Bratislava 9. júla (TASR) - Odmietavý postoj k pastierskemu listu o joge, ktorý vydala Konferencia biskupov Slovenska (KBS), vyjadrila dnes vo svojom stanovisku Slovenská asociácia jogy (SAJ), asociovaný člen Európskej únie jogy, najväčšej profesijnej organizácie združujúcej organizácie vyučujúce jogu na Slovensku. Podľa stanoviska pastiersky list uvádza o joge rad tvrdení, s ktorými SAJ nemôže súhlasiť a v mnohých bodoch dezinformuje veriacich.
SAJ v stanovisku poskytnutom TASR vysvetľuje, že joga je systém psychofyzických cvičení a techník, ktoré majú za cieľ podporiť zdravie a humánny rozvoj človeka. V Európe sa joga cvičí už vyše storočia. S jogou je teda dostatok skúseností aj ohľadom zdravotných pôsobení.
Vzhľadom na obsah pastierskeho listu treba povedať, že joga nie je a nikdy nebola náboženstvom a to ani u nás, ani v Indii. Z toho vyplýva, že SAJ neponúka náboženský program, ale možnosť cvičenia jogy pre každého, bez rozdielu vierovyznania. SAJ už pred rokmi navrhlo MŠ SR program pre školy, ktorý však rezort nepodporil. Návrh sme predložili preto, že žiakom by to prospelo jednak z hľadiska telesného zdravia a jednak z hľadiska naučenia sa technikám manažmentu stresu. V projekte RAST je aj podľa nás potrebné urobiť korekcie a vytvoriť možnosť uchádzať sa s projektmi pre školstvo aj pre iné subjekty vyučujúce jogu než je JDŽ.
Na nebezpečenstvo pripravovaného zavedenia jogy na školách a na to, že nejde len o fyzické cvičenia, ale aj o duchovný vplyv pôsobiaci proti kresťanstvu, upozorňujú katolícki biskupi v pastierskom liste, ktorý v týchto dňoch čítajú vo všetkých katolíckych kostoloch na Slovensku. Biskupi v ňom súčasne vyzývajú veriacich, najmä rodičov, aby sa obrátili na školské rady rodičov a na kompetentné úrady, odbory školstva až po ministerstvo a žiadali zrušenie pripravovaného projektu jogy, "kým nie je neskoro".
Biskupi v liste zdôrazňujú kresťanské tradície Slovenska, ku ktorým sa hlási i teraz, dokonca i v Ústave SR. "Zdá sa však, že iba navonok, že sú to iba frázy, za ktorými chýbajú skutky." V pastierskom liste biskupi citujú z prvej metodickej príručky pre učiteľov jogy, ktorej autorom je indický guru Paramhans Svámi Mahéšvaránanda. Konštatujú, že telesné cvičenia nemožno úplne oddeliť od duchovných vplyvov. "Joga odmieta vieru v Boha Stvoriteľa, odmieta Ježiša Krista, celé dielo vykúpenia, celé kresťanstvo", zdôrazňujú biskupi.
*md som