Bratislava 8. januára (TASR) - Fakt, že prezident SR Rudolf Schuster neotvoril počas svojej návštevy Čínskej ľudovej republiky v rozhovore s prezidentom Ťiang Ce-minom otázku porušovania ľudských práv, robí podľa Amnesty International (AI) zo Slovenska krajinu, ktorá takéto konanie ignoruje.
Amnesty International na Slovensku upozorňuje, že Čína je krajinou, ktorá ešte vždy práva občanov nechráni dôsledne, prípadne ich chráni len veľmi slabo. Situácia v oblasti dodržiavania ľudských práv sa tu navyše za posledné dva roky ešte zhoršila v dôsledku kampane "tvrdý úder", uvádza sa v dnešnom stanovisku AI. Podľa informácií AI prudko narástol počet rozsudkov trestu smrti aj popráv: v novembri 2002 sa ich za dva dni uskutočnilo až 46. V roku 2001 bolo vynesených 4015 rozsudkov trestu smrti a vykonaných 2468 popráv, tieto čísla sú však podľa AI ešte podhodnotené. Stovky tisícov ľudí tu ešte stále napriek ekonomickým a sociálnym zmenám doplácajú na nedodržiavanie ľudských práv, dodáva sa vo vyhlásení, ktoré TASR poskytla vedúca kancelárie AI na Slovensku Barbora Černušáková.
Na ilustráciu AI dodáva, že v dôsledku medzinárodnej "vojny proti terorizmu" zosilneli represie proti Ujgurom, moslimom žijúcim v autonómnej oblasti Sin-ťiang. Pokračuje prenasledovanie príslušníkov organizácií vládou označených za "heretické" organizácie, napríklad hnutia Falun Kung, ktorí sú svojvoľne zadržiavaní, mučení, a sú obeťami zlého zaobchádzania. Sloboda prejavu je vážne obmedzovaná politickí aktivisti, ochrancovia ľudských práv, stúpenci reforiem a používatelia internetu sú prenasledovaní a zatýkaní na základe vágne definovaného zákona o "štátnom tajomstve". Obmedzované sú aj práva robotníkov predovšetkým právo na slobodu prejavu a zhromažďovania. Prenasledovaní sú najmä odborári a protestujúci robotníci. Napriek tomu, že v roku 2002 boli prepustení niektorí tibetskí mnísi, ich prenasledovanie pokračuje. V prvých mesiacoch roku 2001 bolo v prevýchovných táboroch zadržiavaných 310 tisíc ľudí.
Prezident Schuster je na návšteve Číny od 3. januára. Očakávalo sa, že na schôdzke s prezidentom Ťiang Ce-minom otvorí aj otázku dodržiavania ľudských práv v tejto ázijskej krajine riadenej komunistickou stranou. Fakt, že sa tak nestalo, Schuster odôvodnil tým, že slovenská delegácia prišla spolupracovať a nie dávať ultimáta. Minister kultúry Rudolf Chmel, ktorý prezidenta sprevádza, sa svojho čínskeho rezortného partnera Sun Ťian-čenga na jeho názor na dodržiavanie ľudských práv v krajine spýtal. Sun pripustil, že Čína má v tejto oblasti "isté rezervy".