V priebehu tohto roku bude Ministerstvo zdravotníctva SR hľadať efektívny spôsob fungovania tohto renomovaného ústavu a posudzovať jeho začlenenie do systému zdravotníctva. Informoval o tom hovorca rezortu Tomáš Szalay reagujúc na fámu o zrušení ústavu.
Podľa medializovaných informácií MZ SR vypracovalo plán na zánik ÚPKM. Časť ústavu by mala údajne prejsť pod Fakultnú nemocnicu akademika L. Dérera, iná časť do Slovenskej zdravotníckej univerzity a zvyšok pod Štátny fakultný zdravotný ústav.
V súčasnom období ÚPKM rieši sedem projektov. Jeden z nich s európskou pôsobnosťou koordinuje, čo je ojedinelé v prípade kandidátskych krajín Európskej únie. Ústav rieši aj dva projekty financované národnými ústavmi zdravia USA. Vlani ústav získal grant vo výške 300 000 eur na činnosť Centra excelentnosti vo výskume v environmentálnom zdraví. V tejto súvislosti má koordinovať aktivity s ostatnými kandidátskymi krajinami.
Predchodcami terajšieho Ústavu preventívnej a klinickej medicíny bol Oblastný ústav epidemiológie a mikrobiológie a Oblastný ústav hygieny, ktoré sa v r. 1952 vyčlenili zo Štátneho zdravotného ústavu. Ďalej pôsobil ako Ústav hygieny, Ústav hygieny práce a chorôb z povolania a Ústav mikrobiológie a epidemiológie, ktoré sa v r. 1977 zlúčili a vznikol Výskumný ústav preventívneho lekárstva. K Výskumnému ústavu preventívneho lekárstva sa v roku 1990 pričlenili Centrum klinickej farmakológie i Centrum klinickej imunológie a vznikol ústav s dnešným názvom Ústav preventívnej a klinickej medicíny (ÚPKM). Od 1.1.2000 je do ÚPKM včlenený Výskumný ústav výživy.