SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ

Minister Čislák zostáva vo funkcii, opozícia ho neodvolala

Smer v piatok stiahol návrh na odvolanie podpredsedu parlamentu Jána Figeľa. Robert Fico prehral, odkázala opozícia.

Premiér pustil na tlačovej konferencii aj videozáznam.Premiér pustil na tlačovej konferencii aj videozáznam. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
 • Smer stiahol návrh na odvolanie podpredsedu parlamentu Jána Figeľa.
 • Premiér Fico na tlačovej konferencii opäť zopakoval, že Figeľ nesie politickú zodpovednosť za stav Váhostavu.
 • Predseda KDH by sa mal sám zdvihnúť zo stoličky a podľa Fica odísť.
 • Robert Fico po roku opäť prehral, reagovala opozícia.
 • Minister zdravotníctva Viliam Čislák sa opäť postavil pred poslancov, opozícia ho však neodvolala.
 • Čislák tvrdí, že ho opozícia chcela odvolať pre kauzy, ktoré spôsobili dve pravicové vlády.

BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru), ktorý v piatok na pôde Národnej rady SR čelil opozičnému pokusu o odvolanie, zostáva vo funkcii.

Za jeho zosadenie z vládneho postu pre údajné zahladzovanie káuz hlasovalo len 37 členov snemovne zo 110 prítomných.

Opozícia ministrovi vyčítala najmä pokračujúce zadlžovanie nemocníc a kauzy piešťanského CT prístroja či stravovacích tendrov v nemocniciach. Podľa nej Čislák nerobí nič pre ich vyšetrenie, ale naopak, jeho hlavnou úlohou je zahladiť stopy.

Plesnivé steny

"Ľudia zodpovední za kauzu nákupu CT prístroja piešťanskou nemocnicou dostali lukratívne posty, v Piešťanoch je opäť tá istá správna rada, riaditelia nemocníc odvolaní pre stravovacie tendre sa stali námestníkmi," vyhlásil Daniel Lipšic (nezaradený), podľa ktorého je Čislák len vykonávateľom pokynov a figúrkou.

"Aj na odvolanie šéfa žilinskej nemocnice mu musel dať pokyn premiér," podotkol.

Líder OĽaNO Igor Matovič zase ukazoval fotky zo slovenských nemocníc a komentoval ich ako "hnusné, opadané a plesnivé steny". "Vy nerobíte nič iné, len otrokov človeku, ktorý si na Bahamách stavia megavilu. Chystáte zákony tak, aby mohol bez zdanenia vytiahnuť zo slovenského zdravotníctva 450 miliónov eur," vyhlásil.

Podľa neho sa totiž na Slovensku neinvestuje do lepšieho vybavenia nemocníc, prevencie a prístrojov, ale do Cypru.

Kauzy z minulosti

Čislák tvrdil, že opozícia ho odvolávala pre kauzy, ktoré spôsobili dve pravicové vlády. Poukázal najmä na exministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH). Podľa jeho slov Uhliarik v lete pred nástupom do funkcie ministra odcestoval na Cyprus a prestal byť konateľom vo firme, ktorá má matku na Cypre.

"Na adrese, kde sa zakladajú schránkové firmy," poznamenal Čislák. Upozornil zároveň, že firmy blízke Uhliarikovi si počas ministrovania kresťanského demokrata výrazne polepšili.

Minister zapochyboval, že opozícii ide skutočne o stav slovenského zdravotníctva. "Poslanci sa rozhodli odvolávať ma ešte predtým, ako bola odovzdaná správa o stave zdravotníctva. To svedčí o tom, že im ide len o politikárčenie," vyhlásil.

Čislák však súhlasí, že slovenské zdravotníctvo nefunguje stopercentne. Trvá ale na tom, že má riešenia a aj ich predstavil. Opozíciu o stave zdravotníctva informuje v spomínanej správe a hovorí v nej podľa jeho slov aj o reforme pre pacienta.

Poukázal na podporu prevencie, primárneho kontaktu, úpravu liekovej politiky. Na margo opozičnej kritiky zadlžovania nemocníc uviedol, že v lete by mal byť spustený ich audit.


Minútu po minúte sme ukončili.

19:39 Poslanci Čisláka neodvolali.

19:37 Po prečítaní uznesenia budú poslanci hlasovať.

