SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ

Váhostav má peniaze, aby zaplatil, tvrdí Lipšic (parlament v utorok)

V parlamente pokračovalo rokovanie poslancov v kauze Váhostav.

(Zdroj: ARCHÍV SME)
 • Parlament rokuje o novele Obchodného zákonníka, ktorá má stanoviť nové pravidlá reštrukturalizácií firiem, rokovať v skrátenom režime.
 • Schôdza pokračuje v stredu od 9:00.
 • Smer navrhuje, aby štát nalial viac peňazí do Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, čím by získal peniaze na nákup nezabezpečených pohľadávok.
 • Opozícia hovorí, že na to doplatia všetci klienti bánk.

Minútu po minúte sme ukončili

19:30 Opozícia si svorne pýta od vlády finálny návrh novely Obchodného zákonníka. Vyhlásili to viacerí poslanci Národnej rady SR v prvom čítaní k spomínanej právnej úprave. Premiérovi SR Robertovi Ficovi vyčítajú, že po avizovaných zmenách, návrh doposiaľ nepredložil.

“Ja by som si “na triko“ ako minister spravodlivosti takýto legislatívny proces nezobral,“ odkázal poslanec Miroslav Kadúc (OĽaNO) predkladateľovi ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi. Šéf rezortu spravodlivosti by mal byť podľa poslanca lídrom v tom, ako sa tvoria zákony.

“My stále, po vyjadreniach pána premiéra cez víkend, nevieme, aký bude finálny návrh. Je úplne legitímna otázka, pýtať sa tých, ktorí za to budú hlasovať, či vedia o čom hlasujú,“ upozornil Kadúc.

Návrh novely Obchodného zákonníka prirovnal nezaradený poslanec Alojz Hlina k ústave podnikateľa. “My túto ústavu podnikateľov, Obchodný zákonník novelizujeme, nechcem sa dotknúť dobrovoľných hasičov, ale na úrovni zákona o dobrovoľných hasičských zboroch. Tu sedí minister spravodlivosti, ktorý nevie, čo tam bude,“ vyhlásil vo faktickej poznámke Hlina.

18:57 Mimo programu vystúpil podpredseda parlamentu Miroslav Číž za Smer. Alojza Hlinu poučuje o politickej kultúre.

Do situácie vstúpil predseda parlamentu Peter Pellegrini a pre nedostatok politickej kultúry dnešnú schôdzu ukončil. V priebehu pár sekúnd, Číž so svojim vystúpením príde zajtra ráno od 9:00, kedy bude schldza pokračovať.

18:31 Prvé, čo mala vláda urobiť pri riešení problému firmy Váhostav, je požiadať príslušný súd o predbežné opatrenie. Ako vyhlásil v rozprave k návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele Obchodného zákonníka poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ), predbežné opatrenie by zabránilo tomu, aby peniaze odišli do schránkových firiem či daňových rajov.

"Ide o obrovské peniaze, ide o milióny eur. Napriek tomu sa vláda mlčky prizerá a zatiaľ len verbálne niečo navrhuje, nekoná. Napriek tomu, že má všetky nástroje v rukách," poznamenal Kaník.

18:25 Poslanec Pavol Zajac za KDH skončil svoje vystúpenie. Reaguje na neho iný poslanec za KDH Jozef Mikloško. "Proces reštrukturalizácie začal podľa zákona prijatého vašim ministrom za KDH v roku 2005," hovorí poslanec za Smer Anton Martvoň.

"Chápem, že je problém pre opozíciu, že strana Smer prišla s riešením a ide pomôcť živnostníkom," povedal Martvoň.

18:17 Opozičné strany predložia v parlamente v druhom čítaní pozmeňujúci návrh, podľa ktorého záväzky firmy Váhostav budú drobným veriteľom splatené v plnej výške a to z majetku Váhostavu a nie z peňazí všetkých daňových poplatníkov, ako navrhuje vláda Smeru.

"Reštrukturalizácia Váhostavu je podvod a Smer chce tento podvod kryť," povedal dnes novinárom nezaradený poslanec Daniel Lipšic.

