BRATISLAVA. Františka Borbélyho, považovaného za jedného z bossov bratislavskej skupiny sýkorovcov, uznal v pondelok senát Okresného súdu Bratislava III vinného z hrubého nátlaku v dlhoročnej súdnej kauze vydierania majiteľa bývalej bratislavskej krčmy U Matúša.
Súd však upustil od jeho potrestania, keďže minulý týždeň v pondelok Borbély uzavrel na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) dohodu o vine a treste za drogovú trestnú činnosť.
Majú už dostatočné tresty
Ďalšieho obžalovaného Filipa Peciara odsúdil v pondelok nižší súd na tri roky podmienečne a rovnako na takýto trest aj Karola Kňazovického. U Martina Hrabárika upustil súd dnes od trestu, keďže ho v roku 2013 ŠTS odsúdil na 11 rokov.
Aj u posledného aktéra vydierania krčmy U Matúša, Petra Diestlera, súd upustil od trestu, keďže dávnejšie ho ŠTS odsúdil na 22-ročný trest.
"Nemá význam, aby súd pridával ďalšie tresty. Boli im už uložené dostatočné tresty," uviedla v pondelok okrem iného predsedníčka senátu.
"Od skutku uplynul dlhý čas," dodala.
Rozhodovalo sa preto tak dlho, lebo niektorých súdil Špeciálny trestný súd, následne Najvyšší súd SR a Okresný súd Bratislava III musel čakať na právoplatné verdikty. Päticu v pondelok odsúdili, že sa hrubého nátlaku dopustili spolupáchateľstvom a nie ako organizovaná skupina.
Pôjde do väzenia so stredným stupňom stráženia
Borbély išiel od začiatku minulého týždňa do väzenia na šesť rokov a osem mesiacov.
Rozhodol o tom ŠTS v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica v pondelok 13. apríla, keď schválil dohodu o vine a treste, ktorej súčasťou je aj to, že rozsudok je v okamihu vyhlásenia právoplatný a obvinený sa už voči nemu nemôže odvolať.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vinil Borbélyho zo zločinu založenia a podporovania zločineckej skupiny a na krku mal aj obchodovanie s drogami.
Borbély sa priznal a dohodol sa s prokurátorom na treste. Jeho majetok prepadne v prospech štátu. Trest si odpyká vo väzení so stredným stupňom stráženia.
Borbélyho firmy prevádzkujú herne, reštaurácie, či kaviarne
František Borbély je označovaný za jedného z čelných predstaviteľov tejto skupiny. Zatiaľ čo jeho kumpánov už pozatvárali a niektorých aj odsúdili, on ostával celé roky nepovšimnutý.
Borbély podniká v oblasti služieb. Jeho firmy prevádzkujú herne, reštaurácie, pivárne či kaviarne. Spolu s Róbertom Lališom alias Kýblom vlastní Borbély nehnuteľnosť v bratislavskej Petržalke, je v nej herňa, ktorú prevádzkuje ich známy.
V tejto časti hlavného mesta má Borbély spolu s Ladislavom Bališom alias Dlhým Lacom inú nehnuteľnosť, v ktorej je hotel. Bališa už za členstvo v zločineckej skupine, prípravu vraždy a ďalšie trestné činy odsúdili.
Borbélyho SBS-ka nemala s krčmou zmluvu
Prípad údajného vymáhania poplatkov od majiteľa vyššie spomínanej krčmy U Matúša bol mediálne zviditeľnený aj tým, že traja mladí muži v nej v roku 2006 prekazili policajnú akciu, keď zdemolovali zariadenia polície na nahrávanie obrazu a zvuku.
Tých na policajné zariadenia upozornil sám šéf podniku, ktorý ich predtým udal na polícii.
Súkromná bezpečnostná služba DKFB, ktorá patrí Borbélymu, nemala podľa generálneho riaditeľa služby s krčmou U Matúša zmluvu. V minulosti to uviedol na jednom z pojednávaní.
Generálny riaditeľ DKFB ďalej uviedol, že okrem Borbélyho ostatných obžalovaných nepozná a tí ani nepracovali v službe.
V krčme U Matúša sa totiž údajne objavila nálepka DKFB. Nálepkami sa podľa riaditeľa označujú zazmluvnené podniky a lepí ich technik elektronických zariadení.
Dodal, že nálepky služby neeviduje. DKFB mala podľa neho zazmluvnených asi 300 podnikov. Výjazdy mimo týchto podnikov vylúčil.