Košice 7. januára (TASR) - V kauze Dušana B., zvaného Borža, a siedmich členov jeho skupiny, ktorí predstúpia pred senát Krajského súdu (KS) v Košiciach už 14. januára, sa podľa obžaloby vyskytujú dva tzv. pekelné stroje.
Prvý spoločne zostrojili začiatkom decembra 1999 v Ruskove v okrese Košice - okolie. Išlo o nástražný výbušný systém s možnosťou odpálenia na diaľku, ktorý pozostával z piatich až šiestich kg plastickej trhaviny, z 200 kilogramov železných úlomkov a z 20 litrov benzínu v bandaske.
Celý pekelný stroj, ako na to upozorňuje prokurátor, umiestnili v aute značky Volkswagen Golf. Zaparkovali ho pred reštauráciou Šport, ktorú šéf konkurenčnej skupiny slovenského podsvetia Karol Kolárik pravidelne navštevoval. Vo chvíli, keď 9. decembra 1999 krátko po 15. hodine Kolárik reštauráciu opustil, mal jeden z obžalovaných prostredníctvom diaľkového ovládača iniciovať nástražný výbušný systém. Ten z dosiaľ nezistených príčin nevybuchol.
Aj keď vyšetrovanie kauzy trvalo niekoľko rokov a podieľali sa na ňom experti z viacerých kriminalistických odborov, dodnes sa nepodarilo zistiť dôvod, pre ktorý nebezpečný pekelný stroj v danom okamihu nevybuchol.
Obžalovaní sa vzápätí, ako na to upozorňuje prokurátor, pokúšali zavraždiť Kolárika viacerými zorganizovanými akciami. Nakoniec sa im to podarilo samopalom až 16. decembra 1999, keď jeden z Boržovcov mal z bezprostrednej blízkosti viackrát vystreliť na auto riadené Kolárikom. Strely zo samopalu zasiahli Kolárika do hlavy a pravej časti hrude, pričom tie náboje, ktoré mu zranili hlavu, mozog doslova vytlačili von z lebky.
Druhýkrát mali členovia skupiny Dušana B. použiť tzv. pekelný stroj 5. júna 2000, keď podľa prokurátora umiestnili nástražný výbušný systém pred garážové dvere jedného z rodinných domov na Krátkej ulici v Čani v okrese Košice - okolie.
Celý systém pozostávajúci okrem iného z jedného a pol až dvoch kilogramov vojenskej trhaviny značky Triton iniciovali asi o 22.30 hodine pomocou tzv. zápalnej šnúry. Výbuch, ktorý vzápätí nasledoval, poškodil časť rodinného domu a dve osobné motorové vozidlá značiek Škoda Octavia a Hyundai Coupe.
Zároveň, ako vyplynulo z vyšetrovania, došlo k čiastočnému poškodeniu ďalších rodinných domov a vedľa nich zaparkovaných automobilov. Pomerne silná tlaková a zvuková vlna sprevádzajúca výbuch len zázrakom nikoho nezabila, zasiahla však tri osoby nachádzajúce sa v dome. Tie podľa lekárskych správ utrpeli sluchovú traumu, poškodenie sluchu, prederavenie ušného bubienka, podvrtnutie členka "po odhodení a dopade na dlážku" a ďalšie zranenia.
Motív činu by podľa výsledkov vyšetrovania mohol súvisieť s pôžičkami väčších finančných čiastok. Tie zrejme mali slúžiť na splatenie úverov poskytnutých bankou na výrobu plastových okien.
Hlavné pojednávanie s Dušanom B. a jeho siedmimi spoluobvinenými sa podľa justičných zdrojov bude konať za mimoriadne prísnych bezpečnostných opatrení.
Členov skupiny prokurátor obžaloval z množstva trestných činov - vrážd, nedovoleného ozbrojovania, výtržníctva, ozbrojenej lúpeže, ublíženia na zdraví a poškodzovania cudzej veci, ako aj z pokusu trestného činu vraždy.