BRATISLAVA. V pondelok 20. 4. vecne a miestne príslušný prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I. vstúpil do reštrukturalizačného konania spoločnosti Váhostav-SK.
Stalo sa tak na základe pokynu Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky ešte zo dňa 7. 4. 2015, ktorý Krajská prokuratúra v Bratislave postúpila 15. 4. 2015 Okresnej prokuratúre Bratislava I.
Zároveň prvý námestník generálneho prokurátora René Vanek si vyhradil v uvedenej veci správovú povinnosť spočívajúcu v priebežnom informovaní o stave konania.
V tejto súvislosti pre spresnenie uvádzame, že prokurátor môže vstúpiť len do začatého reštrukturalizačného konania.
Priebeh je zverený veriteľom
Reštrukturalizačné konanie sa riadi osobitnou právnou úpravou, zavedenou zákonom 7/ 2005 Z.z. Samotný priebeh tejto reštrukturalizácie je však v podstatnej miere zverený veriteľom, prokurátor vstupom do konania nenadobúda práva veriteľa (hlasovanie na schôdzi veriteľov, vyjadrovanie sa k plánu reštrukturalizácie...).
Úlohou prokurátora v takomto konaní je predovšetkým dbať na zákonnosť priebehu a rozhodovania v tomto konaní. Je potrebné zdôrazniť, že ingerencia prokurátora je platnou právnou úpravou (oproti predchádzajúcej právnej úprave) podstatne oslabená.
Ingerujúci prokurátor môže podať odvolanie iba v prípade zastavenia reštrukturalizačného konania. Hlavným nástrojom prokurátora na nápravu nezákonného rozhodnutia v konkurzom konaní bolo v predchádzajúcej právnej úprave využitie mimoriadneho dovolania.
Dovolanie nepripúšťa
Súčasná práva úprava ust. § 198 ods. 1 Zákon o konkurze a reštrukturalizácii proti uzneseniam vydaným podľa tohto zákona, podanie dovolania ani mimoriadneho dovolania nepripúšťa.
Aj v prípade, ak prokurátor po vstupe do konania zistí porušenie zákona, nedisponuje reálnymi právnymi prostriedkami na odstránenie nezákonného stavu.
TASR o tom informovala, Andrea Predajňová hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR.