BRATISLAVA. Verejné obstarávanie je nastavené tak, akoby sa predpokladalo, že všetci sú zlodeji, pritom najviac komplikuje život slušným ľuďom a špekulanti si svoju cestičku nájdu.
Tento názor verejnosti v súvislosti s potrebou systémových zmien na úrovni štátu v rámci verejného obstarávania uviedol prezident SR Andrej Kiska na utorkovom 26. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Bratislave.
Nástroj efektívneho hospodárenia
Kiska sa súčasnému stavu vo verejnom obstarávaní z pohľadu miest a obcí venoval ako jednej z dvoch hlavných tém vo svojom príhovore k účastníkom dnešného snemu.
Skonštatoval, že súčasné nastavenie zákona o verejnom obstarávaní spôsobilo to, že tendre sa v posledných rokoch predlžujú a počet firiem v súťaží klesá.
"Verejné obstarávanie však nemá byť súborom administratívnych pascí, ako nachytať obstarávateľa, ale má byť nástrojom, ako efektívne a hospodárne zlepšovať služby štátu a samospráv, nemá to byť bojové pole firmy, ale možnosť kultivovať obchodovanie medzi verejným a privátnym sektorom," pripomenul Kiska.
Dodal, že zákon o verejnom obstarávaní sa po všetkých novelizáciách zmenil na právne bludisko, "kde sa slušní strácajú a nepoctiví ho naďalej obchádzajú".
Podľa Kisku je najvyšší čas iniciovať zmenu vo verejnom obstarávaní aj na úrovni politických diskusií.
"Mali by sme sa sústrediť na metodickú pomoc aj pre mestá a obce a vypracovanie vzorových postupov a zmlúv, či na zverejňovanie údajov v spracovateľnej štruktúre, jednoducho na užitočné informácie a praktickú pomoc.
Podľa Kisku je nový zákon o verejnom obstarávaní príležitosťou o nápravu.
"Rád by som k tomuto prispel aj tým, že túto tému otváram," dodal prezident.
Základom je kvalitné školstvo
Kiska sa takisto venoval oblasti školstva a kompetencií samospráv. Ako povedal, originálne kompetencie v oblasti školstva sú jedny z najzákladnejších, ktoré samospráva vykonáva.
Pozornosť upriamil na vzdelávanie na základných školách a zdôraznil, že základné školstvo by malo vytvárať dobrú štartovaciu čiaru a šancu na kvalitný život.
"V chudobných oblastiach, oblastiach s vysokou rómskou populáciou, je nutné podporiť predškolskú prípravu, pretože jej dopad na budúcnosť detí z tohto prostredia má veľký význam, nie každý má rovnaký talent, no každý by mal mať rovnakú šancu svoj talent rozvíjať," povedal prezident.
Dotkol sa aj snahy samospráv o posilnenie ich kompetencií pri vymenovávaní riaditeľov škôl, ktorých sú zriaďovateľom.
"Aj z mojich skúseností veľmi dobre rozumiem, že ten, kto zodpovedá, musí mať možnosť riadiť," uviedol.
Požiadal ale zároveň samosprávy, aby "boli otvorené riešeniam, ktoré budú podporovať aktivitu rodičov i učiteľov, angažovať sa v rozhodovaní o osude a kvalite školy".
Samosprávy Kiska podporil aj v ich výzve na zníženie byrokratického zaťaženia učiteľov, odstraňovanie formalizmu pri kontinuálnom vzdelávaní učiteľov i tlak na posilňovanie spoločenského a platového ohodnotenia pedagógov.