SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 9.7.2001

Záhreb 9. júla (TASR) - Osem ťažkých dopravných nehôd zavinili v júni v Chorvátsku zahraniční vodiči, predovšetkým tí, čo cestovali k Jadranu.

Česi, Slováci a Poliaci sú najnebezpečnejšími vodičmi v Chorvátsku

Z nich boli najnebezpečnejší Česi, ktorí boli vinníkmi v štyroch prípadoch, a raz sa previnil občan Francúzska, Rakúšan, Maďar a Slovák. Podľa chorvátskej tlače práve Slovák Ján V. spôsobil najťažšiu dopravnú nehodu, ktorá sa stala 29. júna v obci Jošani v centrálnom Chorvátsku. Po čelnom náraze jeho vozidla s autom z protismeru zahynul chorvátsky vodič druhého auta.

Tamojší policajti tvrdia, že kým Nemci alebo Rakúšania dodržujú obmedzenie rýchlosti, Slováci, Česi alebo Poliaci jazdia veľmi rýchlo, a tak majú s nimi na cestách najviac práce.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku zadržali troch Írov kvôli pašovaniu zbraní

Londýn 9. júla (TASR) - O zadržaní troch Írov na území Slovenska, podozrivých z pašovania zbraní pre frakciu Írskej republikánskej armády, ktorá si hovorí Pravá IRA, informuje i britský denník Daily Telegraph.

Podľa novín britská vláda žiada vydanie týchto troch mužov, ktorých polícia zaistila vo štvrtok po spoločnej írsko-slovenskej šesťmesačnej tajnej operácii. Jej cieľom bolo odrezať zdroj, odkiaľ disidentská teroristická skupina získava zbrane, konštatuje Daily Telegraph.

Všetci traja zadržaní majú trvalé bydlisko v Írskej republike, neďaleko hraníc so Severným Írskom a írska polícia mala o nich už predtým záznamy. Denník pripomína, že východoeurópske krajiny, ktoré sa uchádzajú o členstvo v Európskej únii, v poslednom čase zintenzívnili úsilie odhaliť disidentských republikánov, ktorí sa na Balkáne snažia nakúpiť lacné zbrane a muníciu.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské úrady môžu Írov držať 40 dní pred tým, ako ich vydajú do Británie, kde budú postavení pred súd. Vodca ulsterských unionistov David Trimble zatknutie privítal a vyjadril nádej, že je to začiatok užšej spolupráce medzi východnou a západnou Európou v boji proti terorizmu a pašovaniu zbraní.

Vlani chorvátska polícia pri podobnej operácii zabavila kopu zbraní vrátane mínometov a rovnaké typy zbraní našli aj na Slovensku, píše Daily Telegraph. Zbrane pochádzajúce z východnej Európy sa v Írsku objavujú už najmenej tri roky. Ide väčšinou o pozostatky z bosniansko-srbskej a juhoslovanskej armády a policajných zborov. Medzi najbežnejšie zbrane smerujúce do Írska z východných kútov Európy patria samopaly, granáty, pištole a výbušniny, uzatvára Daily Telegraph.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v nedeľu írska polícia odhalila sklad zbraní, ktorý pravdepodobne patrí republikánskym rebelom zo Severného Írska. Odhaleniu tohto skladu predchádzalo sobotné zatknutie dvoch podozrivých mužov. A i keď hlavné disidentské skupiny v Severnom Írsku dodržujú prímerie, niektorí republikáni, ktorí sú proti mierovej dohode, sporadicky organizujú bombové a iné útoky v Severnom Írsku aj v Británii.

Vladimírovi Mečiarovi Západ stále neverí


Viedeň 9. júla (TASR) - Pre Západ sa stal bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar "prízrakom", ktorého možný návrat by mohol zničiť všetky doterajšie snahy Slovenska o členstvo v NATO a Európskej únii, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse v článku Pre Slovensko svieti zelená - len Mečiarovi ukazuje Európska únia červenú.