19:35 Valocký zo Smeru reaguje a pýta sa, prečo Lipšic oligarchov nepozatváral, keď bol ministrom.

19:25 "Dnes krajina funguje ako zlepenec oligarchov," hovorí Lipšic. "Oligarchovia si vyniesli zisk na 15 rokov, 450 miliónov eur odišlo na Cyprus nezdanených," dodal. Slovensku podľa neho hrozí krach a vláda oligarchov musí skončiť.

19:20 So záverečným slovom vystúpi Daniel Lipšic (KDH).

19:11 Lipšic cituje Čislákove slová o pseudokauze. Hovorí, že je problém, ak má Smer zároveň nominantov v dozornej rade piešťanskej nemocnice. Odvolávaný nereaguje na našu kritiku, dodal Mikloško z KDH.

18:49 V závere hovorí minister Čislák. Pozýva Lipšica a ďalších poslancov na debatu o zdravotníctve. Spomenul, že súčasná vláda urobila poriadok v poplatkoch. Čislák kritizuje Uhliarika za transparentnosť. Po faktických poznámkach sa bude hlasovať.

18:35 Ivan Uhliarik reaguje, že nebol majiteľom žiadnej schránkovej firmy. "Kľudne podaj na mňa trestné oznámenie," odkázal Rašimu. Tiež tvrdí, že v živote nebol na Cypre. Raši dodal, že žiadnu schránku nespomenul.

18:23 Hovorí Richard Raši zo Smeru, ako posledný v rozprave. Odkazuje opozícii, že chce odvolať ministra, ktorý sa snaží riešiť chyby, ktoré vznikli za čias minulej vlády. Kritizuje prenájom bežiaceho pásu za 30-tisíc. Dočkal sa aj chabého potlesku zo sály.

jakl9857_r4316_res.jpg

Poslanci rokujú od deviatej ráno. Na snímke predseda NR SR Peter Pellegrini.
FOTO SME - Jozef Jakubčo.

18:18 Ľubomír Galko (SaS) si myslí, že koalícia dnes neobhájila, aby minister Čislák zostal vo svojej pozícii.

18:11 Erika Jurinová z OĽaNO verí, že veľa lekárov na Slovensku je čestných. Kuffa poznamenal, že v nemocniciach chýbajú sestry pri lôžku.

18:02 Hlina je príjemne prekvapený z vystúpenia poslanca Baláža. Predseda parlamentu Pellegrini upozornil Přidala, aby išiel dojesť nanuk do salónika.

17:50 "Zdravotníctvo má pred sebou niekoľko vážnych tém," začal svoje vystúpenie Vladimír Baláž. Spomenul dlhy nemocníc, dereguláciu a nedostatok sestier a pôrodných asistentiek.

17:40 Pokračuje Janka Šípošová z OĽaNO. Ministrovi zazlieva vyhlásenie, že CT-čko bola pseudokauza.

17:37 „Uviedli ste nonsens dôvod na odvolanie,“ reaguje na Jurinovú Raši.

17:32 Erika Jurinová poukázala na „kamarátkšefty“ Viliama Čisláka s SNS. „Slovensko si s leprou politickej korupcie nevie rady,“ ukončila svoje vystúpenie.

17:25 Do rozpravy sa ústne prihlásili ešte štyria poslanci.

17:22 Ivan Uhliarik nebol majiteľom, ani nefiguroval v žiadnej schránkovej firme, ale bol riaditeľom, zamestnancom a štatutárom vo firme, ktorá prebrala slovenské aktivity americkej firmy Bristol Myers Squibb (BMS). Ako zamestnanec nemohol ovplyvňovať rozhodnutia tak veľkej firmy, ktorá má sídlo v New Yorku, reagovalo na Čislákove obvinenie KDH.

17:18 Minister Čislák tvrdí, že ho opozícia odvoláva pre kauzy, ktoré spôsobili dve pravicové vlády. V súvislosti s kritikou zo strany opozície ohľadom transparentnosti a schránkových firiem poukázal na exministra zdravotníctva Ivana Uhliarika z KDH. Čislák na brífingu v parlamente uviedol, že Uhliarik v lete pred nástupom do funkcie ministra odcestoval na Cyprus a prestal byť konateľom vo firme, ktorá má matku na Cypre. "Na adrese, kde sa zakladajú schránkové firmy," poznamenal Čislák. Upozornil tiež, že firmy blízke Uhliarikovi si počas ministrovania kresťanského demokrata výrazne polepšili. Čislák si je vedomý, že zdravotníctvo nefunguje stopercentne, odmieta ale tvrdenia, že by bolo pred kolapsom.

