SME

Možná migrácia z Ukrajiny trápi Slovensko viac ako migrácia z Afriky

Podľa Fica má Slovensko výhodu v tom, že nie je vyhľadávanou konečnou destináciou migrantov, dokonca nevidí žiadne riziko.

Slovensku podľa premiéra Roberta Fica nával utečencov z Afriky nehrozí.Slovensku podľa premiéra Roberta Fica nával utečencov z Afriky nehrozí. (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL/BRATISLAVA. Slovensku podľa premiéra Roberta Fica nehrozí nával utečencov z Afriky. "Ak k nám niekto príde, tak to môže byť v prípade rozšíreného vojenského konfliktu na Ukrajine.

Toto nás trápi podstatne viacej ako možná migrácia z Afriky," uviedol po skončení štvrtkového mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Presídľovanie migrantov Ako však upozornil, v otázke nelegálnej migrácie zo severnej Afriky nemožno Európu rozdeliť na sever a juh a povedať južnej časti, aby si s daným problémom poradila sama.

SkryťVypnúť reklamu

"Pretože ľudia, ktorí prídu z Afriky, môžu prísť do Európy robiť 'galibu', preto sa musíme spoločne v rámci Európskej únie proti tejto hrozbe postaviť," zdôraznil Fico.

Lídri európskej dvadsaťosmičky na summite zadali Európskej komisii úlohu pripraviť veľký pilotný projekt na presídľovanie migrantov.

Pôvodný návrh hovoril o stanovení minimálneho počtu ľudí. Najskôr sa operovalo s číslom 5000, neskôr s 10.000. "Nakoniec padlo rozhodnutie, že sa nebudeme zaväzovať, pokiaľ ide o počet vytvorených voľných miest," priblížil slovenský premiér.

Štáty sa zhodli tiež na princípe dobrovoľnosti pri ich premiestňovaní, a to zo strany členských krajín únie, ako aj zo strany samotných utečencov.

Podľa Fica má Slovensko výhodu v tom, že nie je ich vyhľadávanou konečnou destináciou. "Vždy sme boli tranzitnou krajinou, preto si vôbec nerobím z tejto otázky ťažkú hlavu," dodal s tým, že v tejto súvislosti nevidí žiadne riziko, ktoré by nútilo SR prijímať nejaké špeciálne opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

Prispeje na obrannú aktivitu Podľa slovenského premiéra existuje hrozba, že sa z Líbye už stal teroristický štát, takže o to naliehavejšie treba riešiť migráciu ľudí z tohto územia. Práve odtiaľ prichádza k európskym brehom 90 percent nelegálnych utečencov, pričom to nie sú Líbyjčania.

Pripomenul, že medzi nimi môžu byť aj také skupiny, ktoré neprichádzajú do Európy preto, aby si našli prácu. "O to viac si myslím, že raz si bude musieť naliať Európska únia čisté víno a povedať si, či kroky, ktoré boli voči Líbyi predtým urobené, boli tie najsprávnejšie," poznamenal Fico.

Slovensko síce do plánovanej európskej obrannej aktivity v Stredozemnom mori nedodá vojenské lode, ale je pripravené v rámci solidarity na ňu prispieť.

Premiér poukázal na to, že na námornú akciu EÚ Atalanta, zameranú na boj proti somálskym pirátom, Slovensko vynaložilo 40.000 eur. Čo predstavovalo 0,5 percenta z jej ročného 7,3-miliónového rozpočtu.

SkryťVypnúť reklamu

"Takto budeme uvažovať aj pri prípadnej vojenskej aktivite v Stredomorí. To sa netýka iba Talianska alebo Malty, ale celej Európy, ktorá môže byť ohrozená migráciou ľudí, najmä tých, ktorí prídu s nekalými úmyslami na územie EÚ," konštatoval.

.@JunckerEU receives @BoykoBorissov, PM #Fico & PM #Sobotka: @EU_Commission wants to help w/ absorption of #EU funds. pic.twitter.com/5LhfpmA1Bm

— Mina Andreeva (@Mina_Andreeva) 23. Duben 2015

Utečenecká kríza vo svete

Alexander Dobrindt.

Šéf rezortu vnútra tvrdí, že prísnejšie opatrenia na hraniciach sú potrebné.


TASR
Nemecký kancelár Friedrich Merz.

Kritici tvrdia, že obvinenie z antisemitizmu je nespravodlivo namierené proti moslimom a migrantom.


TASR 1
Súvisiace témy: Robert Fico, Európska únia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 446
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 291
  3. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 557
  4. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 545
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 867
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 563
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 357
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 172
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Viktória Chladoňová (vpravo) v drese tímu Visma-Lease a Bike.

Viktória Chladoňová atakuje elitnú desiatku.


Momentka z prípravného zápasu Španielsko - Ukrajina hráčov do 21 rokov.

Mladí Španieli nevyhrali už tretí zápas v sérii.


Alexander Sorloth oslavuje gól v zápase Nórsko - Taliansko.

Česko v kvalifikácii neprehralo ani jeden zápas.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu