Bratislava 8. januára (TASR) - Po dohode predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu s ministrom vnútra Vladimírom Palkom sa bude vládny kabinet zaoberať návrhom na zrušenie vlastného uznesenia k riešeniu vzťahov medzi obcou Ľubica a Kežmarkom až o dva týždne. Z dnešného rokovania preto vláda tento bod vypustila.
Dôvodom je vyžiadanie si stanovísk od starostu Ľubice a primátora Kežmarku k celej kauze.
Zrušiť vládne uznesenie z júla minulého roku navrhol generálny prokurátor Milan Hanzel potom, ako preskúmal a vyhodnotil podnet obce Ľubica. Tá podala na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie na predsedu vlády, ministra vnútra, predsedu Štatistického úradu a ďalších členov vlády, ktorí rozhodli o prijatí spomínaného uznesenia 3. júla 2002.
Hanzel argumentoval, že vládny kabinet nemal ústavné ani zákonné splnomocnenie rozhodnúť o tom, že územie, na ktorom leží sídlisko Juh mesta Kežmarok, sa stáva súčasťou územia mesta Kežmarok. Rovnako vláda, ani iný štátny orgán nemá oprávnenie umožňujúce vynútiť uzavretie výmennej, či kúpnej zmluvy medzi obcami, lebo ide o výlučnú záležitosť obcí.
Znamená to, že bez súhlasu obce Ľubica nie je možné zmeniť dnes platný právny stav týkajúci sa územia tej časti sídliska Juh, ktoré leží v katastrálnom území Ľubica.
Obec Ľubica bola obnovená ako samostatná obec v roku 1992.
Rozdelenie mesta Kežmarok bolo vykonané na základe žiadosti mesta po hlasovaní obyvateľov v časti obce Ľubica a po podpísaní dohody o usporiadaní majetkovoprávnych vzťahov po rozdelení mesta. V dohode sa ustanovilo, že do správy a vlastníctva novej obce Ľubica prejde dňom určeným vládou katastrálne územie Ľubica s výmerou 26 421 459 štvorcových metrov s tým, že územie približne 12 ha, zastavané časťou sídliska Juh, bude predmetom výmennej zmluvy. K uzavretiu výmennej zmluvy však nedošlo, a tým ani k usporiadaniu sporného územia a k zmene priebehu hranice medzi oboma obcami.
Úlohu usporiadania územia obcí zabezpečoval prednosta Okresného úradu v Poprade, ktorý v auguste 1992 požiadal Stredisko geodézie a kartografie v Poprade o vypracovanie zmeny územia obcí vyčlenením katastrálneho územia novej obce a zapísaním nových hraníc do katastra nehnuteľností. Nakoľko však nedošlo k dohode obcí, stredisko geodézie a kartografie túto zmenu nevykonalo.
Vláda v júlovom uznesení deklarovala záujem vyriešiť tento stav a zabezpečiť splnenie dohody o majetkovoprávnom usporiadaní z januára 1992.
Neprihliadala však na legislatívne zmeny, ktoré za desať rokov nastali vo viacerých právnych predpisoch a schválením sporného uznesenia, kde uviedla, že územie, na ktorom leží sídlisko Juh, sa stáva súčasťou mesta Kežmarok, prekročila svoje ústavné a zákonné oprávnenia.