BRATISLAVA. Obec, ktorá má na území čiernu skládku, môže do 17. júla požiadať štát o peniaze na jej odstránenie. Ministerstvo životného prostredia jej preplatí 95 percent nákladov, zvyšných päť zaplatiť samospráva zo svojho rozpočtu.
Takto financovať sa bude zber, odvoz, uloženie odpadov na legálne skládky, prípadne ich zlikvidovanie v spaľovni.
Na Slovensku je podľa oficiálnych údajov približne 2500 evidovaných nelegálnych skládok, ďalších asi 7-tisíc je neevidovaných. Údaje môže štát aj samosprávy zbierať pomocou mobilnej aplikácie Trashout.
Umožňuje skládku odfotiť a presne určiť jej polohu. Na ich vyčistenie štát poskytne 10 miliónov.
„Je to pozitívny krok, v čistom prostredí sa ľudia sa správajú zodpovednejšie ako v znečistenom,“ hodnotí rozhodnutie ministerstva, Jozef Vodička, tvorca aplikácie.
„Určite by však mala byť časť z týchto peňazí využitá aj na prevenciu, informovanie o tom, koľko stálo čistenie alebo nákup kamerových pascí.“
Nie je to dosť
Fakty
Upratovanie
Likvidácia jednej skládky bude stáť päť až osemtisíc eur,
obec môže dostať najviac stotisíc eur,
o dotácie môžu požiadať aj združenia obcí,
obec môže na likvidáciu nelegálnych skládok vypísať verejné obstarávanie, v ktorom budú súkromné firmy súťažiť o najefektívnejšiu likvidáciu skládok.
Zdroj: MŽP
Milióny na boj s nelegálnym odpadom ministerstvo získalo zo zanikajúceho Recyklačného fondu. Umožnila to minuloročná zmena v zákone o odpadoch.
Zmyslom programu je nastaviť novú štartovaciu čiaru pre samosprávy. Po novele zákona o odpadoch sa napriek protestom stali zodpovedné za čierne skládky na svojom území. Program určený pre samosprávy bude spravovať Environmentálny fond.
„Desať miliónov na boj proti skládkam obciam pomôže, ale pochybujeme, že to bude stačiť na vyčistenie všetkých skládok,“ povedala Marta Bujňáková, hovorkyňa Združenia miest a obcí Slovenska. „Mrzí nás, že to nie je systémové riešenie.“
Problém skládok by sa podľa ZMOS–u mal riešiť systémovo, aby za skládku bol zodpovedný vlastník pozemku. Ministerstvo by malo podporovať aj ich oznamovanie a preventívne opatrenia, akými sú napríklad fotopasce.
Neriešený problém
O dostatku peňazí na čierne skládky pochybuje aj minister životného prostredia Peter Žiga.
Netrúfol si ani odhadnúť, koľko z čiernych skládok by sa vďaka programu mohlo zlikvidovať. Ministerstvo chce, aby sa ich odstránilo čo najviac a takto bude posudzovať jednotlivé prijaté žiadosti.
Skládky sú podľa Žigu dlhodobo neriešený problém. Ten sa skončí až vtedy keď sa zmení myslenie ľudí, povedal včera na tlačovej konferencii. „Za posledných 25 rokov sa téme čiernych skládok nikto na Slovensku systematicky nevenoval,“ uviedol.

Beata
Balogová