Predseda strany NOVA zdôraznil, že podľa účtovnej závierky má Váhostav 147 miliónov aktív a 143 miliónov záväzkov.

"Zo 147 miliónov aktív je 52 miliónov pohľadávok najmä voči Národnej diaľničnej spoločnosti splatných tento rok, plus 17 miliónov je v hotovosti na účtoch. Čiže Váhostav má 70 miliónov eur, polovicu zo svojich záväzkov, v likvidných aktívach tento rok," vysvetlil Lipšic.

Váhostav tak podľa neho môže v tomto roku vyplatiť všetkých veriteľov, zabezpečených aj nezabezpečených, na 50 percent. "To, že mu na pomoc prichádza Robert Fico a chce, aby sme to zaplatili my všetci, z daní, je krytie podvodu Váhostavu a Juraja Širokého," konštatoval opozičný poslanec.

Opozičný návrh spočíva v tom, aby ak dlžník nie je v predĺžení, museli byť pohľadávky veriteľov uspokojené v plnej výške, na sto percent.

"Navrhujeme, aby súd v takom prípade povinne zmenil reštrukturalizačný plán a stanovil, že pohľadávky budú uspokojené na sto percent. Tá časť pohľadávky, ktorá nebude splatená v prvom roku, sa bude kapitalizovať. To znamená, že veritelia získajú akcie Váhostavu a získajú moc rozhodovať o jeho zisku," vysvetlil Lipšic. Po vyplatení zvyšných častí pohľadávok si Váhostav bude môcť kúpiť naspäť akcie za jedno euro.

"Tento návrh znamená, že všetci veritelia budú vyplatení na sto percent z peňazí a majetku Váhostavu. Návrh Roberta Fica je taký, že drobní veritelia budú vyplatení na 50 percent zo štátnych peňazí," dodal Lipšic. Návrh, ktorý pripravila opozícia, považuje za pomerne komplexný.

Dnes som s kolegami legislatvcami sedel nad nvrhom, ktor zabezpe uspokojenie veriteov Vhostavu v plnej vke. V...

Posted by Daniel Lipšic on 20. apríl 2015

18:02 "Je dobre, aby sme časť tohto návrhu prijali, to čo sa týka Váhostavu, ale všetko ostatné dajte preč, rokujme o tom samostatne. Táto právna úprava môže poškodiť, je to hazard," povedal poslanec Miroslav Kadúc za Oľano.

V predloženom návrhu novely Obchodného zákonníka sa podľa poslancov Váhostavu týka iba zopár jeho ustanovení. "Takýto proces tu proste nemôže byť," povedal Kadúc.

17:28 Skrátené konanie novely Obchodného zákonníka je podľa Lucie Žitňanskej zlý krok, pretože ide o veľmi zásadnú novelu, ktorá výrazne mení podnikateľské prostredie. "Nechápem prečo to robíme v takom chvate, súčastné reštrukturalizácie to neovplyvní. Je to neseriózne voči podnikateľskému stavu," hovorí Žitňanská.

17:25 Situácia okolo reštrukturalizácie stavebnej spoločnosti Váhostav-SK je už viac ako vážna. Upozornili na to na tlačovej konferencii v Národnej rade nezaradení poslanci parlamentu Jozef Kollár a Martin Chren. Už o deväť dní sa totiž zídu všetci veritelia Váhostavu-SK na schôdzi, na ktorej budú hlasovať o reštrukturalizačnom pláne firmy. Následne má o ňom rozhodovať súd.

Na vyriešenie súčasného stavu tak treba podľa poslancov prijať jasné rozhodnutia. Navrhujú preto prijatie štyroch krokov. Predložili ich aj vo forme uznesenia Národnej rady SR. Chcú, aby parlament požiadal vládu, nech v tomto duchu zmení príslušné zákony.

17:22 Do rozpravy je v prvom čítaní prihlásených písomne osem rečníkov. Ako prvý vystupuje za Most - Híd Lucia Žitňanská. Parlament dnes bude podľa predsedu Pellegriniho rokovať do 19:00. Ak poslanci stihnú, hlasovať by sa v prvom čítaní malo zajtra o 11:00.