17:00 Slovo má posledný písomne prihlásený do diskusie - Jozef Ježík zo Smeru. Svoje vystúpenie zakončil tým, že Smer návrh na odvolanie nepodporí.

16:37 „Vy ste otrok Pavla Pašku, ktorý je otrokom Juraja Širokého,“ kontruje na Rašiho Matovič.

16:34 „Ste schopní ospravedlniť sa, ak to nie je pravda?“ pýta sa Jarjabek Matoviča. „Vy ste predstaviteľ absolútneho politického bahna,“ uzavrel.

16:33 „Toto je politické bahno, čo tu robí Matovič. Je to klamár, je mi z neho zle,“ rozohnil sa poslanec Raši.

16:32 „Pán poslanec úplne zavádzate. Ani ja, ani nikto zo Smeru, žiadnu pozvánku nedostal. A nikto nejde oslavovať,“ reaguje Laššáková.

16:31 O slovo požiadal predkladateľ návrhu na odvolanie Igor Matovič. Ten tvrdí, že po skončení rokovania sa má Smer zúčastniť na oslavách menín s Jurajom Širokým v hoteli Hilton. Podpredsedníčke parlamentu Jane Laššákovej chcel odovzdať darček pre Širokého v podobe čierno-bieleho prúžkovaného trička.jakl9840_r2740_res.jpg

Čislák si je vedomý, že zdravotníctvo nefunguje stopercentne, odmieta ale tvrdenia, že by bolo pred kolapsom. FOTO SME - Jozef Jakubčo.

16:20 Baláž poďakoval Kuffovi za príhovor plný milosrdenstva.

16:25 Kuffa nebude hlasovať za odvolanie ministra zdravotníctva.

16:03 „Budeme vám hrýzť ten zadok, dokiaľ sa nespamätáte,“ uzavrel Hlina, ktorý žiada interpelácie. Pokračuje Štefan Kuffa.

15:55 „Ja si tu môžem urobiť diskotéku, keď vy si tu robíte, čo chcete,“ rozohnil sa na vedenie schôdze Alojz Hlina.

15:48 Jozef Mikloško z KDH rečnil asi desať minút a na záver pozval poslancov na hody do Svätého Juru.

15:38 Lipšic žiada vystúpenie ministra Čisláka.

15:34 „Vilo, ty si vedome klamal poslancov, lebo si neporovnával rovnaké veci,“ reagoval na Novotného poslanec a exminister zdravotníctva Richard Raši.

15:28 Poslanec Baláž zo Smeru Novotného upozornil, že predražené nákupy sú problémom dlhé roky. "Ale neviem, čo to má spoločné s ministrom Čislákom. Môžeme sa o tom rozprávať, až keď prejde určitý čas. Spomínať to teraz je zlé."

15:26 Vo verejných zdrojoch v zdravotníctve dochádza podľa Novotného k organizovanému tunelovaniu, pretože sa tu nakupujú CT prístroje drahšie o sto percent a viac v porovnaní s Českom. Aby sa podobné nákupy neopakovali, nemocnice, by mali podľa Novotného na svojej internetovej stránke zverejňovať, že k nákupu dochádza.

15:03 V rozprave pokračuje Viliam Novotný. "Minister zdravotníctva čaká na výsledky vyšetrovania Národnej kriminálnej agentúry a prokuratúry. On ale nemá čakať, ale dôsledne prešetriť predražený nákup," povedal Novotný s tým, že Čislák namiesto konania uhráva prípad CT dostratena.

15:00 „Robíte len bulvár najnižšieho stupňa,“ odkázal Matovičovi poslanec Baláž zo Smeru.

14:54 Zdravotníctvo si podľa Viskupiča nezaslúži Viliama Čističa, ale ministra, ktorý posúva zdravotníctvo dopredu.

14:50 Poslanec Brixi Matovičovi odkázal, že jeho žiadny oligarcha nevlastní a nikdy nebude.

