BRATISLAVA. Zámer predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer) priznať pomocou pozmeňovacieho návrhu zriaďovateľom škôl právo veta pri voľbe riaditeľa de facto zbavuje učiteľov a rodičov akejkoľvek možnosti vyjadriť sa k budúcnosti a smerovaniu škôl.
Takto reagovala Slovenská komora učiteľov na prisľúb premiéra posilniť kompetencie samospráv pri menovaní riaditeľov škôl, ktorý predniesol na 26. sneme Združenia miest a obcí Slovenska .
Parlament by podľa Ficových slov mal prostredníctvom pozmeňovacieho návrhu v rámci školského zákona zakotviť možnosť obcí, miest a krajov vetovať rozhodnutie rady školy o menovaní riaditeľa školy, ktorých zriaďovateľom je samospráva.
"Ak by ani po tomto vete nedostali tí, čo majú riaditeľa ustanoviť, rozum, v tom prípade to bude zastupiteľstvo - obecné, mestské či krajské, ktoré rozhodne o tom, kto bude riaditeľom školy," vysvetlil podstatu návrhu Fico.
Prieskum ukázal jasné nie
Komora učiteľov pripomína, že práve rodičia a učitelia poznajú najlepšie potreby školy a potreby žiakov. "Dá sa povedať, že rodičia a učitelia poznajú školy zvnútra, zriaďovatelia zvonka. Sme presvedčení, že výchovno-vzdelávacie otázky by mali byť nadradené a dôležitejšie ako prevádzka a údržba budov škôl a školských zariadení," uvádzajú v stanovisku učitelia. Varujú tiež poslancov i verejnosť pred závažnými celospoločenskými dôsledkami navrhovaného opatrenia.
Komora učiteľov urobila v mesiacoch marec a apríl prieskum, do ktorého sa zapojilo spolu 1360 riaditeľov či zástupcov škôl a školských zariadení. Na otázku "Súhlasíte s návrhom, ktorý smeruje k posilneniu kompetencie zriaďovateľa vo veci voľby riaditeľa školy?" odpovedalo "nie" až 78,18 percenta škôl.
Ďalšia kritika
Premiérov prísľub kritizoval aj nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý. "Opatrenie, ktoré premiér sľúbil starostom, primátorom a županom v záchvate predvolebnej kampane, jednoznačne povedie k politickému menovaniu riaditeľov škôl," uviedol Beblavý s tým, že príslušnosť k strane Smer bude v mnohých samosprávach podmienkou zamestnania sa v školstve.
Ku kritike premiéra sa pridala sa aj podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová. "Svojím krokom vezme kompetenciu rade školy danú zo zákona, zasiahne priamo do samosprávy školy a dovolím si povedať aj do chodu školy ako takej, na čo doplatia v konečnom dôsledku deti. Otvorí cestu korupcii, rodinkárstvu a úplnému ovládaniu školy zriaďovateľom," vysvetlila Szitová.
Podľa jej slov najlepšou cestou pre školstvo sú školy slobodné, nezávislé a samostatné.
Kompromisný návrh ministerstva
Zmeny pri voľbe riaditeľov má upraviť novela o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorá smeruje do parlamentu.
Ministerstvo školstva pritom už prišlo s kompromisným návrhom, ktorý spočíva v tom, že ak zriaďovateľ nebude spokojný s kandidátom na riaditeľa, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania, písomne odôvodní svoj nesúhlas rade školy a na základe tohto sa uskutoční druhé, úplne nové výberové konanie. Z neho vzíde kandidát, ktorého rada školy navrhne zriaďovateľovi, pričom tento návrh je už pre zriaďovateľa záväzný.
Podľa hovorkyne rezortu školstva Beaty Dupaľovej Ksenzsighovej, minister Juraj Draxler (nominant Smeru-SD) naďalej stojí za svojím kompromisným návrhom. "So zriaďovateľmi škôl sa bude minister rozprávať o tom, aké majú kompetencie, ktorými môžu pôsobiť na hospodárenie škôl," uviedla Dupaľová Ksenzsighová.