17:18 Rokovanie o novele Obchodného zákonníka pokračuje prvým čítaním. Uvádza ho minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru). "Účelom návrhu zákona je reagovať na súčasné problémy. Zamedzuje tunelovaniu firiem. Zabezpečí, aby reštrukturalizácia bola len pre podstivých podnikateľov," hovorí Borec.

Právna úprava má za cieľ stanoviť jasné pravidlá pre poskytovanie pôžičiek a úverov firmám, ktorým hrozí úpadok. "Ich majitelia majú hroziaci úpadok riešiť najmä zvýšením základného imania, a nie tým, že prostredníctvom reálnych či fiktívnych pôžičiek si pripravujú svoju pozíciu na ovládnutie procesu konkurzu či reštrukturalizácie na úkor skutočných veriteľov," povedal Borec.

Ak bude mať firma nedostatok kapitálu, spoločníci budú mať zakázané vyplácanie si zisku či uprednostňovanie uspokojenia svojich pohľadávok, pričom by svojich veriteľov nechávali bez zaplatených faktúr. Pred vyplatením zisku bude štatutár povinný preveriť vždy aj to, či v dôsledku jeho vyplatenia majiteľom firmy nebude ohrozené zaplatenie faktúr veriteľom.

17:07 Parlament bude o novele Obchodného zákonníka, ktorá má stanoviť nové pravidlá reštrukturalizácií firiem, rokovať v skrátenom režime. Návrh vlády SR na zrýchlený proces odobrilo dnes 104 zo 123 prítomných poslancov. Smeru teda pomohla pri hlasovaní aj opozícia.

V praxi to znamená, že legislatíva môže byť kompletne schválená počas najbližších niekoľkých hodín.

Na aktuálnej mimoriadnej schôdzi chce vládny Smer prijať zmeny v reštrukturalizáciách firiem. Vláda by podľa slov premiéra Roberta Fica chcela zaviesť do praxe to, aby si mohli malí veritelia od reštrukturalizovaných firiem vymáhať až 100 % dlhovaných peňazí. A to z budúcich ziskov a iných príjmov majiteľov týchto firiem. Dlhy spoločností by sa tak v budúcnosti nemali vymazať.

17:01 Po vystúpení ministra spravodlivosti Tomáša Boreca vyhlásil predseda parlamentu Peter Pellegrini krátku prestávku. Rokovanie bude pokračovať hlasovaním o návrhu na skrátené legislatívne konanie v prípade novely Obchodného zákonníka, ktorý má Smer pripravený.

16:44 Široký v kauze Váhostav dostal od štátu sto percent. Široký musí zaplatiť sto percent. Na spôsob ste tu vy a vláda. Tento biznis Juraja Širokého a Roberta Fica nemôžete dokonať," povedal Brocka.

"Minister Pavlis práve odstúpil," dodal Brocka a skončil svoje vystúpenie.

16:35 "Za 16 miliónov eur kupovať nehnuteľnosť v Karibiku? A vy mu ešte pomáhate?" hovorí vo svojom príspevku Július Brocka z KDH a odkazuje na Juraja Širokého. "Pôsobíte tu ako SBS-ka Juraja Širokého," dodáva. "Váš predseda je v podstate tragickou postavou slovenských dejín," hovorí poslanec.

"Máme strpieť, že všade kde ste rabujete? Plánujete predčasné voľby, že to musí ísť tak rýchlo? Na ktorom rezorte sa nekradne takýmto spôsobom? A opozícia vás vydiera?" hovorí Brocka.

"Primeranou reakciou na túto kauzu je, že niekto musí z vlády odísť. A je takmer jedno kto," dodáva Brocka.

16:20 Podpredseda parlamentu Miroslav Číž a poslanec Ľubomír Galko na seba v sále kričia. Číž vo faktickej poznámke opozičných poslancov kritizuje za odbočovanie od témy.

16:15 Skrátené konanie nemá opodstatnenie, povedala Lucia Žitňanská. Vyzvala, aby sa do skráteného konania v prípade nutnosti dostali len časti súvisiace s Váhostavom.

