Staré Hory 7. januára (TASR) - Mimoriadne chladné počasie v posledných dňoch zapríčinilo zvýšený úhyn viacerých zvierat. Nočné teploty až mínus 20 stupňov Celzia a celodenné mrazy mnoho vtákov a zvierat neprežilo.
Extrémne chladné noci sa snažia prežiť rôzne. Hlucháne, ako pre TASR uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga, spia v noci v snehových bunkroch. Je v nich podstatne teplejšie, asi nula stupňov Celzia, ako na povrchu či na strome. Takto prespávajú aj tetrovy hoľniaky a jariabky.
Energetický výdaj vtákov v bunkri pod snehom je podstatne nižší, ako keď sedia v noci na strome. Prespávanie v bunkroch je však pre ne väčším rizikom, keďže ich tam môžu vysliediť rys ostrovid, kuna lesná a skalná či líška. Na tetrovovité vtáky je tak počas extrémne chladného počasia vyvíjaný zvýšený predačný tlak.
Sýkorky počas chladných nocí znižujú teplotu tela až o 10 stupňov Celzia, čím znižujú aj energetický výdaj. Najčastejšie prespávajú v dutinách stromov v charakteristickej póze s našuchoreným perím, ktoré je najlepším izolátorom pred chladom. V dutinách stromov prečkávajú noci aj ďatle, brhlíky a kôrovníky. Iné lesné vtáky, ako napríklad králičky zlatohlavé, čížiky, stehlíky, pinky a mlynárky, musia "vytrpieť" mrazivé počasie niekde v chvojine medzi vetvičkami. Niektoré prespávajú spoločne v skupinkách vedľa seba, aby sa navzájom zohrievali. V zime je u drobných lesných vtákov vysoké percento úhynu najmä u mladých, ešte neskúsených jedincov.