnoprávnu, pretože pravdepodobne v chamtivosti získať zákazku si trúfol predložiť nereálnu cenu.“
Áno, ale keď Smer už vtedy na to upozorňoval a vedel o probléme, mohol ho počas troch rokov vládnutia riešiť.
„Keď sa na to pozeráme spätne, tak tí, čo mali znalosť o stave Váhostavu, mohli na to upozorniť. Je to súkromná firma a súkromná firma neposielala správy a informácie na Úrad vlády, v akom je ekonomickom stave. Tu ide o to, či nachádzame v tomto stave aj príčiny politické alebo len príčiny nejakého podvodu. Generálna prokuratúra by mala skúmať, či tam nebol zámer, trestný čin. My politici máme právo vysloviť názor, či svojím politickým rozhodnutím nespôsobil Ján Figeľ to, že bola uzavretá zmluva na príliš nízku sumu.“
Vláda Roberta Fica odmieta teda akúkoľvek zodpovednosť za Váhostav?