Pôvodnú agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom SME.
PEZINOK. Ak má byť trest podľa právnikov účinný, musí byť rýchly. Rozsudok v korupčnej afére uznávaného kardiológa Viliama Fischera padol iba za 75 dní. Medzi veľkými medializovanými kauzami, ktoré sa skončili právoplatným odsúdeným páchateľa, ide o slovenský rekord.
Fakty
Kauza Fischer
koncom roka prijal lekár od dcéry pacientky za urýchlenie operácie tisíc eur a bonboniéru,
v januári prijal ďalších 1200 eur, potom ešte 800 a tašku s dvoma kačicami,
začiatkom februára pacientka zomrela,
Fischera obvinili 6. februára.
K výsledku prispel samotný Fischer, ktorý sa po počiatočnom zapieraní napokon k úplatku priznal a dohodol s prokurátorom na treste. Špeciálny súd včera dohodu odobril a vymeral mu dva roky podmienečne, peňažný trest 15tisíc eur a zákaz činnosti na tri roky.
„Dohoda je spravodlivá a trest primeraný,“ povedal sudca Roman Púchovský. Fischera upozornil, že teraz musí viesť riadny život.
Fischer verdikt nechcel komentovať. „Nikto nemôže byť spokojný, keď je odsúdený,“ povedal jeho advokát Milan Valašík. Z pohľadu obhajoby bola dohoda v poriadku.
Dohoda je istá
Ak sa páchateľ prizná a dohodne, zákon mu umožňuje znížiť trest až o tretinu. Fischerovi pôvodne hrozilo väzenie od troch do ôsmich rokov. Doteraz bezúhonný lekár mohol podmienku dosiahnuť aj po riadnom súde, nemal by však istotu a proces by sa mohol ťahať roky.
Prokurátor argumentoval, že dohodnutý trest je primeraný, lebo lekár je „prvopáchateľ“, doteraz bol bezproblémový, nemal nikdy ani len záznam pre autonehodu. „Je 77ročný, bez akéhokoľvek záznamu v registri trestov.“
Keď za éry Daniela Lipšica (dnes Nova) ministerstvo spravodlivosti inštitút dohody zavádzalo, argumentovalo aj tým, že väčší preventívny účinok a význam pre spoločnosť má miernejší trest, uložený čo najskôr, ako prísnejší po niekoľkých rokoch.
Ďalšou výhodou je, že súd nečaká zdĺhavý proces. Vyhovovať to môže aj Fischerovi, keďže na každom pojednávaní by musel čeliť tlaku zo strany médií, tak ako včera.
Pokutu chce splácať
Trest zákazu činnosti už dôchodcu Fischera nezasiahne. Pomerne prísna je pokuta, na ktorú pristúpil. „Bral úplatok pri život zachraňujúcom úkone - pri operácii srdca,“ vysvetľoval trest prokurátor.
Valašík tvrdí, že Fischer zďaleka nie je taký bohatý, ako ho opisujú médiá. Býva v dome v bratislavskom Horskom parku, pohybuje sa vo vyberanej spoločnosti. „Aktuálne žije len z dôchodku,“ vraví advokát. Preto požiada o splátkový kalendár.
Fischera obhajovala dvojica prominentných advokátov. Valašík je bývalý prokurátor, známy najmä ako žalobca v kauze vraždy študentky Ľudmily Cervanovej. Zastupuje aj bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča. Peter Vačok vyšetroval zavlečenie syna bývalého prezidenta Michala Kováča a je advokátom v najsledovanejších kauzách.
Rodina pacientky, ktorá Fischera pre korupciu udala, je obvinená z podplácania. Vyšetrovanie ešte neuzavreli.