14:37 Predseda Obyčajných vytiahol aj emócie. V pléne sprostredkoval odkaz ťažko chorého mladíka, ktorý bol už viac ako 20-krát operovaný a má so slovenským zdravotníctvom veľkú skúsenosť. „Vytvárajme zákony pre ľudí,“ uzavrel svoje vystúpenie.

14:28 "Čislák by sa mal volať Čistič, lebo iba čistí a zametá kauzy pod koberec," pokračuje Matovič.

14:16 Matovič ukazuje fotky zo slovenských nemocníc. Vidno na nich „hnusné, opadané a plesnivé steny." "Vy nerobíte nič iné, len otrokov človeku, ktorý si na Bahamách stavia megavilu. Chystáte zákony tak, aby mohol bez zdanenia vytiahnuť zo slovenského zdravotníctva 450 miliónov eur,“ vyhlásil Matovič. Ako tvrdí, na Slovensku sa neinvestuje do lepšieho vybavenia nemocníc, do prevencie a do prístrojov, ale do Cypru prostredníctvo 83 Kolesíkov. Váhostav a zdravotníctvo majú podľa Matoviča veľa spoločného. "A to je Juraj Široký." Fica nazval otrokom Širokého a vajdom slovenských oligarchov.

14:10 "Hlavným cieľom ministra Čisláka je zametať kauzy pod koberec," povedal ďalej Lipšic. Upozornil tiež na príbeh záchrannej služby Falck, ktorej polovicu vlastní schránková spoločnosť z Nového Zélandu s rovnakým pozadím, ako majú schránkové firmy za Váhostavom. Za predajom polovice akcií pôvodne stopercentnej dánskej spoločnosti schránkovej firme v čase prideľovania nových licencií vidí štátne výpalníctvo.

14:05 Tí istí ľudia, ktorí ryžujú na slovenskom stavebníctve, ryžujú aj na slovenskom zdravotníctve. Vyhlásil nezaradený poslanec Daniel Lipšic. "Myslím, že bude treba na tejto schôdzi hovoriť práve o tom, akým spôsobom oligarchovia, ktorí sú za vašou vládou, držia opraty v rukách aj v zdravotníctve, čo sa mi zdá byť ešte perfídnejšie ako v stavebníctve,“ vyhlásil Lipšic.

13:53 Poslanec Kuffa navrhol procedurálny návrh, aby sa rokovanie skončilo, aby sa poslanci ďalej neurážali. V sále sa ozval slabý potlesk. Zaskočil tým predsedu parlamentu Pellegriniho. Ten vyhlásil krátku prestávku. Kuffov „sympatický“ návrh, však odporuje Ústave SR a poslanci musia o bode rokovať ďalej.

13:52 - V pléne poslanci medzitým rokujú o ministrovi Čislákovi. Odhlasovali, že budú rokovať aj po 16:00 hod. Debata o Čislákovom odvolaní sa začala ešte minulý týždeň v stredu, popoludní sa však prerušila, aby sa mohlo diskutovať o Váhostave.

24april2015_nrsr_13244706_r4071_res.jpg

Daniel Lipšic ukazuje ako žijú zdravotnícki oligarchovia. FOTO TASR

13:40 "Ja sa pýtam, kto potreboval týchto sedem dní? Je to čas, za ktorý sa dajú zoskartovať listinné dôkazy, zničiť dôležité harddisky či premazať servery. Jednoducho niekto tu hral o čas a Robert Fico mu ten čas zariadil,“ povedal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

13:30 Smer pochopil, že odvolávanie Figeľa bol výstrel vedľa. Pre agentúru SITA to povedal politický analytik Ján Baránek. Upozorňuje pritom, že ak Figeľove zmluvy boli podľa Smeru také zlé, mal na ne upozorniť minister dopravy Ján Počiatek hneď po príchode na ministerstvo. Prvý na odvolávanie mal byť teda podľa Baránka práve Počiatek.

"Bolo by precedensom v Európskej únii, aby za kauzy, ktoré vrcholia počas vlády, koalície či strany odvolávali opozičného politika a to ešte z postu, ktorý podľa zvykového práva v EÚ prináleží opozícii. Je to kôpka nezmyslov, ktoré Smer vyrobil. Teraz sa z toho snažia vyjsť s najmenšími stratami a vybrali si najmenšie zlo," hovorí Baránek.

13:20 - "Samozrejme, je to porážka Roberta Fica, je to v podstate priznanie toho, že argumenty, ktoré používal voči Figeľovi, zdôvodnenie jeho odvolania, boli nekorektné a v podstate falošné," reagoval pre TASR Mesežnikov. Odpor opozície a médií bol podľa jeho slov taký silný, že Smer vyhodnotil situáciu tak, že keby trval na odvolaní, tak by to poškodilo stranu. "Ja si myslím, že Smer bol poškodený svojou vlastnou vinou a svojím, jemne povedané, neuváženým postupom," dodal.

13:18 Podľa Ľudovíta Kaníka z SDKÚ-DS bol návrh na odvolanie Figeľa len fraškou a podvodom.

"Fico sa pokúsil odviesť pozornosť od svojich prešľapov a od svojho vládnutia," poznamenal Kaník s tým, že Fico vládne prostredníctvom korpcie a oligarchov."

13:16 Stiahnutím návrhu na odvolanie Jána Figeľa Smer podľa opozície reagoval aj na ich zjednotený postoj. „Robert Fico to nečakal. Táto menšina zastavila valec zo Súmračnej,“ uviedol Figeľ. Fico podľa opozície na tlačovke zinscenoval divadielko, aby nemusel priznať že snaha odstaviť Figeľa bola od začiatku chybou.

Daniel Lipšic (NOVA) označil stiahnutie návrhu za Ficovu druhú prehru od prezidentských volieb.

„Odvolávanie Figeľa bol zástupný problém na naťahovanie času,“ povedal Zsolt Simon (Most-Híd). Smer chcel podľa neho odďaľovať čas, pretože nemal pripravené riešenia v kauze Váhostav.

Arogancia Smeru podľa slov viacerých predsedov opozíciu zomkla. „Nastal tu obrovský tlak zomknutej opozície,“ skonštatoval Ľubomír Galko (SaS). Predseda OĽaNO Igor Matovič dúfa, že spoločný postup, ktorý ukázali pri Figeľovom odvolávaní im vydrží až do budúcoročných parlamentných volieb.

12:35 „Dnes Roberta Fica, porazil sám Robert Fico,“ pridal sa Igor Matovič. Táto kauza podľa lídra Obyčajných iba zomkla opozíciu, a verí že toto zomknutie vydrží aj desať rokov.

12:34 Premiér sa podľa Alojza Hlinu precenil a treba mu to dokazovať ďalej.

12:29 Fico vládne prostredníctvom korupcie a oligarchov, reagoval Ľudovít Kaník z SDKÚ.

jakl9806_r6972_res.jpg

Smer sa zľakol, hovorí opozícia. FOTO - SME Jozef Jakubčo.

12:27 Ľubomír Galko poukázal na správanie premiéra Fica, keď „arogantným spôsobom odpálkoval aj novinára nekonfliktnej televízie.“

12:26 Daniel Lipšic tiež hovorí o druhej prehre premiéra Fica od prezidentských volieb.

12:24 Erika Jurinová z OĽaNO poukázala na to, že opozícia sa opäť dokáže zomknúť a spojiť.

12:22 „Smer vyhral voľby, ale nemôže všetko,“ odkázal Figeľ premiérovi. „Po roku Robert Fico opäť prehral. Urobím všetko preto, aby o rok tandem Fico-Široký prehral definitívne,“ doplnil.

12:17 "Rokovanie o odvolaní podpredsedu parlamentu bol pokus prekryť podvod vo Váhoste," začal tlačovú konferenciu Figeľ.

12:00 Tlačovú konferenciu ohlásili opozícia spoločne s Jánom Figeľom.

11:34 Smer stiahol návrh na odvolanie Jána Figeľa. „Rozprava je skončená,“ ohlásil Peter Pellegrini, ukončil tak 49. schôdzu parlamentu. Poslanci opäť budú rokovať o 12:30, tentoraz bude hlavným bodom odvolávanie ministra zdravotníctva Viliama Čisláka.

11:30 “Denníku N a Denníku SME na otázky odpovedať nebudem, ste podvodníci a klamári,” povedal Robert Fico na tlačovej konferencii, keď neodpovedal ani na otázku TA3. Otázka bola, či od začiatku plánoval Figeľa neodvolať.