SkryťVypnúť reklamu

Na svojej ceste do Európskej únie a NATO si Slovensko počína veľmi dobre a predsa sa začínajú na Západe objavovať varovania, aby sa Bratislava so svojím pozitívnym vývojom nezahrávala, píše rakúsky denník.

Všetko sa začína krútiť okolo kontroverzného expremiéra Mečiara, ktorého strana dominuje rok pred voľbami vo všetkých prieskumoch verejnej mienky. Na Slovensku je už teraz viac-menej isté, že bez Mečiarovho HZDS nebude možné vytvoriť budúci vládny kabinet. Práva táto skutočnosť vyvolala na západe varovné reakcie, podotýka Die Presse a pripomína tajnú depešu z Varšavy, v ktorej sa uvádzalo, že spolupracovníci z okruhu prezidenta USA Georgea Busha sú znepokojení nad možným Mečiarovým návratom do vysokej politiky. Expremiérov návrat by mohol rovnako zmariť šance na vstup SR do EÚ, píše rakúsky denník a spresňuje, že najnovšie varovania v tomto ohľade prišli z centrály únie, konkrétne od komisára EÚ pre rozšírenie Güntera Verheugena.

SkryťVypnúť reklamu

K súčasnej vláde, zastávajúcej demokratické princípy, neexistuje nijaká alternatíva, vyhlásil Verheugen a dokázal tak, že únia vážne pochybuje o Mečiarovom zmysle demokraciu, konštatuje Die Presse a dodáva, že to bol samotný Mečiar, ktorý sa v uplynulých dňoch snažil tieto obavy rozptýliť a dobrou príležitosťou na to boli aj jeho stretnutia s prezidentom Rudolfom Schusterom, ktorý sa od svojho nástupu do úradu snaží "urobiť z Mečiara Európana a transatlantika".

Treba ale objektívne povedať, že Mečiarove výroky sa zmenili a aj podľa jeho vlastných vyjadrení nemá Slovensko inú alternatívu ako cestu na Západ. Svojím postojom sa Mečiar jasne dištancoval od svojho bývalého koaličného partnera, pravicovo extrémnej, nacionalisticky orientovanej SNS, podotýka Die Presse.

SkryťVypnúť reklamu

Pozorovatelia v Bratislave vyslovili už dávnejšie názor, že Mečiar sa bude angažovať len v predvolebnom boji, nebude sa však uchádzať o post premiéra, uzatvára rakúsky denník.

Poslanci EP rokujú o slovenskej rezolúcii


Brusel 9. júla (TASR) - Zahraničný výbor Európskeho parlamentu (EP) rokuje dnes v Bruseli o texte pravidelnej rezolúcie, ktorá hodnotí pokrok Slovenska v príprave na členstvo v EÚ.

Poslanci popoludní posudzujú vyše 40 pozmeňovacích návrhov, ktoré predložili k pôvodnému návrhu holandského parlamentného spravodajcu pre SR Jana Marinusa Wiersmu. Väčšina z nich sa tradične týka problematiky Rómov, maďarskej menšiny, jadrovej energetiky a v tomto roku aj možného zneužívania predvstupových fondov.

Skupina poslancov z frakcie Zelených chce do rezolúcie presadiť výzvu, aby bola v Košiciach založená rómska univerzita, prostredníctvom ktorej by mali všetci Rómovia v strednej Európe prístup k vyššiemu vzdelaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Švédska liberálka Cecilia Malströmová navrhuje v texte vyjadriť "hlboké poľutovanie" nad tým, že rómska menšina na Slovensku je naďalej vystavená širokej diskriminácii a opakovane je terčom policajnej brutality a rasovo motivovaného násilia, čo okrem iného viedlo slovenských Rómov k emigrácii do krajín EÚ.

Malströmová však zároveň navrhuje vyzvať Írsko a Veľkú Britániu, aby zrušili vízovú povinnosť pre občanov Slovenska zavedenú práve kvôli migrácii Rómov.

