BRATISLAVA. Vniesť najnovšie európske pravidlá do snáh o návrat nelegálne vyvezených diel kultúrnej hodnoty je cieľom najnovšej legislatívnej snahy Ministerstva kultúry SR.
Ministerstvo predložili do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o navrátení nezákonne vyvezených kultúrnych predmetov.
Zaistí prevzatie smernice
Pripomienkovať sa dá do 15. mája. Ako vyplýva z predkladacej správy k návrhu, novela v praxi zaistí prevzatie smernice Európskeho parlamentu a Rady 2014/60/EÚ z 15. mája 2014 o navrátení predmetov kultúrnej hodnoty nezákonne vyvezených z územia členského štátu EÚ, ktorá nahradila smernicu Rady 93/7/EHS v znení smerníc Európskeho parlamentu a Rady 96/100 /ES a 2001/38/ES.
Cieľom novely je rozšírenie pôsobnosti zákona tak, aby bol účinnejší a uľahčiť návrat nezákonne vyvezených kultúrnych predmetov.
Aby bol celý systém prehľadnejší má sa rozšíriť pôsobnosť zákona na všetky kultúrne predmety a tiež sa má zvýšiť administratívna spolupráca.
"Nová smernica zabezpečuje navrátenie všetkých kultúrnych predmetov na územie štátu, z ktorého boli nezákonne vyvezené, či už sú súčasťou verejných alebo iných zbierok. Podmienkou je, že tieto kultúrne predmety sú označené ako národné kultúrne dedičstvo," zdôrazňuje ministerstvo kultúry v dôvodovej správe k návrhu novely zákona o navrátení nezákonne vyvezených kultúrnych predmetov.
Na to, aby bola spolupráca členských štátov Európskej únie v tejto oblasti účinnejšia, vyplýva zo smernice pre ústredné orgány krajín EÚ povinnosť komunikovať prostredníctvom informačného systému o vnútornom trhu (IMI). Pričom ten sa osobitne upraví pre predmety kultúrnej hodnoty. Viac o IMI (Internal Market Information system - informačný systém vnútorného trhu), možno nájsť na tomto webe.
Návrh zákona zároveň upravuje zákony: o Komore reštaurátorov a o výkone reštaurátorskej činnosti jej členov, o ochrane pamiatkového fondu, či o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty.
Zabezpečia ochranu
Konkrétne sa navrhuje rozšíriť okruh osôb oprávnených reštaurovať národné kultúrne pamiatky, zbierkové predmety. Majú sa tým odstrániť problémy z praxe súvisiace s reštaurátorskými prácami. Zákon o ochrane pamiatkového fondu sa navrhuje upraviť tým, že sa vypúšťa ustanovenie o návratnom konaní.
"Týmto sa zabezpečí širšia a účinnejšia ochrana kultúrnych predmetov, ktoré boli nezákonne vyvezené z územia Slovenskej republiky na územie iného členského štátu alebo z územia iného členského štátu na územie Slovenskej republiky. Navrhovanou úpravou sa vylúči duplicitná právna úprava návratného konania v právnom poriadku SR," zdôvodňuje MK SR v dôvodovej správe k návrhu.
Ak parlament schváli novelu v navrhovanej podobe, začne zákon platiť od 19. decembra tohto roka a niektoré jeho časti začnú platiť 1. januára 2016.