KOŠICE, BRATISLAVA. Divadlo Romathan je podľa riaditeľa Karla Adama jediným menšinovým divadlom, ktoré má štyri súbory. Vzniklo ešte v roku 1992 ako jediné profesionálne rómske divadlo na Slovensku.
„Máme tanečnú sekciu, ďalej spevácku, hereckú a orchestrálnu sekciu. Snažím sa o to, aby sme boli syntetickí, napríklad u nás je tanečník aj herec,“ povedal riaditeľ Romathanu.
Ak niekto vypadne, zastúpia ho iní členovia súboru.
Popri veľkej snahe divadla udržať profesionálnu úroveň svojich predstavení, ozývajú sa aj kritické hlasy smerom ku kvalite divadelnej časti súboru, ktorá zaostáva za jeho ostatnými sekciami.
„Hercov si požičiavame aj z konzervatória. Žiadal som, aby sa navýšil počet zamestnancov, aby sme mali dosť vlastných hercov, ale nie sú peniaze,“ uviedol Karel Adam.
Divadlo alebo kultúrne centrum?
Všetko sa odvíja od misie súboru. Riaditeľ a šéfdirigent K. Adam vidí hlavný cieľ divadla v osvete proti predsudkom.
„Naše poslanie je v odbúravaní bariér. Snažíme sa ukazovať našu kultúru, aby ľudia, ktorí majú výhrady voči Rómom, získali celkom iné myslenie. Po zhliadnutí nášho divadla sa mení negatívny názor ľudí, a to je veľmi dôležité.“
Zriaďovateľom scény je Košický samosprávny kraj, ktorý sa chce teraz sústrediť na investíciu a prebudovať divadlo na reprezentatívne zariadenie. Stará budova divadla je schátraná a drahá na spotrebované energie.
„Od zriaďovateľa dostávame taký menší balík, ale aj za to ďakujeme. Potom píšeme granty na úrad vlády, a tam pravidelne dostávame na takú väčšiu inscenáciu. Z týchto zdrojov vieme v sezóne urobiť premiéru,“ uviedol K. Adam.
Teraz budú so súborom viac cestovať, získali peniaze na divadelnú sezónu.
„V tomto roku nám schválili projekt, takže môžeme osloviť divákov aj mimo Košíc. My oslovujeme tie lokality, kde je najviac Rómov, napríklad Jarovnice, Spiš, východ.“
Precestovali veľa krajín, zažili úspech aj hanbu
Súbor má skúsenosti s vystúpeniami v zahraničí. Riaditeľova kancelária je obložená oceneniami, ktoré divadlo Romathan získalo počas 23 rokov svojej činnosti.
„Zvlášť si cením zlatú medailu z medzinárodného festivalu v Moskve. Sme hrdí na to, že sa im páčil náš program popri takých umelcoch, ako je Romen,“ uviedol K. Adam.
Od slávneho moskovského divadla Romen sa riaditeľ naučil aj to, že pre súbor sú dôležité výrazné herecké osobnosti, ktoré diváka zaujmú.
„Pôsobnosť máme celoslovenskú a aj cezhraničnú. Chodíme na festivaly do zahraničia tam, kde nás pozývajú. Na strednom a západnom Slovensku sme menej známi kvôli tomu, že teraz financie hovoria o všetkom,“ povedal riaditeľ divadla.
Pri spomienkach zablúdil k prvým rokom činnosti, keď ešte neboli medzi Rómami profesionálni hudobníci či herci a do súboru prijímali členov nielen na základe ich talentu, ale aj zo sociálnych dôvodov.
„Poviem pravdu, boli také problémy, že na hoteloch sa niečo aj postrácalo, aj na tých zahraničných zájazdoch sa strácali veci. S takými sme sa rozlúčili,“ priznal K. Adam.
Riaditeľom je od roku 1997 a za veľmi dôležité považuje dobré meno súboru. Podľa neho si ho treba nielen zaslúžiť, ale aj strážiť. Teraz v jeho vyjadreniach cítiť akúsi nostalgiu za lepšími časmi.
„Predtým naše divadlo dostalo poslanie ísť do Anglicka a ukázať Rómov v pozitívnom slova zmysle, aby videli nielen tých, ktorí migrujú, ale aj kultúru. Romathan tam mal veľmi úspešné podujatie. Boli sme v Bruseli a náš program sa veľmi páčil, lebo to bolo profesionálne,“ hovorí.
