BRATISLAVA. Zrušiť financovanie politických strán a hnutí zo štátneho rozpočtu a cez nový finančný limit pre vedenie politickej kampane zjednodušiť vstup nových politických strán do parlamentu.
Aj to sú ciele návrhu novely zákona o politických stranách, ktorú na májovú schôdzu NR SR predložili poslanci z hnutia OĽaNO.
Podľa ich návrhu majú byť z hľadiska finančných limitov zvýhodnené nové politické strany, čo "pomôže občanom, ktorí sa rozhodnú vstúpiť do boja so starými politickými stranami, a tým zadosťučiniť demokracii a rovnosti šancí, keďže dnes sú tieto politické strany vo výraznej mediálnej a finančnej výhode".
Rozlišuje medzi starými a novými stranami
Návrh zákona zavádza dva finančné limity pre vedenie volebnej kampane, pričom rozlišuje medzi starými a novými stranami, teda takými, ktoré majú a ktoré nemajú zastúpenie v parlamente.
Staré strany majú mať limit na účely volebnej kampane do NR SR a Európskeho parlamentu na úrovni 100 000 eur (v súčasnosti tri milióny eur), nové politické strany na úrovni milión eur.
Na druhej strane OĽaNO rozširuje mediálny priestor venovaný diskusným programom vysielaným RTVS z 10 na 100 hodín.
Novela má aj takto prinútiť politické strany k zodpovednej politickej práci počas celého volebného obdobia a nespoliehať sa na "ohlupovanie" voličov predvolebnou kampaňou či ich "kupovanie" rozdávaním reklamných predmetov a občerstvenia.
Fungovať majú aj z členských príspevkov
Obyčajní chcú zároveň minimalizovať korupčné prostredie vytvorené počas volebnej kampane, keď strany získavajú finančné prostriedky aj neoficiálnou cestou.
V súvislosti s financovaním strán OĽaNO presadzuje, aby im viac neplatil štát a fungovať majú z členských príspevkov, darov, dedičstva, príjmov z predaja alebo prenájmu hnuteľného či nehnuteľného majetku.
"Obyčajný človek odvádzajúci dane štátu nemá záujem podporovať všetky politické strany, keď chýbajú peniaze v štátnom rozpočte v takých kľúčových oblastiach, ako sú školstvo či zdravotníctvo," argumentuje OĽaNO.