16:10 "Rozviedčíci zistili, že je možné nezaplatiť a vy ste to posvätili," povedal poslanec Alojz Hlina.

15:35 Poslanec Pavol Abraham pripomína šesť opozičných návrhov, ktoré mali za posledné roky riešiť problém subdodávateľov v stavebníctve. Poslanci Smeru ani jeden z návrhov nepodporili. "Nepoužívajte lož ako pracovnú metódu. Vedeli ste, že so subdodávateľmi je problém, ale tvárili ste sa, že sa vás to netýka," povedal poslanec.

15:30 V rozprave vystupujú prevažne opoziční poslanci. Zástupcovia Smeru v parlamente reagujú prevažne krátkymi faktickými poznámkami. Do rozpravy sa opäť prihlásil aj poslanec Alojz Hlina.

15:05 Poslanec Ľubomír Galko pripomína v súvislosti s Váhostavom prípad Bohumila Hanzela, ktorý tvrdil, že má dôkazy o nečistom financovaní Smeru. Pripomína aj spis Gorila. "Nie je to len o Váhostave, ale o tom, na akom základe ste postavili svoju stranu a ako funguje," povedal Galko po tom, čo pripomenul viaceré kauzy spájané so Smerom.

14:53 Poslanci ešte stále rokujú len o tom, či sa pravidlá reštrukturalizácie budú meniť v skrátenom legislatívnom konaní. Podpredseda parlamentu Miroslav Číž opakovane vyzýva poslancov, aby nateraz ešte nediskutovali o podstate navrhovaných zmien.

14:42 Opozičné strany zvolávajú ďalšie tlačové besedy k Váhostavu. Poslanci Kollár a Chren avizovali besedu na 15:30. SDKÚ zvolala besedu na štvrtú popoludní.

14:37 "Mnohí by radi videli zabavovanie majetku pána Širokého, ale to je beh na veľmi dlhú trať," povedal Ľudovít Kaník. Rýchlym riešením situácie by mohlo byť, ak by štát kúpil pohľadávky živnostníkov a získal ich od Váhostavu z budúcich ziskov.

14:05 Rokovanie poslancov pokračuje. Slovo má Jozef Mikloško z KDH.

12:15 Predseda Mostu-Híd Béla Bugár dnes na tlačovej besede pripomenul, že aktuálna situácia vôbec nemusela byť. "Smer tento problém ignoroval viac ako rok. Posledné týždne po enormnom tlaku zo strany verejnosti, médií a opozície bol konečne nútený konať," vyhlásil Bugár. Podľa neho premiér spolu s kolegami z vlády tápe pri hľadaní riešenia. "Premiér a vláda sa správajú presne tak, ako malí chlapci stratení v lese,“ konštatoval Bugár.

12:07 Poslanci debatu na dve hodiny prerušili. Pokračovať bude o druhej popoludní.

12:05 "V orgánoch polície majú oligarchovia svojich ľudí. Moji blízki ľudia boli za tejto vlády trestne stíhaní. Bez žiadneho dôkazu," povedal Lipšic.

11:56 Daniel Lipšič v príhovore vyzval, aby štát vykonal razie vo Váhostave a zablokoval majetok firmy. Lpišic tvrdí, že štát nekoná preto, že Široký ma politické krytie od Smeru. "Pánovi Širokému vo Váhostave nič nehrozí," povedal Lipšic. BUdeme sa pýtať: "Kde je pán Široký a ako je možné, že je ešte stále na slobode," uzavrel Lipšic príhovor k poslancom.


Ako zachrániť Váhostav alebo pomôcť jeho veriteľom? Smer v utorok v parlamente navrhol, aby sa Slovenskej záručnej a rozvojovej banky navýšilo základné imanie. Mohlo by to pomôcť vyriešiť situáciu s veriteľmi firmy.

Podľa opozície to však nie je dobré riešenie. Poskladať by sa na to totiž mohli všetci klienti bánk.

