BRATISLAVA. Na Slovensku je čoraz menej žien, ktoré užívajú vnútromaternicovú, hormonálnu alebo inú antikoncepciu. Od roku 2007 do roku 2013 klesol ich počet takmer o tretinu.
Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií.
Odborníci predpokladajú, že za klesajúcim trendom užívania antikoncepcie je antikampaň na internete, vyššia pôrodnosť v posledných rokoch, alebo používanie kondómov vo väčšej miere ako v minulosti.
Ani nie 20 percent
V roku 2007 na Slovensku užívalo akúkoľvek antikoncepciu vyše 402–tisíc žien, v roku 2013 to bolo len niečo cez 273–tisíc. Ide o vyše 32– percentný pokles.
Počet užívateliek vnútromaternicovej a hormonálnej antikoncepcie začal klesať o rok neskôr, od roku 2008. Niekoľkonásobne viac žien však užíva hormonálnu, ako vnútromaternicovú antikoncepciu. Počet užívateliek prvej sa pohybuje rádovo v státisícoch a druhej v desaťtisícoch.
Na rozdiel od týchto dvoch typov používanie inej antikoncepcie v posledných šiestich rokoch skôr stagnuje, hoci v absolútnych číslach ju užíva len zlomok slovenských žien. Rádovo sa počítajú v tisíckach.
Pod inou antikoncepciou v štatistikách podľa hovorcu centra Petra Bublu evidujú využívanie mechanických prostriedkov na zabránenie počatia. Sú to najmä okluzívny pesar a pošvová diagfragma. Do tejto skupiny patria aj chemické prostriedky antikoncepcie, napríklad spermicídne vaginálne krémy alebo spreje.
Rovnako ako počet žien užívajúcich antikoncepciu v absolútnych číslach klesá aj ich podiel medzi ženami v reprodukčnom veku. V roku 2007 ich podiel tvoril vyše 27 percent, predvlani to už bolo menej ako dvadsať.
„Gynekológovia hovoria. že hormonálna substitučná liečba v období menopauzy sa takmer vôbec nepredpisuje,“ vraví sexuologička Danica Caisová.
Napriek celkovému poklesu užívania antikoncepcie ich počet medzi obyvateľkami Slovenska stále neklesol na úroveň roku 1995. Vtedy ich bolo len niečo nad 224–tisíc.
Ako rozvojové krajiny
- antikampaň na internete, najmä na fórach,
- pokles umelých prerušení tehotenstva,
- mierny nárast pôrodov,
- drahá antikoncepcia,
- nehradenie antikoncepcie pre rizikové skupiny zo zdravotného poistenia,
- slabá osveta a sexuálna výchova,
- možné vyššie používanie kondómov, štatistiky predaja neexistujú.
„Pokles užívania antikoncepcie na Slovensku má, bohužiaľ, už niekoľko rokov klesajúci trend,“ súhlasí so štatistikami centra gynekológ Vladimír Cupaník, predseda sekcie antikoncepcie Slovenskej gynekologicko–pôrodníckej spoločnosti.
Po náraste užívania antikoncepcie na konci minulého tisícročia sa v posledných rokoch Slovensko vracia do obdobia 80. rokov minulého storočia.
Na konci spomínaného desaťročia bolo Slovensko v rámci vtedajšieho Československa „považované Svetovou zdravotníckou organizáciou za krajinu bez antikoncepcie“, vraví Cupaník.
Súčasný dvadsaťpercentný podiel žien užívajúcich antikoncepciu Slovensko podľa neho radí medzi rozvojové krajiny.
Vo vyspelých európskych krajinách totiž podiel žien užívajúcich antikoncepciu nezriedka presahuje viac ako polovicu tých, ktoré sú v reprodukčnom veku.