Hudbu majú špičkovú
Šéfdirigentovi Adamovi sa nepáčia rómske kapely, ktoré nepoužívajú tradičné nástroje, napriek tomu často dostanú možnosť reprezentovať hudbu rómskeho etnika.
„Je to taká normálna západná hudba. To sú kapely, ktoré sa predstavujú na svadbách a zábavách, ale nie sú to reprezentanti rómskej kultúry,“ hovorí K. Adam. Podľa neho by sa mala prezentovať pravá rómska hudobná kultúra založená na tradícii.
V Romathane tento postoj vidieť na prvý pohľad. Vystúpenia naživo sprevádza orchester s tradičnými nástrojmi - cimbalom, niekoľkými husľami a kontrabasom.
V budove divadla majú vlastnú divadelnú sálu, kam na predstavenia prichádzajú školy. Deťom sa rómske príbehy a rozprávky páčia.
Vedúca odboru kultúry Košického samosprávneho kraja Jana Kovácsová považuje za dôležité šíriť ľudové rozprávky a divadelné hry blízke Rómom.
„Tam nie je nevyhnutné, aby bola prvotná umelecká úroveň, ak je zmysel predstavenia nejaký iný. Videla som skoro každú premiéru a viem, ako sa Rómovia na tom zabávajú a ako prijímajú tieto predstavenia,“ uvádza Kovácsová.
Smerovanie divadla chce zriaďovateľ prehodnotiť
„Minulý týždeň sme mali rozbory činností našich divadiel a musím povedať, že zazneli aj nejaké výhrady čo sa týka umeleckej úrovne divadla Romathan,“ uviedla za zriaďovateľa Jana Kovácsová.
Podľa nej sa nedá divadlu vytýkať, že by nereflektovalo kultúrne potreby Rómov.
„Ale naozaj je na zváženie, či to bude reprezentatívne divadlo, s ktorým budeme hosťovať v zahraničí a ukazovať, že máme rómske divadlo, alebo divadlo, ktoré bude chodiť do osád a medzi ľudí,“ povedala.
Súbor hrá pre rómske deti v rómskom jazyku, pre zmiešané publikum po slovensky. Ročne má tri premiéry. V roku 2015 uviedli inscenáciu pre deti a mládež, fantazijnú rozprávku Tajomný svet a chlpáčikovia.
Koncom júna bude premiéra celovečerného rómskeho muzikálu Neželané puto lásky, ktorý rieši lásku rómskej dievčiny a nerómskeho chlapca.
„Bude to balada ako v reálnom živote. Chceme prezentovať aj divákom, že láska sa nemá dotýkať rasových dôvodov, láska má byť láska medzi dvoma mladými ľuďmi,“ hovorí K. Adam.
V závere roka pripravia ešte rozprávku pre deti Pekloro čapaš o čertovi, ktorý príde z pekla a zapáči sa mu rómsky tanec.
„Chceme oživiť rómsky tanec v tejto rozprávočke, lebo rómsky tanec je nákazlivý, chytľavý a temperamentný, čiže ešte aj čerti sa ho chcú naučiť,“ priblížil riaditeľ.
Na zahraničných zájazdoch sa divadlo Romathan prezentuje hudobno-zábavným programom Romathan v novom šate. Viaceré inscenácie majú pripravené tak, že využívajú titulkovací panel, ktorý tlmočí texty.
Umelecký šéf divadla Romathan Marián Balog. Za ním stojí dramaturg a scenárista Milan Godla. Foto Ingrid Ďurinová
V divadle majú vlastnú autorskú dielňu. Umeleckým šéfom a režisérom je Marián Balog.
„Moje babky a rodičia mi rozprávali skutočné udalosti, že niektoré dievčatá sa zaľúbili do rómskych chlapcov, a to bol predtým veľký problém. Vždy sa to skončilo tragicky,“ uviedol svoje zdroje inšpirácií Milan Godla, dramaturg a scenárista Romathanu.
Pre divadlo píše aj Jozef Ferko. Tím štyroch sekcií a administratívy divadla Romathan sa v posledných rokoch zmenšuje. V lepších časoch bolo v súbore 50 zamestnancov, dnes je ich asi 35.
„Mapujeme, chodíme do terénu, zbierame staré piesne a tance a pri našich inscenáciách zachovávame aj rómsky jazyk,“ uvádza riaditeľ Adam.

Beata
Balogová