Oficiálny údaj neexistuje

“Odkiaľ sa teda reálne zoberie 40 miliónov eur, ktoré majú slúžiť na zvýšenie základného imania Slovenskej záručnej a rozvojovej banky?" pýtal sa Jozef Kollár (SKOK).

"Ak minister financií Peter Kažimír tvrdí, že to nie sú oficiálne finančné zdroje verejných financií, ak tvrdí, že na to nedoplatí verejný rozpočet, banky, premiér hovorí, že na to nedoplatia občania, tak sa teda pýtam, 40 miliónov eur spadne z neba.“

Šéf rezortu financií Peter Kažimír tvrdí, že takéto peniaze sa použijú na odkúpenie pohľadávok nezabezpečených veriteľov. Tie by mali získať vďaka zákonu o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií.

"V utorok ten stav v štátnych finančných aktívach je vyše pol miliardy eur," hovorí minister.

Problémom je, že podľa opozície nejestvuje oficiálny údaj o počte klientov bánk a nemá ho ani banková asociácia.

“Je to dané aj tým, že banky ho spravidla nezverejňujú, banky zverejňujú len údaj o počte účtov a tým, že niektorý občan má viac účtov v bankách, k tomu číslu je ťažké sa dopátrať,“ konštatoval.

Zlyhanie bánk

Vládne opatrenie spôsobí podľa poslanca to, že banky budú znižovať úrokové sadzby na vklady a zvyšovať úrokové sadzby na úvery a poplatky.

“Minister Kažimír hovorí, že nič veľké sa nedeje, že banky len o jeden kvartál budú platiť dlhšie na účet štátnych finančných aktív, ale banky si tieto peniaze vytiahnu od 3,5 milióna občanov, ktorí majú účet v bankách,“ upozornil Kollár.

Poslanec zároveň vyčíta vládnemu opatreniu aj to, že finančné prostriedky, ktoré sa majú použiť na odkúpenie pohľadávok, sú účelovo viazané na krytie nákladov na budúce systémové zlyhanie bánk.

Nevyhnutnými podmienkami záchrany Váhostavu štátom je podľa plánu, ktorý navrhuje poslanec Kollár, záložné právo štátu na akcie spomínanej firmy.

Ručenie osobným majetkom

Štát získa záložné právo na všetky akcie Váhostavu za špeciálne stanovenú cenu. Záložné právo na akcie štát môže, ale nemusí využiť, v závislosti od výsledku, a tak by sa vyhol prípadnému záväzku dlžníka. Kollár tiež navrhuje záložné právo na akcie firiem "nad Váhostavom".

Štát zaujme miesto záložného veriteľa na majetok všetkých spoločností a schránok "nad Váhostavom", ak sa tento majetok nachádza na území SR a vzťahuje sa naň slovenská jurisdikcia.

Podmienkou záchrany je aj ručenie osobným majetkom majiteľov Váhostavu či odkrytie všetkých vlastníckych štruktúr.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 660
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 439
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 12 573
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 408
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 268
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 767
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 877
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 786
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 690
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 909
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jednou z možností, ako zrýchliť očkovanie, je vakcinácia seniorov.
AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Z paralelnej reality, v ktorej premiér uviazol, sa nemá šancu vymotať (týždeň podľa Schutza)

Minulosť už dobieha aj veľké ryby.

Ilustračná fotografia.

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

Petra Vlhová ide obrovský slalom v stredisku Kranjska Gora. Pozrite si jej program na víkend.

Neprehliadnite tiež

Veterinár napísal Krajčímu. Nechápe, prečo nemôže testovať

Stretol sa aj s prípadom, že tyčinky do nosa ľuďom vkladal masér.

Veterinár najprv Ag testy vyhodnocoval, potom už nemohol.
Dekan Daniel Pella by lyžovanie povolil, ak by mohlo prísť len obmedzené množstvo ľudí.
Zasnežené východné Slovensko.

Ruskinovce boli prekvitajúcim mestom, komunisti ich zrovnali so zemou

Privilégium udelil spišskému sídlu ešte Belo IV., dnes tam stojí len kaplnka.

Kaplnka na mieste zaniknutej obce Ruskinovce v bývalom vojenskom obvode Javorina.