BRATISLAVA. Tabletka ellaOne, ktorá sa užíva ako núdzová antikoncepcia po nechránenom sexuálnom styku, má byť na Slovensku dostupnejšia. Doteraz na ňu ženy potrebovali lekársky predpis.
Hoci Európska komisia v januári rozhodla, že na tento druh antikoncepcie už netreba recept, nechala na jednotlivé krajiny Únie, ako upravia prístup užívateliek k nej.
V Česku tabletky v lekárňach voľne predávajú.
Na Slovensku pod dozorom
„Štátny ústav pre kontrolu liečiv v spolupráci s držiteľom registrácie prijme potrebné opatrenia na reguláciu výdaja lieku ellaOne, tak ako pre iné lieky s indikáciou núdzová antikoncepcia,“ odpovedala Diana Madarászová z úradu na otázku, ako budú lekárne tabletku vydávať u nás.
Na doplňujúcu otázku, či môže byť konkrétnejšia, odpovedala, že sa ešte nevie, ako sa ellaOne u nás bude záujemkyniam vydávať.
Sexuologička Danica Caisová je oveľa konkrétnejšia. „Na Slovensku, pokiaľ ja viem, to bude povolené len v nemocniciach a pod dozorom gynekológa,“ hovorí o výdaji „tabletky po“.
Riziko krvácania
Odborníčka sa stotožňuje s predpokladanou úpravou výdaja tejto núdzovej antikoncepcie. „Absolútna dostupnosť nie, lebo je riziko fatálneho krvácania,“ vysvetľuje.
K častým vedľajším účinkom po užití tejto tabletky patria nevoľnosť, bolesti brucha, hlavy, panvy, svalov a chrbtice. Žena môže mať rovnako bolestivú menštruáciu, bolestivé prsníky, výkyvy nálad a celkovo sa môže cítiť unavená.
Okrem ellaOne je u nás dostupných ďalších sedem druhov núdzovej antikoncepcie, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis. Držitelia registrácie a lekárnici však musia dodržiavať bezpečnostné opatrenia a poskytovať o liekoch ženám informácie, povedala Madarászová.
Nie je stopercentná
EllaOne sa užíva perorálne, čiže ústami. Užíva sa do 120 hodín, teda do piatich dní po nechránenom sexuálnom styku, alebo keď zlyhala iná antikoncepčná metóda. Či žena jedla, nie je dôležité, tabletku treba mierne zapiť.
V príbalovom letáku sa píše, že ellaOne by mala zastaviť uvoľňovanie vajíčka z vaječníkov a môže tiež zmeniť prostredie maternice. Účinnosť lieku nie je stopercentná. Zo sto žien, ktoré ho správne užijú, približne dve aj tak otehotnejú.
Odborníci upozorňujú, že núdzová antikoncepcia nesmie nahrádzať žiadnu antikoncepčnú metódu. Ženy by ju nemali opakovane užívať počas jedného menštruačného cyklu.
Na Slovensku vlani na lekársky predpis podľa údajov Národného centra pre zdravotnícke informácie vydali 594 balení tejto antikoncepcie v celkovej hodnote presahujúcej 17-tisíc eur.
ODPOVEĎ
V nadväznosti na tvrdenia uvedené v článku s nadpisom „Únia povolila vydávať tabletku po sexe bez receptu” zo dňa 20.04.2015 uvádzame nasledovné:
Núdzová antikoncepcia, liek ellaOne® 30 mg tableta (30 mg ulipristal acetát) indikovaný do 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní antikoncepcie, podľa súhrnu charakteristických vlastností lieku nespôsobuje fatálne krvácanie”.

Beata
Balogová
