Pod výzvu za referendum o vstupe do NATO sa podpísali ľudia, ktorých osudy, charaktery a postoje boli až doteraz - aspoň navonok - také protichodné, ako len mohli byť. Na listine sú vedľa seba tí, čo vzdorovali komunistickému režimu, s tými, ktorí ho reprezentovali. Tí, čo vzdorovali Mečiarovi, sa dali dokopy s tými, čo mu slúžili. Je možné, že členstvo Slovenska v NATO môže byť pre Čarnogurského či Marenčina takou hroznou predstavou, že na jeho odvrátenie sa spoja aj s ľuďmi, ktorí ich týmto spojenectvom zbavujú ich vlastnej minulosti. Je to ich voľba a zrejme si ju dobre zvážili.
Ak by sa tejto neuveriteľnej zostave ľudí podarilo vyvolať referendum o NATO a v ňom by ľudia hlasovali tak, aby sa Slovensko nestalo členom aliancie, bude to mať síce vážne dôsledky, ale táto krajina už zažila aj horšie prehry. Jednej veľkej prehry sme sa však stali svedkami už včera. Krajina prišla o časť svojej minulosti, lebo ľudia na listine urobili za ňou z vlastnej vôle hrubú čiaru. Je to ich právo, ale je to aj smutné svedectvo o dobrovoľnom zabúdaní.
Predseda parlamentu Hrušovský mal na Nový rok významný prejav o slovenských dejinách, v ktorom odmietol hrubé čiary za minulosťou. Jeho predchodca na čele KDH Čarnogurský mu dal včera jasnú odpoveď.
Autor: MARTIN M. ŠIMEČKA, šéfredaktor SME

Beata
Balogová
