SME

INEKO:Poplatky v školstve a zdravotníctve odmietame aj pre nedostatok informácií

Bratislava 8. januára (TASR) - Za to, aby vysokoškoláci platili iba menšiu časť nákladov za svoje štúdium alebo vôbec nič je 82 percent obyvateľov SR.

Podobne je to s otázkou platenia nákladov za zdravotnícke služby - 94 percent občanov si myslí, že by sme za ne nemali platiť vôbec alebo len menšiu časť.

Takmer deväť percent občanov zrejme v dôsledku nedostatku informácií nepripúšťa žiadne platenie školného ani poplatkov za zdravotnícke služby. Súčasne odmietajú, aby pracujúci platili akékoľvek dane na spolufinancovanie oboch sfér.

Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky spoločnosti INEKO, v ktorom zisťovala, aký model financovania v čase diskusií o reformách v školstve a zdravotníctve preferujú slovenskí občania. Agentúra MVK tento prieskum uskutočnila od 29. októbra do 5. novembra 2002 na vzorke 1167 respondentov.

SkryťVypnúť reklamu

Približne 70 percent obyvateľov SR si podľa tohto prieskumu neuvedomuje, že služby v oblasti školstva a zdravotníctva môžu byť financované buď prostredníctvom platieb od používateľov alebo formou všeobecného zdanenia, respektíve nemajú realistickú predstavu o nákladnosti týchto dvoch systémov. Neochota prispievať na financovanie oboch sfér priamo alebo daňami podľa INEKO môže vyplývať aj z falošnej solidarity občanov typu "zdravotníctvo a vysoké školstvo nech sú bezplatné pre každého, ale ja za to platiť nechcem". Podľa analytikov je príčinou takejto optiky dlhodobá skúsenosť života krajiny na dlh, a to nielen pred rokom 1989, ale aj po ňom (zahraničné pôžičky, plátanie rozpočtu privatizačnými príjmami). V každom prípade však možno konštatovať nesúlad medzi vysokými očakávaniami a reálnym fungovaním zdravotníctva či vysokého školstva u nás. Akékoľvek reformy tu teda automaticky narážajú na veľkú mieru odporu u obyvateľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ ide o názory na spoplatnenie vysokoškolského štúdia, len tretina ľudí pripúšťa, že ak budú študenti platiť len menšiu časť alebo zostane bezplatné, pracujúci budú musieť prostredníctvom daní pokryť aspoň polovicu nákladov za ich štúdium. Podobne je to s názormi na spoplatnenie zdravotnej starostlivosti - len štvrtina respondentov súhlasí s tým, aby pracujúci zaplatili aspoň polovicu celkových nákladov v tejto oblasti prostredníctvom svojich daní, ak pacient nezaplatí vôbec nič alebo iba menšiu časť nákladov.

Takmer 15 percent opýtaných pritom priznáva, že nemá dostatok poznatkov o nutnej výške daní pre financovanie vysokého školstva, v prípade zdravotníctva je to 19 percent respondentov. Ide tu predovšetkým o ženy, dôchodcov, ľudí so základným vzdelaním, živnostníkov, ľudí s nižším príjmom a bývajúcich v mestách od 10-100 tisíc obyvateľov, najmä zo stredného Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Z prieskumu tiež vyplynulo, že priame platby za školné podporujú najmä muži, ľudia so základným vzdelaním, nezamestnaní, robotníci, ale aj živnostníci a odborní pracovníci. Za plné úhrady v zdravotníctve pacientmi sú zase podľa prieskumu skôr tí "zdravší", mladší, muži, vysokoškoláci, ľudia s vyšším príjmom, podnikatelia a odborní pracovníci. Za úplné hradenie štúdia a zdravotníckej starostlivosti daňami v dostatočnej miere sú skôr študenti, ľudia s vysokoškolským alebo iným vyšším vzdelaním, odborníci ale aj robotníci.

Celkové odhadované výdavky na zdravotníctvo (vrátane vytvorených dlhov) v roku 2002 predstavovali 75 miliárd korún, teda v priemere asi 35 tisíc korún ročne na jedného pracujúceho. Celkové štátne výdavky na vysoké školstvo v roku 2001 (novšie nie sú dostupné) predstavovali 6,4 miliardy korún, teda v priemere približne 3 tisíc korún ročne na jedného pracujúceho.

SkryťVypnúť reklamu

Upozornenie: Grafické oddelenie Ekonomickej redakcie TASR vydáva k správe graf.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 698
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 105
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 113
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu