Bratislava 9. januára (TASR) - Politické strany nedostanú z 50-miliónového balíka peňazí, ktorý je vyčlenený na predreferendovú kampaň o vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ), žiadne prostriedky.
"Žiadna politická strana nedostane ani halier na kampaň," povedal vicepremiér Pál Csáky.
Politické strany totiž nebudú robiť vlastné kampane, preto podľa Csákyho nemajú nárok na finančnú podporu.
Súčasne zdôraznil, že transparentnosť finančných tokov v kampani bude pod dohľadom aj politických strán, pretože všetky rozhodnutia budú k dispozícii parlamentnej komisii, v ktorej majú zastúpenie predstavitelia všetkých poslaneckých klubov.
Csáky ďalej informoval, že monopol nad realizáciou kampane nebude mať žiadny subjekt, rovnako ani na použitie finančných prostriedkov. "Boli také úvahy, aby sme nevládnu časť zadali jednej agentúre," dodal s tým, že sa to nestane, pretože by to bolo nekorektné.
Vicepremiér predloží doplnený materiál o stratégii predreferendovej kampane na rokovanie vlády o dva týždne. V pôvodnom návrhu sa totiž uvažovalo o skrátenom výberovom konaní na dodávateľa tzv. komplexných služieb pre kampaň. Na základe pripomienok opozície bude práve táto časť zmenená.
Mobilizačná a vysvetľovacia kampaň pre referendum o vstupe Slovenska do EÚ odštartuje už vo februári. Presne 12 dní pred konaním referenda sa budú v televíziách vysielať spoty politických strán, pričom vysielací čas bude rozdelený rovnomerne.
Csáky komentoval aj iniciatívu vyhlásiť referendum o vstupe SR do NATO, ktoré by sa podľa jej organizátorov malo uskutočniť súbežne s referendom o vstupe do EÚ, teda 16. a 17. mája. "Už je to na sto percent, že sa nedajú spojiť," podčiarkol.
Vzhľadom na to, že politická scéna nemá v súvislosti s referendom o NATO na rozdiel od referenda o EÚ jednotný názor, bolo by lepšie, keby sa prípadný plebiscit o vstupe SR do Severoatlantickej aliancie uskutočnilo neskôr, uzavrel vicepremiér.