Britská kresťanská demokratka Caroline Jacksonová v mene výboru pre životné prostredie bude svojich kolegov presviedčať, aby sa parlament v rezolúcii vyjadril za odstavenie bloku V1 jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach ku dňu vstupu Slovenska do EÚ, nie až v rokoch 2006 resp. 2008, ako sa dohodla slovenská vláda s Európskou komisiou.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúsky socialista Herbert Bösch, ktorý nedávno navštívil Slovensko kvôli vyšetrovaniu korupčnej aféry okolo programu PHARE, chce, aby rezolúcia zdôraznila nevyhnutnosť kvalitnej a efektívnej finančnej kontroly, ako aj potrebu vytvárania "protikorupčnej kultúry" na Slovensku.

Dôležitú zmenu navrhuje aj samotný spravodajca EP pre SR Jan Marinus Wiersma. Zatiaľ čo pôvodný návrh hovoril, že Slovensko má "výrazné štrukturálne slabiny" v oblastiach ako finančná kontrola, poľnohospodárstvo, životné prostredie a spravodlivosť a vnútro, podľa nového Wiersmovho návrhu ide len o "isté slabé miesta".

Okrem toho navrhovaná rezolúcia upozorňuje, že pri riešení problémov menšín a boji proti korupcii naďalej existuje v SR priepasť medzi dobrými zámermi a konkrétnymi krokmi. Obavy vyvoláva predpokladaný deficit verejných financií na rok 2001.

SkryťVypnúť reklamu

Dokument tiež upozorňuje na potrebu urýchlene uskutočniť reformu verejnej správy a štátnej služby. Žiada Slovensko, aby urýchlilo prípravy na uzavretie reaktorov 1 a 2 v bloku V1 jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a aktívne pokračovalo v modernizácii elektrárne v Mochovciach.

Návrh rezolúcie ďalej vyzýva Bratislavu, aby urýchlila zosúladenie legislatívy v oblasti poľnohospodárstva, najmä čo sa týka implementačných kapacít vo veterinárnej a fytosanitárnej oblasti, ako aj v životnom prostredí, osobitne v oblasti vody, odpadov, ochrany prírody a priemyselného znečistenia.

O texte nezáväznej rezolúcie bude zahraničný výbor hlasovať až večer medzi 18. a 21.00 h. Schválený dokument bude v septembri predložený na hlasovanie v pléne Európskeho parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Štátny tajomník MZV SR Ján Figeľ rokuje vo Washingtone

Washington 9. júla (TASR) -Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ pricestoval na pracovnú návštevu do USA s dvoma úlohami. Dnes má vo Washingtone rokovania v Národnej bezpečnostnej rade, na ministerstve zahraničných vecí a s členmi zahraničného výboru Senátu, zajtra vystúpi ako vedúci slovenskej delegácie na konferencii OSN o nezákonnom obchode s malými a ľahkými zbraňami so slovenským pohľadom na tento problém.

Iba tri dni po svojom nástupe do úradu prijme slovenského predstaviteľa nová štátna námestníčka pre európske záležitosti ministerstva zahraničných vecí USA Beth Jonesová. Rokovania súvisia s európskou bezpečnosťou najmä z pohľadu vzťahu Bieleho domu k európskemu kontinentu. Ten podľa vyjadrenia štátneho tajomníka patri "k prioritám Bushovej administratívy".

SkryťVypnúť reklamu

Pred štyrmi mesiacmi J. Figeľ vo Washingtone rokoval spolu s kolegami z Visegrádskej štvorky s predstaviteľmi Národnej bezpečnostnej rady a dnes na vtedajšiu výmenu názorov na európsku bezpečnosť nadviazal rokovaním s riaditeľom Rady pre Európu a Euroáziu Danielom Friedom.

