BRATISLAVA. Po piatich mesiacoch od zadania ministerstvom zdravotníctva zverejnil Úrad pre verejné obstarávanie vo štvrtok poobede výsledok svojho šetrenia verejnej súťaže na CT prístroj v piešťanskej nemocnici.
Úrad zistil desať porušení zákona v obstarávaní prístroja, žiadne však podľa jeho hovorcu Jana Mažgúta nemalo vplyv na výsledok súťaže. Špitál preto nedostane ani pokutu.
Nemocnica v Piešťanoch chcela kúpiť 128 obrázkové CT za takmer 1,6 milióna eur. Je to skoro o milión eur viac ako za podobný prístroj dala nemocnica v českom Havlíčkovom Brode.
Na zamýšľanú predraženú kúpu CT upozornili dvaja členovia správnej rady nemocnice z radov zamestnancov. Lekár Alan Suchánek a zdravotná sestra Magdaléna Kovačovičová.
Kvôli CT odstúpila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, podpredsedníčka parlamentu a šéfka dozornej rady piešťanskej nemocnice Renáta Zmajkovičová a šéf parlamentu Pavol Paška (všetci Smer). Jedinou neodvolanou je šéfka nemocnice Mária Domčeková. Proti jej vymenovaniu za riaditeľku špitálu však v uplynulých týždňoch dala podnet Generálna prokuratúra.
Riaditeľka piešťanskej nemocnice: Za CT dám ruku do ohňaČítajte
Medical Group dal doklady až dodatočne
„Úrad pri výkone kontroly identifikoval porušenia zákona o verejnom obstarávaní, ktoré však ani v jednom prípade nemali vplyv na výsledok verejného obstarávania a výber úspešného uchádzača,“ vysvetľuje Mažgút.
Najviac porušení zákona sa týkalo transparentnosti.
Najvážnejšie z nich sa týkalo víťaza tendra Medical Group, v ktorej v minulosti pôsobil práve bývalý šéf parlamentu Paška. Úrad piešťanskej nemocnici vyčítal, že úspešný uchádzač predložil „doklad preukazujúci splnenie podmienok účasti týkajúci sa preukázania jeho technickej alebo odbornej spôsobilosti“ až po vyhodnotení ponúk a pred uzavretím zmluvy. „Uvedené však nemalo vplyv na výsledok verejného obstarávania,“ tvrdí hovorca úradu. Nemocnica s Medical Group po medializácii prípadu zrušila kúpnu zmluvu vlani 15. decembra.
Piešťanská nemocnica tiež porušila zákon tým, že nevysvetlila všetkým záujemcom súťažné podklady. Zdravotnícke zariadenie rovnako neinformovalo neúspešných kandidátov, dokedy môžu podať námietku. Porušenia zákona sa piešťanský špitál dopustil aj tým, že o výsledku vyhodnotenia ponúk informoval skôr ako sa celý proces ukončil.
Bez pokuty
Napriek zisteným porušeniam zákona však tieto podľa Mažgúta nenapĺňajú skutkovú podstatu správnych deliktov. „Úrad teda nezačne v uvedenom prípade správne konanie o uložení pokuty.“
Na prešetrenie tendra zamýšľanej kúpy CT prístroja vyzval vlani v novembri úrad vtedy čerstvo vymenovaný minister zdravotníctva Viliam Čislák (Smer). Urobil tak v nadväznosti na výsledky analýzy verejného obstarávania správnou radou piešťanskej nemocnice, v ktorej má väčšinu ministerstvo.
Zistené nedostatky vtedy označil za formálne.
Na začiatku marca označil prípad zamýšľanej kúpy CT prístroja za pseudokauzu. Vyslúžil si za to kritiku prezidenta Andreja Kisku, ktorý ho k sebe pozval na stretnutie. Po ňom uviedol, že v dôsledku krokov vlády na Slovensku zbytočne zomierajú ľudia. Aj za označenie prípadu tendra na piešťanské CT za pseudokauzu odvolávali Čisláka v apríli opoziční poslanci v parlamente. Neúspešne.

Beata
Balogová
