BRATISLAVA. České vysoké školy sa na Slovensku dokážu „predať“ aj pri demografickom poklese počtu maturantov. „Sú aktívnejšie pri získavaní našich študentov ako naše vysoké školy,“ myslí si Peter Plavčan, šéf sekcie vysokých škôl na ministerstve školstva.
Hovorí, že dôležité je, aby sa po štúdiu vrátili.
Z bilingválneho Evanjelického gymnázia v Tisovci odchádza po maturite na zahraničné vysoké školy 60 až 70 percent študentov. V angličtine sú mimoriadne dobrí, učia ich už roky Američania, dohovoria sa aj v ďalšom jazyku, po nemecky či po francúzsky.
Riaditeľka Helena Pašiaková povedala, že naše vysoké školy žiaci vnímajú skôr ako poistku, ak by ich nevzali v Česku, vo Veľkej Británii, v Holandsku či v Dánsku. Láka ich tam štúdium manažmentu, zahraničných vzťahov, medicíny, informačných technológií, práva, jazykov a rastie aj záujem o techniku.
Na košickom Gymnáziu Poštová 9 maturuje 117 žiakov. Na zahraničné vysoké školy sa hlási až 42 percent z nich. Výchovný poradca Marián Glaubic povedal, že najčastejšie si vyberajú Masarykovu univerzitu v Brne, Univerzitu Karlovu, České vysoké učení technické v Prahe či univerzity v Anglicku a Dánsku.
Záujemcov o vysoké školy je menejČítajte

Beata
Balogová
