BRATISLAVA. Rómsky splnomocnenec vlády a poslanec Národnej rady SR Peter Pollák žiada ministerstvo vnútra, aby zaviedlo povinné nahrávanie policajných zásahov.
Zmenu zákona o policajnom zbore odporučil ministerstvu vnútra i policajnému zboru. Ak sa však nestretne s pozitívnou reakciou, je pripravený ako poslanec predložiť návrh zákona na jeseň sám.
Povinné používanie kamier navrhuje po zásahoch polície v rómskych osadách, pri ktorých bolo zranených viacero príslušníkov rómskej menšiny.
Ide o zásah zo začiatku apríla v obci Vrbnica v Michalovskom okrese, aj z júna 2013 v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou.
Návrh zákona má už paragrafovú podobu
"Dali sme návrh ministerstvu. Ak takúto legislatívnu úpravu neurobí, tak ako poslanec návrh zákona predložím. Už máme pripravené znenie tohto návrhu," povedal Pollák po dnešnom rokovaní parlamentného ľudskoprávneho výboru.
Podľa splnomocnenca by povinné videozáznamy zo zásahov pomohli občanom, aj policajnému zboru.
"Je to v záujme ľudí aj celého policajného zboru, aby takéto zásahy nekazili meno policajtom," zdôraznil rómsky splnomocnenec.
Minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že vybavenie polície kamerami je finančne náročné.
"Keď mi dodajú 20 miliónov eur, bude to hneď," uviedol nedávno minister.
Pollák verí, že sa peniaze nájdu. Splnomocnenec pre rómske komunity chápe, že na Slovensku je nedostatok finančných prostriedkov, no návrh je podľa neho jednak v záujme dobrého mena polície, ale aj v záujme ľudí.
Každý policajt by mal mať kameru na výstroji
"Verím, že na Slovensku sa nájdu peniaze na to, aby bol návrh aj finančne pokrytý," poznamenal s tým, že rovnako verí, že na dobrom mene polície medzi ľuďmi všetkým záleží a aby jej ho zásahy nepoškodzovali.
Legislatívna úprava by sa mala týkať použitia kamier pod priamym velením, vtedy by mali policajné zložky záznam zo zásahu vyhotoviť.
"Kamery by mali mať všetci policajti, avšak hovorím o kamere, ktorú by mal policajt pripevnenú na výstroji," vysvetlil splnomocnenec vlády.
Ako dodal, verí, že inšpekcii rezortu vnútra, samotnému ministerstvu i generálnej prokuratúre záleží na tom, aby bola táto kauza čo najskôr vyšetrená, aby nebolo na Slovensku napätie a nebolo zbytočne poškodzované meno polície.
Peter Pollák sa chce stretnúť v prípade zásahu v obci Vrbnica aj s prezidentom Policajného zboru SR Tiborom Gašparom.
"Budem sa pýtať, aký je rozdiel medzi zákrokom a technikou v rómskych osadách a v iných častiach Slovenska." Rómovia z Vrbnice ukázali svoje modriny celému Slovensku. Foto tasr.
Výbor požaduje záverečnú správu o zásahu vo Vrbnici
Splnomocnenec Pollák je presvedčený, že keby bol kamerový záznam zo zásahu vyhotovený, prípad by bol hneď vyriešený.
Informácia o zisteniach o zásahu polície bola jedným z bodov dnešnej schôdze ľudskoprávneho parlamentného výboru. Ten ju vzal na vedomie a zároveň uznesením žiada ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby výboru predložil záverečnú správu inšpekcie rezortu o danom zásahu.
"Podporujem to, aby orgány, ktoré majú konať, v tejto veci konali," povedala členka výboru Jana Laššáková.
Ako ďalej informoval štátny tajomník ministerstva vnútra Jozef Buček, rezort bude postupovať podľa výsledkov vyšetrovania.
"Minister po vyšetrení tejto veci podá všetky náležité odpovede," uzavrel.
Zásah v obci Vrbnica vyšetruje Inšpekcia ministerstva vnútra, a to za zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa rezortu Andrea Dobiášová, v súčasnosti sa robia procesné úkony.
"Zatiaľ nie je možné poskytnúť bližšie informácie," poznamenala.
Občania Vrbnice boli zbití, polícia brutálny zásah popiera
Počas policajného zásahu v obci Vrbnica začiatkom apríla boli podľa jej starostu Jaroslava Tokára zranení viacerí Rómovia.
Obyvatelia obce tvrdia, že donucovacie prostriedky policajtov boli počas pátracej akcie neprimerane tvrdé a zasiahli ľudí, ktorí slušne žili a nedostali sa doteraz svojím správaním do rozporu so zákonom.
O výsledkoch celokrajskej pátracej akcie 100 na tlačovej besede v Michalovciach informoval riaditeľ košickej krajskej polície Juraj Leško.
"Ohradzujem sa voči takým slovám, že šlo o brutálny zásah polície, je to nezmysel, ktorý chce niekto použiť voči polícii. Vo Vrbnici voči osobám neboli použité žiadne donucovacie prostriedky a na mieste zásahu bol prítomný aj starosta. Som zásadne proti tomu, aby zásah polície bol zneužívaný na politický boj," povedal Leško.
Polícia zasiahla aj inde podobne ako vo Vrbnici
Prípad prešetruje aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.
Šesť právnikov Kancelárie verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej preskúmalo policajný zásah priamo v obci Vrbnica v Michalovskom okrese. Okrem tejto obce však skúmali aj ďalšie miesta, kde bola policajná akcia.
"Na základe informácií, ktoré právnici získali, môžeme skonštatovať, že aj ďalšie zásahy prebiehali rovnako ako v spornom prípade zásahu vo Vrbnici, ktorý vzbudzuje pochybnosti o jeho priebehu," vysvetlil ombudsmankin poradca pre médiá a komunikáciu Ján Glovičko.
Rómovia zorganizovali v apríli protestný pochod v Michalovciach a zhromaždenie v Rimavskej Sobote. Foto tasr.