
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský (vľavo) včera zvolal komisiu na prípravy referenda o vstupe do Európskej únie. Výnimočne sa zhodli všetky parlamentné strany: pred referendom budú všetky vrátane KSS svojich voličov presviedčať, aby hlasovali za. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Referendum o vstupe Slovenska do Európskej únie bude 16. a 17. mája. Otázka pre občanov bude znieť: „Súhlasíte s tým, aby sa Slovenská republika stala členským štátom Európskej únie?“
Dohodli sa na tom včera všetky parlamentné strany a všetky budú voličov nabádať, aby hlasovali za vstup. Strany (vrátane KSS) nechcú, aby bolo referendum o únii spojené s prípadným referendom o NATO, aj keď o tejto veci nerozhodujú - závisí od úspechu petičnej akcie odporcov NATO, dátumu odovzdania hárkov a od prezidenta, ktorý by určoval termín hlasovania.
Hoci právnici sa zväčša zhodujú, že ani referendum o únii podľa ústavy nie je nutné, všetky strany jeho konanie podporujú. „Už dávnejšie dali najavo, že sú za to, aby sa o takej závažnej veci, akou je odovzdanie časti právomocí krajiny Európskej únii, uskutočnilo referendum. Nevzišiel nijaký návrh, aby referendum nebolo,“ povedal Hrušovský.
Vláda zatiaľ nerozhodla, koľko dá na kampaň pred referendom o únii. „50 miliónov je v tejto chvíli relevantná suma, a môže sa ešte zvýšiť,“ povedal podpredseda vlády Pál Csáky. Časť sumy dostanú všetky politické strany, ktoré sa zároveň dohodli, že nebudú viesť oddelené kampane, ale svoje aktivity zladia.
Zatiaľ sa nevie presne, ako bude kampaň vyzerať. „Rozhodne niektoré veci budú realizované cez profesionálov, ale o tom rozhodne ministerská rada pre európsku integráciu. Budeme robiť všetko transparentne, pretože ide o peniaze daňových poplatníkov,“ povedal Csáky. (mar)