11:28 "O ministrovi Čislákovi budú poslanci rokovať, až kým sa nebude hlasovať," informoval Peter Pellegrini.

11:26 „Najlepšie riešenie bude, ak sa o odvolaní Jána Figeľa nebude hlasovať,“ povedal Fico. Figeľ by mal podľa neho v rámci politickej kultúry sám vyvodiť zodpovednosť a odstúpiť. Fico si však myslí, že tak neurobí. Smer ho preto nechá sedieť na stoličke podpredsedu parlamentu.

11:19 Video je podľa Fica dôkaz, po ktorom by sa mal Figeľ postaviť a odísť zo stoličky podpredsedu parlamentu. „Miera politickej zodpovednosti bola dokázaná.“

11:15 Fico opäť zopakoval, že za stav Váhostavu nesie politickú zodpovednosť bývalý minister dopravy Ján Figeľ. Premiér pustil aj krátke video z HN Clubu zo 7. júna 2011, na ktorom bol Figeľ ako minister dopravy upozorňovaný a varovaný vtedajším riaditeľom Slovenskej správy ciest a generálnym riaditeľom Doprastavu pred škodlivými dôsledkami politiky nereálne lacných diaľnic.

11:10 „Žiadne obrovské prekvapenia sa diať nebudú,“ povedal na úvod tlačovej konferencie premiér Fico. Poslancom ďalej poďakoval za schválenie vládnej novely Obchodného zákonníka.

10:40 Premiér Robert Fico a predseda parlamentu Peter Pellegrini avizovali tlačovú konferenciu na 11:00 hod.

10:18 Daniel Lipšic opäť žiada prerušenie rokovania, aby poslanci vedeli ako ďalej. Jana Laššáková vyhlásila hodinovú prestávku. Poslanci sa opäť stretnú o 11:20.

10:16 Zvyšní poslanci sa možnosti vyjadriť sa vzdali s tým, že už nechcú predlžovať toto rokovanie.

10:05 „Nie je vám blbé čakať na tlačovku, aby ste vedeli ako hlasovať?" pýta sa Lipšic poslancov Smeru.

10:02 „Ste rovnakí ako Mečiar, keď odvolával Gauliedera,“ reagoval poslanec Simon.

10:00 Podľa Kaníka pokračuje schôdza pod heslom: Zlodej kričí, chyťte zlodeja.

9:57 „Vy namiesto zaplateného obeda, hodíte ľuďom ohlodanú kosť,“ vrátil sa Igor Hraško k štvrtkovému schválenému riešeniu pre živnostníkov.

9:50 „Pán poslanec Martvoň, my vás tak poznáme pod prezývkou „studnica múdrosti“ a dnes ste opäť hviezdil,“ odkazuje poslanec Uhliarik.

9:48 Martvoň nesúhlasí s opozičným názorom, že odvolávanie Figeľa je na hlavu postavené. "Na hlavu je postavené to, že vy ste podpísali problematické zmluvy napriek upozorneniam odborníkov," odkázal Figeľovi. Pripomenul mu aj byt v Bratislave, ktorý získal za pár tisíc eur, napriek tomu, že cena je podstatne vyššia.

jakl9655_r4925-r320-st.ir3-_t600_res.jpg

Návrh na moje odvolanie je absurdný a arogantný, povedal vo svojom prejave Figeľ. FOTO SME - Jozef Jakubčo.

9:46 Za predkladateľov rečnil v pléne poslanec Smeru Anton Martvoň. Alojzovi Přidalovi odkázal, že sa chodí do parlamentu iba stravovať.

9:42 Daniel Lipšic opäť žiada prerušenie schôdze až dovtedy, kým sa skončí schôdzka vedenia Smeru s jeho oligarchami. Prítomných je iba 55 poslancov – parlament teda nie je uznášania schopný.

9:40 Ján Figeľ zaželal všetkým Jurajom k sviatku spravodlivosť.

9:39 „Ak budete hlasovať za odvolanie Figeľa, tento parlament padne do politického bahna," reagoval poslanec Kadúc.

9:36 Poslanec Vašečka opäť vyzval Smer aby návrh na odvolanie Figeľa poslanci Smeru stiahli.