V utorok vystúpi J. Figeľ v rámci všeobecnej rozpravy na konferencii OSN o nelegálnej výrobe a obchode s ručnými a ľahkými zbraňami v sídle organizácie v New Yorku, ktorá potrvá do 20. júla. Podľa odhadu OSN sa 40 až 60 percent z vyše 500 miliónov malých a ľahkých zbraní, ktoré sú k dispozícii, predáva ilegálne. V minulom desaťročí bolo vo svete 49 rôznych ozbrojených konfliktov a v 46 z nich sa použili aj takéto zbrane, ktoré spôsobili smrť štyroch miliónov ľudí. Ich rozsiahla cirkulácia predstavuje vážnu hrozbu bezpečnosti a mierového spolužitia na regionálnej, ako aj celosvetovej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

Slováci z Budapešti sa obávajú negatívnych dôsledkov vládneho kroku

Budapešť 9. júla (TASR) - Obavy z negatívnych dôsledkov kroku vlády Maďarskej republiky, ktorá rozhodnutím 1062/2001 z 26. júna tohto roku zrušila platnosť vládneho uznesenia 1012/1992 o úlohách postavenia a rozvoja školstva a osvety národnostných a etnických menšín žijúcich v Maďarsku z 11. marca roku 1992, vyjadrila dnes v stanovisku pre TASR predsedníčka Slovenskej samosprávy hlavného mesta MR Budapešti Zuzana Hollósyová.

Keďže iný právny predpis nechráni práva v Maďarskej republike žijúcich národností na verejnú osvetu, existujú obavy, že príde k zrušeniu jedinej národnostnej kultúrnej inštitúcie takéhoto charakteru -Národnostného oddelenia v Maďarskom osvetovom ústave- v dôsledku absencie právneho dôvodu jej fungovania, konštatuje predstaviteľka budapeštianskych Slovákov. Podľa jej slov bol zrušený vládny dokument jediným, na základe ktorého sa mohli vytvárať podobné oddelenia v inštitúciách Ministerstva národného kultúrneho dedičstva.

SkryťVypnúť reklamu

Wiersma je šokovaný dobitím Róma na smrť

Brusel 9. júla (TASR) - Spravodajca Európskeho parlamentu (EP) Jan Marinus Wiersma vyjadril dnes poľutovanie nad úmrtím slovenského Róma, ktorý sa minulý týždeň stal obeťou policajnej brutality v Revúcej. Zároveň vyzval slovenské úrady, aby udalosť urýchlene vyšetrili a vinníkov potrestali.

"Bol som dnes popoludní informovaný o tomto hanebnom incidente a bol som šokovaný, lebo sme dúfali, že takýto spôsob policajnej brutality patrí minulosti," povedal Wiersma novinárom počas rokovania zahraničného výboru EP, ktorý sa zaoberá rezolúciami o kandidátskych krajinách.

"Očakávam, že vláda bude konať veľmi rýchlo, že čo najskôr dostane na stôl fakty a dúfam, že títo ľudia (páchatelia) budú veľmi rýchlo zatknutí," vyhlásil holandský socialista. "Akýkoľvek bol dôvod zatknutia Rómov, skutočnosť, že boli brutálne zbití a jeden z nich zomrel, je absolútne neprijateľná," zdôraznil Wiersma.

SkryťVypnúť reklamu

Nebohého 51-ročného Róma spolu s jeho dvoma synmi policajti údajne zo štvrtka na piatok bili 12 hodín pripútaného k radiátoru na policajnej stanici v Revúcej. Lekára k nemu privolali až vtedy, keď bol mŕtvy. Jedného zo synov hospitalizovali v revúckej nemocnici, pričom jeho život nie je v ohrození. Ambulantne ho ošetrili bezprostredne po incidente vo štvrtok. Vzhľadom na to, že sa zle cítil, sa v piatok večer do nemocnice vrátil.

