BRATISLAVA. Vychytené reštaurácie na Slovensku používajú v kuchyni najmä mäso zo zahraničia. Predpokladajú, že aj slovenskí výrobcovia majú kvalitné mäso, ale skôr dávajú prednosť malým farmárom.
Tých však ťažko hľadajú, lebo o nich nikto nevie a keď ich reštaurácia nájde, majú problém dodávať mäso podľa jej potrieb.
Denník SME oslovil štyri reštaurácie z prvej desiatky rebríčka Trend Top Reštaurácie 2015.
Najmä zo zahraničia
„Ja osobne už niekoľko rokov nenakupujem mäso do svojej reštaurácie hotela a takisto pre svoju rodinu zo Slovenska,“ vysvetľuje Igor Čehy, šéfkuchár Kempinski Hotel River Park. Priznáva, že je to smutné, ale má na to niekoľko dôvodov. „Ako spotrebiteľ a zároveň šéfkuchár vyžadujem určitú kvalitu, pružný a pravidelný prísun čerstvého tovaru, určitú úroveň balenia a deklaráciu pôvodu produktov.“
Prakticky žiadne mäso zo Slovenska neberú ani do bratislavskej reštaurácie Fou Zoo. Michal Takács z nej tvrdí, že zákazníci chcú a sú naučení najmä na mäso zo zahraničia. Zo Slovenska skúšobne testujú len hovädziu sviečkovicu z obce Kuchyňa.
Mäso zo zahraničia uprednostňujú podľa šéfkuchára Petra Kissa najmä pre jeho dostupnosť aj v bratislavskej reštaurácii Ufo na pilieri nad Mostom SNP. „Ponúkame hosťom netradičné chute, ktoré si vyžadujú aj exotické suroviny. Na slovenskom trhu nenájdeme bizónie či krokodýlie mäso alebo morské plody.“
Naopak reštaurácia Gašperov mlyn z Batizoviec pod Vysokými Tatrami dáva podľa manažérky Slavomíry Gašperovej prednosť najmä mäsu zo Slovenska. V kuchyni podľa nej má až 80 percent mäsových výrobkov zo Slovenska.
Pochvaľuje si spoluprácu s malými farmármi. Je presvedčená o kvalite slovenského mäsa, ale niektoré časti sú podľa nej u nás nedostatkové. „Napríklad teľacie či bravčové líčka musíme dovážať, keďže zo slovenského chovu ich nie je dostatok.“
Označenie a peniaze
Kvalite mäsa na Slovensku by podľa reštaurácií pomohlo, keby ľudia mali viac peňazí a napríklad v supermarkete by si vyberali mäso nie podľa ceny, ale kvality.
Nášmu mäsu môže podľa Čehyho pomôcť aj povinné označovanie pôvodu, ktoré platí od prvého apríla.

Beata
Balogová
