Kto je politicky zodpovedný za Váhostav?
Kauza Váhostav je súbor zlyhaní. V prvom rade je to zlyhanie majiteľov a manažmentu. V druhom rade je to zlyhanie štátu pri kontrole toku verejných peňazí, pretože tie peniaze tam tiekli, ale nikto sa nepozeral na to, čo sa s nimi deje ďalej. Sú to verejné peniaze. Je tu aj trochu neskorý zásah štátu. Malo sa konať skôr.
Je súčasná vláda a súčasný minister dopravy zodpovedný, ak by ste mali byť konkrétnejší?
Konkrétne a menovite za kauzu Váhostav sú zodpovední majitelia a manažment.
Smer schvaľuje zákon na riešenie situácie okolo Váhostavu a poslanci Smeru sa už vyjadrili, že ak zákon urýchlene nepodpíšete, preberáte zodpovednosť za vzniknutú situáciu. Ako sa postavíte k zákonu?
Je 10.50 h (22. apríla, pozn, redakcie) a ja stále nemám ten zákon na stole a čas beží. Musím ho najskôr dostať na stôl. Neviem, o čom máme diskutovať, ak stále nič nemám. Ale som si vedomý, že keď zákon dostanem, budem musieť konať veľmi rýchlo, či ho podpíšem, alebo ho nepodpíšem.
Čo by podľa vás mala vláda urobiť, aby sa táto situácia už neopakovala, keďže kauza Váhostav je aj systémová chyba?
Druhotná platobná neschopnosť je niečo, čo trvalo trápi našu spoločnosť. Veľa slušných firiem zaniklo v dôsledku druhotnej platobnej neschopnosti. Som presvedčený, že treba hľadať riešenia, aby verejné peniaze nechodili do schránkových firiem, aby bola jasná kontrola nad tokom verejných financií, aby sa nestalo, že majiteľ nechá padnúť firmu a zanechá za sebou obrovské dlžoby a sám ostáva majiteľom mnohých iných nehnuteľností a firiem. Súbor týchto pravidiel a riešenie problémov, ktoré dlhodobo skľučujú našu spoločnosť, je obsiahlejší.
Považujete za rozumné, že v tejto súvislosti Smer odvoláva podpredsedu Národnej rady Jána Figeľa?
Nie.
Celý rozhovor s prezidentom Andrejom Kiskom o jeho pôsobení vo funkcii, vzťahu s premiérom Ficom, o problémoch zdravotníctva a aj o jazde Putinových motorkárov nájdete v sobotňajšom vydaní SME.

Beata
Balogová