Wiersma: Slovensko urobilo veľký pokrok, mnoho však ostáva

Brusel 9. júla (TASR) - Slovensko dosiahlo v príprave na členstvo v Európskej únii za uplynulý rok výrazný pokrok a možnosť, že sa členom únie stane medzi prvými, je reálna. Stále však ostáva ešte veľký kus práce najmä v oblasti implementácie. V Bruseli to dnes povedal spravodajca Európskeho parlamentu (EP) pre SR Jan Marinus Wiersma.

SkryťVypnúť reklamu

"Bol dosiahnutý výrazný pokrok, už skutočnosť, že Slovensko uzatvorilo 19 kapitol, je sama o sebe veľkým výsledkom. Slovensko dostihlo prvú skupinu a my to vítame," povedal Wiersma pred hlasovaním zahraničného výboru EP o rezolúcii, ktorá hodnotí prípravu SR na členstvo v únii. Podľa Wiersmu takéto výsledky udržiavajú otvorenú možnosť, že Slovensko bude jedným z prvých nových členov EÚ.

Ostáva však niekoľko nedoriešených oblastí. "Či už ide celkovo o finančnú kontrolu alebo prípad pána Tótha, ktorý chceme, aby sa dôkladne vyšetril," uviedol Wiersma. Zdôraznil tiež oblasť implementácie a vynucovania prevzatej legislatívy a realizácie rôznych vládnych programov.

"Množstvo legislatívy už bolo prijatej, bolo vytvorených veľa vládnych programov pre Rómov alebo na boj proti korupcii, ale chceme vidieť viac úsilia a výsledkov priamo v teréne," dodal holandský socialista pri hodnotení Slovenska. Pripomenul tiež potrebu decentralizácie územia a zdôraznil potrebu politickej stability. Podľa Wiersmu by mala súčasná vládna koalícia ostať spolu a dokončiť proces, ktorý po predchádzajúcich voľbách začala.

Rezolúcia, o ktorej bude večer hlasovať zahraničný výbor EP, upozorňuje na slabé stránky SR v oblastiach ako finančná kontrola, poľnohospodárstvo, životné prostredie a spravodlivosť a vnútro. Okrem toho pripomína, že pri riešení problémov menšín a boji proti korupcii naďalej existuje v SR priepasť medzi dobrými zámermi a konkrétnymi krokmi. Obavy vyvoláva predpokladaný deficit verejných financií na rok 2001.

Dokument tiež upozorňuje na potrebu urýchlene uskutočniť reformu verejnej správy a štátnej služby. Žiada Slovensko, aby urýchlilo prípravy na uzavretie reaktorov 1 a 2 v bloku V1 jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a aktívne pokračovalo v modernizácii elektrárne v Mochovciach.

Návrh rezolúcie ďalej vyzýva Bratislavu, aby urýchlila zosúladenie legislatívy v oblasti poľnohospodárstva, najmä čo sa týka implementačných kapacít vo veterinárnej a fytosanitárnej oblasti, ako aj v životnom prostredí, osobitne v oblasti vody, odpadov, ochrany prírody a priemyselného znečistenia.

Predseda IRU zaslal otvorený list premiérovi Dzurindovi kvôli smrti Róma

Praha 9. júla (TASR) - Hlboké pobúrenie a znepokojenie nad smrťou 51-ročného Róma z Magnezitoviec vyjadril predseda Medzinárodnej rómskej únie (IRU) Emil Ščuka v otvorenom liste, ktorý dnes zaslal slovenskému premiérovi Mikulášovi Dzurindovi. Predsedu slovenskej vlády zároveň vyzval, aby sa verejne dištancoval od podobných rasistických činov a požaduje, aby slovenská vláda prijala vládny program proti všetkým prejavom diskriminácie a rasizmu, ktoré sa dostali aj do štátnej správy.

Ščuka v liste vyjadril pobúrenie nad "posledným prípadom rasistickej vraždy," do ktorej sa mal okrem policajtov zapojiť aj starosta mesta Magnezitovce. "Sme hlboko znepokojení dlhotrvajúcim stavom, keď policajné násilie na Slovensku ohrozuje samotnú podstatu demokracie a neschopnosťou objektívneho vyšetrovania," uvádza sa v liste.

