Bratislava 7. januára (TASR) - Na vytvorenie priestoru na otvorenú a rôznorodú verejnú diskusiu o otázkach spojených s členstvom SR v NATO, ktorá by vyústila do referenda, vyzvalo dnes politických predstaviteľov 38 osobností spoločenského, kultúrneho a vedeckého života na Slovensku.
Medzi signatármi občianskej výzvy sú napríklad bývalý premiér a predseda KDH Ján Čarnogurský, spisovatelia Ladislav Ťažký, Peter Jaroš, Albert Marenčin, Ján Tužinský, Ján Lenčo, filozof Egon Bondy, prezident KOZ Ivan Saktor, spevák Jozef Ráž, básnik Vojtech Kondrót, historik Ivan Laluha či publicista Roman Kaliský.
Koordinátor iniciatívy Eduard Chmelár zároveň dnes pred novinármi oznámil vytvorenie petičného výboru za vypísanie referenda o členstve SR v NATO. Petičná akcia by sa pritom mala začať v priebehu najbližších dní. Chmelár zdôraznil, že iniciatíva vzniká na spoločenskú objednávku zdola a nie je naviazaná na žiadnu politickú stranu. Okrem predsedu petičného výboru Chmelára sú jeho členmi i Ján Čarnogurský, enviromentalista Pavol Fabián, Roman Kaliský, generál v zálohe Emil Vestenický, sociologička Zuzana Kusá a Ján Lenčo.
Iniciátori výzvy sú presvedčení, že o takých závažných otázkach, ktoré vyplývajú z členstva SR v NATO, by sa mali všetci občania vyjadriť v referende. "S narastajúcim znepokojením však sledujeme snahy politických elít spochybniť legitimitu diskusie o praktickom zmysle našej integrácie do NATO," uvádza sa vo výzve. Signatári pritom odmietajú "utajovanie, kádrovanie, obmedzovanie diskusie či nedotknuteľnosť vojenského rozpočtu".
Podľa Chmelára by najlepším riešením bolo spojenie referenda o vstupe do NATO s referendom o členstve SR v Európskej únii. "Pre našu motiváciu je prioritné presvedčenie, že krok, ktorý robíme, je správny a v záujme všetkých občanov a posilnenia demokracie ako takej," konštatoval.