9:25 „Stiahnite podpisy z toho stupídneho návrhu. Smeru škodí vnútorná demokracia," hovorí poslanec Přidal. „Vy ste najväčšia škodná Smeru," odkázal Martvoňovi.

9:24 „Odvolaním Figeľa dáte facku slušným ľuďom," reagovala Erika Jurinová.

9:20 Figeľa prekvapilo, že pod návrh na jeho odvolanie sa podpísal ako prvý šéf parlamentu Peter Pellegrini, ktorého podporil vo voľbe predsedu parlamentu. Figeľ veril v príchod novej politickej kultúry, Pellegrini ju však podľa neho nepriniesol.

9:13 Slovo má podpredseda NR SR Ján Figeľ. Vo svojom vystúpení vyhlásil, že tu nejde o jeho stoličku. "Nemám ani sekretárku, limuzínu nepoužívam pre vozenie psa a ani ju nepotrebujem pre svoju službu," povedal. Smeru podľa neho chýbajú v prípade Váhostavu argumenty, preto sa uchyľuje k sile.

9:05 Štefan Kuffa z OĽaNO podal procedurálny návrh, aby rokovanie poslanci ukončili. Parlament však nie je uznášania schopný.

9:00 Dobrý deň. Parlament začína piatkové rokovanie.


Čo sa udialo

Návrh na Figeľovo odvolanie zaradil predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) dodatočne na 49. schôdzu, kde sa riešili zmeny v reštrukturalizáciách pre problémy spoločnosti Váhostav, na podnet premiéra Roberta Fica.

„Máme na to nielen faktické právo, ale aj morálne právo,“ povedal minulú stredu Fico.

Opozícia jednotne návrh na Figeľovo odvolanie odmietla. Všetky opozičné strany avizovali, že ak Smer odvolá Figeľa z funkcie, stiahnu svojich nominantov z postov predsedov parlamentných výborov respektíve podpredsedu parlamentu. Diskusia k Figeľovmu odvolaniu trvala od večera minulej stredy do minulého piatka, potom ju Pellegrini prerušil a národná rada sa vrátila k rozprave o novele Obchodného zákonníka.

Poslancov potom čaká návrat k prerušenej 50. schôdzi o odvolávaní ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, ktorý je vo funkcii od novembra. Parlament začal Čislákovi nedôveru vyslovovať v stredu ráno, po štyroch hodinách však Pellegrini schôdzu prerušil, pretože na rovnaký deň zvolal aj schôdzu k problémom Váhostavu.

Opozícia chce odvolať ministra, pretože čistí kauzy svojej predchodkyne Zuzany Zvolenskej, napríklad nákup piešťanského CT prístroja a tendre na stravovanie. Poslanci poukazujú aj na to, že napriek prísľubu nevymenil v piešťanskej nemocnici členov správnej rady tak, aby v nich za štát sedeli aj zástupcovia samospráv a tretieho sektora.

"Po niekoľkých mesiacoch pôsobenia Viliama Čisláka vo funkcii je zrejmé, že všetky jeho kroky smerujú k snahe zahladiť stopy po týchto dvoch kauzách a odmeniť lukratívnymi funkciami vo verejnom sektore ľudí, ktorí ich spôsobili,“ konštatujú iniciátori mimoriadnej schôdze. Čislák pôsobil na ministerstve zdravotníctva za jeho predchodkyne Zvolenskej ako štátny tajomník.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 246
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 486
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 661
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 577
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 536
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 208
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 336
 8. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 278
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 184
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 060
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Plošné testovanie potrvá deväť dní, vláda predĺžila aj zákaz vychádzania

Zákaz vychádzania bude spojený s celoslovenským testovaním.

Premiér Igor Matovič.

K Slovensku sa blíži arktický vzduch

SHMÚ vydal na nedeľnú noc aj výstrahy pred nízkymi teplotami.

Snehom pokrytá cesta v okolí obce Mlynica pod Tatrami.

Prieskum: Sme rodina je len tesne nad hranicou zvoliteľnosti

Sme rodina by sa do parlamentu dostala len tesne

Obavy nie sú na mieste, hovorí Šefčovič o dodávkach vakcín

ÚNia má podľa Šefčoviča zabezpečených 2,3 miliardy vakcín, čo je viac ako Európa potrebuje.

Maroš Šefčovič.