Predseda IRU zároveň navrhuje, aby sa premiér Dzurinda v mene vlády SR, pod ktorú spadá ministerstvo vnútra aj policajný zbor, osobne, alebo verejne ospravedlnil pozostalým obete Karla Sendreia. "Mali by ste svojim občanom, i tým rómskym ukázať, že Slovensko je bezpečnou krajinou pre svojich občanov," uvádza sa v liste.

"My určite nie sme tí, ktorí by chceli brzdiť vstup Slovenska do EÚ, pretože to by mohlo postihnúť všetkých občanov Slovenska, vrátane Rómov," zdôraznil Ščuka v rozhovore pre TASR. Podľa neho by však mala vláda SR čo najskôr prerokovať tento prípad, ktorý nie je prvým prípadom policajného násilia a predstúpiť s nejakou koncepciou. "Ak vláda prejaví politický záujem toto riešiť, ponúkame partnerstvo," zdôraznil v mene IRU jej predseda, ktorý je presvedčený, že ich únia by mohla pomôcť Slovensku získať od medzinárodných organizácií financie pre riešenie rómskeho problému.

Ščuka spomenul aj situáciu v Českej republike, ktorá približne do rokov 1997 až 1998 viedla v počte rasovo motivovaných násilných činov. Práve aktívny prístup vlády podľa neho prispel k zlepšeniu situácie v tejto oblasti. "To isté očakávame aj od slovenskej vlády, pretože len takáto ucelená a rýchle realizovateľná koncepcia môže pomôcť," uviedol pre TASR predseda IRU. Zároveň vyjadril obavy z narastania negatívnych vzťahov medzi obyvateľstvom do takej miery, že by mohli poškodiť Slovenskú republiku.

Nebohého 51-ročného Róma spolu s jeho dvoma synmi policajti údajne zo štvrtka na piatok bili 12 hodín pripútaného k radiátoru na policajnej stanici v Revúcej. Lekára k nemu privolali až vtedy, keď bol mŕtvy. Jedného zo synov hospitalizovali v revúckej nemocnici, pričom jeho život nie je v ohrození. Polícia prípad vyšetruje a traja policajti a starosta Magnezitoviec boli obvinení.

Česká polícia odporúča používať malé hraničné priechody

Brno 9. júla (TASR) - Juhomoravská polícia odporúča turistom, aby pri cestách na Slovensko a do Rakúska využívali menšie hraničné priechody. Nedá sa totiž vylúčiť, že na veľkých hraničných priechodoch sa budú počas nadchádzajúcich dovoleniek tvoriť dlhé rady neodbavených motorových vozidiel s turistami.

"Zatiaľ sú autá na hraniciach odbavované priebežne, ale počítame s väčším náporom," povedala dnes juhomoravská policajná hovorkyňa Dagmar Bartoníková.

Podľa nej k najvyťaženejším česko-slovenským priechodom patrí diaľničný prejazd Břeclav-Brodské, kde bolo v prvých šiestich mesiacoch tohto roku odbavených 2,5 milióna osôb a takmer 900.000 motorových vozidiel. Z česko-rakúskych hraničných priechodov sú najviac využívané prejazdy Hatě - Klein Haugsdorf a Mikulov Drassenhofen.

"V súvislosti s letnou turistickou sezónou odporúčame využívať i menej vyťažené priechody," upozornila Bartoníková. Na juhomoravskom úseku česko-slovenskej hranice je celkom 11 hraničných priechodov, pričom z nich polícia radí využívať priechody Velká nad Veličkou-Vrbovce, Starý Hrozenkov-Drietoma alebo Sudoměřice-Skalica. Menej vyťažené česko-rakúske priechody sú Valtice-Strattenberg, Poštorná-Rinthal a Hevlín-Laa an der Thaya.

