Bratislava 7. januára (TASR) - Vedenie NR SR vysiela na zahraničné služobné cesty zámerne najmä opozičných poslancov. Chce si tak pri hlasovaní v parlamente zachovať väčšinu. Poslanec NR SR za Smer Robert Kaliňák, ktorý je podľa monitoringu Občianskeho oka piatym najväčším absentérom v zákonodarnom zbore, tak vysvetľuje svoju neúčasť na takmer polovici hlasovaní v tomto volebnom období. Poslankyňa NR SR za HZDS Irena Belohorská, ktorá je v počte absencií za tri mesiace volebného obdobia tohto parlamentu treťou v poradí, sa s jeho tvrdením zhoduje. Dodáva, že podobné metódy na udržanie parlamentnej väčšiny používal aj bývalý šéf parlamentu Ivan Gašparovič.
V novembri a decembri strávil Kaliňák podľa vlastných slov šesť dní na zasadaní Parlamentného zhromaždenia NATO v Istanbule, dva dni na rokovaní Transatlantického fóra vo Washingtone a ako šéf parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť absolvoval dvojdňovú návštevu českého parlamentu.
"Sám som bojoval za to, aby do Washingtonu išiel koaličný poslanec Jozef Banáš. Nepodarilo sa mi to. Napríklad aj na zasadnutie Parlamentného zhromaždenia NATO do Istanbulu ho pustili iba na dva dni, hoci v Turecku cenné kontakty," vysvetlil Kaliňák pre TASR. Svoje výhrady už podľa vlastných slov tlmočil aj podpredsedovi parlamentu Bélovi Bugárovi a šéfovi zahraničného výboru NR SR Jánovi Figeľovi, k náprave však nedošlo.
Poslankyňa Belohorská tvrdí, že za predsedovania Ivana Gašparoviča sa tiež stávalo, že koaličného poslanca pred dôležitým hlasovaním šéf parlamentu stiahol zo zahraničnej cesty. Keďže v zahraničí ho sprevádzal aj opozičný poslanec, získal tak de facto dva hlasy.
V západných demokraciách podľa jej slov funguje systém tzv. dvojičiek, v ktorom má každý opozičný poslanec svoju dvojičku z koalície. Ak je niektorý z nich služobne odcestovaný, nehlasuje ani jeho dvojička z opačného tábora.
Belohorská má podľa vlastných slov všetky neúčasti na schôdzi parlamentu ospravedlnené a všetky absencie zdôvodňuje zahraničnými služobnými cestami. Zdôraznila, že žiadne z rokovaní NR SR nevynechala ani v minulých volebných obdobiach zo súkromných alebo zdravotných dôvodov. "Som povestná tým, že som v parlamente, aj keď tam nie je nikto iný," podotkla. Výsledky monitoringu Občianskeho oka podľa nej skresľuje tiež fakt, že išlo o veľmi krátke obdobie fungovania tohto parlamentu, navyše v závere roka. Takéto absencie nemožno porovnávať s poslancami, ktorí si namiesto účasti na rokovaniach zákonodarného zboru "obhospodarujú svoje podniky alebo chodia na dovolenky do zahraničia".
Šéf poslaneckého klubu HZDS Tibor Cabaj pre TASR povedal, že poslanci z klubu HZDS, ktorí podľa štatistiky vynechali najviac hlasovaní (32 percent), chýbali výlučne pre chorobu alebo boli v čase schôdzí parlamentu na zahraničných pracovných cestách.
Občianske oko dnes zverejnilo výsledky monitoringu, podľa ktorých boli v uplynulých troch mesiacoch najväčšími absentérmi z parlamentu poslanci za Smer a HZDS. Tabuľku vedie poslanec NR SR za HZDS Vladimír Mečiar (72,2-percentná neúčasť), nasleduje Vojtech Tkáč (66,7 percenta), Irena Belohorská (56 percent) a poslanci za Smer Boris Zala (52 percent) a Robert Kaliňák (50,8 percenta).