BRATISLAVA. Na Slovensku sa stav životného prostredia postupne lepší, výrazné pokroky sme zaznamenali hlavne v oblasti znižovania emisii skleníkových plynov.
Vyplýva to zo štúdie Životné prostredie Európy - stav a perspektíva 2015, ktorú vypracovala Európska environmentálna agentúra. Štúdia vypracovávaná každých päť rokov monitoruje situáciu v oblasti ochrany životného prostredia v 39 krajinách.
Emisie skleníkových plynov na Slovensku podľa správy medzi rokmi 1990 a 2011 poklesli o 36,9 percenta.
"Situácia v znečisťovaní ovzdušia je stále problematická pri doprave, ale to platí pre celú Európu," povedal na tlačovej besede generálny riaditeľ EEA Hans Bruyninckx.
Podľa neho sa u nás za posledných päť rokov zlepšila situácia aj v oblasti ochrany vôd alebo recyklácie odpadu.
Slabšími miestami v ochrane životného prostredia na Slovensku sú podľa riaditeľa Sekcie environmentálnej politiky Ministerstva životného prostredia SR Norberta Kurillu najmä kontaminácia pôdy a ochrana biodiverzity.
Napríklad spomedzi biotopov európskeho významu u nás je 19 percent v priaznivom stave, 34 percent je v nepriaznivom stave a 18 percent v zlom stave. Stav 29 percent biotopov európskeho významu na Slovensku je neznámy. Environmentálne záťaže znečisťujúce pôdu patria podľa Kurillu často k dedičstvu minulosti. V oboch problematických oblastiach má však Slovensko podľa neho záujem situáciu zlepšiť a aj koná.
Podľa Bruyninckxa má Európska únia ambíciu stať sa globálnym lídrom v ochrane životného prostredia a tiež v oblasti vývoja inovácií, ktoré k tomu prispejú. Napríklad do roku 2050 plánuje únia prejsť na takzvané nízkouhlíkové hospodárstvo. To má prispieť k lepším životným podmienka pre obyvateľov členských štátov, menším nákladom štátov na zdravotnú starostlivosť a tiež k ekonomickému rastu.
Bruyninckx ocenil, že Slovensko svojimi pokrokmi v ochrane životného prostredia prispieva k napĺňaniu spoločných cieľov.
Európska environmentálna agentúra je agentúrou Európskej únie. Zameriava sa na podporu trvalo udržateľného rozvoja a pomoc pri dosahovaní zlepšenia v ochrane životného prostredia v Európe.