V medzinárodnej akcii zo štvrtka na piatok policajti rozdali viac pokút, ako čakali. Rýchlostný maratón si polícia zopakuje.
BRATISLAVA. Slovenská polícia počas európskej preventívnej dopravnej akcie Rýchlostný maratón zistila 2145 prekročení povolenej rýchlosti. Tipy, kde kontrolovať, dávali policajtom ľudia, spolu poslali 860 podnetov na 1060 úsekov ciest.
V počte priestupkov na policajta je na tom Slovensko oproti ostatným krajinám podľa polície dobre. Akciu považuje za úspešnú. Ľudia dostali šancu vyjadriť sa, kde majú stáť radary, čo bolo pre policajtov poučné, tvrdil v pondelok na tlačovej besede policajný viceprezident Ľubomír Ábel.
„Niektoré zistenia boli veľmi prekvapivé. Aj samotní vodiči boli občas prekvapení, že sme ich zastavili na miestach, kde podľa nich policajti nikdy nestoja,“ povedal Ábel. „Verím, že sa nám podarí zorganizovať podobnú akciu buď v tomto roku, alebo na budúci rok.“
Netrestali každého
Zo štvrtka na piatok polícia prichytila 1868 vodičov, ktorí prekročili rýchlosť v obci, 216 mimo obce a 61 na diaľniciach a rýchlostných cestách. Pokutovať mala len tých, ktorí prekročili rýchlosť o viac ako 20 kilometrov za hodinu v obci a o viac ako 30 mimo obce.
Nakoniec policajti rozdali až 1258 pokút, čo ich samotných prekvapilo, keďže médiá o akcii informovali viac ako mesiac. „Samozrejme, sú tam aj priestupky, ktorých sa vodiči dopustili v súbehu. To znamená, že prekročili rýchlosť, čo nemuselo byť možno závažné, ale tým, že napríklad telefonovali za volantom alebo nemali zapnuté bezpečnostné pásy, tam sankcie išli,“ vysvetlil Ábel.
Kontroly robila polícia v rovnakom čase aj v ďalších 21 európskych štátoch. Na Slovensku pripadli na jedného policajta dva zistené priestupky, čím sa podľa Ábela zaradilo medzi úspešnejšie štáty. V Nemecku napríklad na jedného policajta pripadlo sedem zistených priestupkov a vo Fínsku šesť.
Alkohol je stále problém
Smutné podľa Ábela je, že aj napriek masovej informovanosti sa našli vodiči, ktorí si sadli za volant opití.
Alkohol je pritom druhou najčastejšou príčinou nehôd u nás a prispieva k najväčšiemu počtu nehôd so zraneniami a úmrtiami. Odkedy parlament v roku 2011 sprísnil postihy pre vodičov, ktorí pili alkohol, policajti mali viacero akcií zameraných na podnapitých šoférov. Situácia sa však zlepšuje len pomaly. „Boj s alkoholom je beh na dlhé trate,“ povedal Ábel.
Opitých vodičov už ľudia postupne nahlasujú, ale stále chýba zodpovednosť okolia, tvrdí dopravný analytik Ján Bazovský. Policajti podľa neho stále fungujú skôr ako lekári, ktorí riešia následky choroby, ale prevencia sa zanedbáva.
„Poznáte to, sedíte v krčme, vidíte, ako sa opitý človek chystá nasadnúť do auta, a nič neurobíte,“ povedal Bazovský. „Niektorí borci mu ešte pomôžu nasadnúť do auta so slovami: Veď tých pár metrov prejdeš.“

Beata
Balogová