Budúci kňazi maďarskej národnosti zo susedných krajín sa stretli v Pannonhalme

Pannonhalma 9. júla (TASR) - Nadviazanie osobných kontaktov je jedným z cieľov stretnutia maďarských poslucháčov teologických fakúlt spoza hraníc, ktoré dnes za účasti budúcich kňazov maďarskej národnosti zo SR, ako aj rumunského Sedmohradska a zakarpatskej Ukrajiny začalo v Pannonhalme.

Na päťdňovom podujatí, ktoré pripravili Rákocziho zväz a Nadácia Pro Iuventute, si ôsmi účastníci vypočujú prednášky o cirkevnej politike maďarského štátu a o sociologickom prieskume o situácii súčasnej maďarskej katolíckej cirkvi. Hovoriť by sa malo aj o spôsobe života benediktínov a o ortodoxnosti v stredoeurópskom regióne.

Zahraničný výbor EP schválil rezolúciu o SR

Brusel 9. júla (TASR) - Zahraničný výbor Európskeho parlamentu (EP) dnes v Bruseli schválil text rezolúcie o príprave Slovenska na členstvo v Európskej únii (EÚ). Pozmeňovacie návrhy poslancov na vytvorenie rómskej univerzity a skoršie uzatvorenie jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach hlasovaním neprešli.

Rezolúcia upozorňuje na "isté slabé stránky" SR v oblastiach ako finančná kontrola, poľnohospodárstvo, životné prostredie a spravodlivosť a vnútro. Okrem toho pripomína, že pri riešení problémov menšín a boji proti korupcii naďalej existuje v SR priepasť medzi dobrými zámermi a konkrétnymi krokmi. Obavy vyvoláva predpokladaný deficit verejných financií na rok 2001.

Poslanci však neschválili pozmeňovací návrh skupiny zelených na vytvorenie rómskej univerzity v Košiciach, ktorá by Rómom zo strednej a východnej Európy umožnila prístup k vyššiemu vzdelaniu.

Do textu sa nedostal ani návrh švédskej liberálnej poslankyne Cecilie Malströmovej, ktorá chcela vyjadriť hlboké poľutovanie nad diskrimináciou rómskej menšiny v SR a skutočnosťou, že je opakovane terčom policajnej brutality a rasovo motivovaného násilia.

Podporu poslancov nezískala ani výzva na uzatvorenie bloku V1 jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach ku dňu vstupu SR do EÚ. Poslanci tak podporili dohodu slovenskej vlády a Európskej komisie, podľa ktorej majú byť reaktory odstavené v rokoch 2006 resp. 2008.

Podľa autora rezolúcie Jana Marinusa Wiersmu dosiahlo Slovensko v príprave na členstvo v EÚ za uplynulý rok výrazný pokrok a možnosť, že sa členom únie stane medzi prvými, je reálna. Stále však ostáva ešte veľký kus práce najmä v oblasti implementácie.

"Bol dosiahnutý výrazný pokrok, už skutočnosť, že Slovensko uzatvorilo 19 kapitol, je sama o sebe veľkým výsledkom. Slovensko dostihlo prvú skupinu a my to vítame," povedal parlamentný spravodajca pre SR.

Upozornil najmä na potrebu implementácie legislatívy a realizácie rôznych plánov zameraných na zlepšenie postavenia Rómov a boj proti korupcii. "Množstvo legislatívy už bolo prijatej, bolo vytvorených veľa vládnych programov pre Rómov alebo na boj proti korupcii, ale chceme vidieť viac úsilia a výsledkov priamo v teréne," dodal holandský socialista.

Nezáväzná rezolúcia bude po dnešnom schválení v zahraničnom výbore predložená v septembri na plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu na definitívne schválenie, do úvahy preto pripadajú ešte zmeny v jej texte.

EP žiada Slovensko, aby dobré úmysly premenilo na konkrétne kroky

Brusel 9. júla (TASR) - Zahraničný výbor Európskeho parlamentu (EP) dnes v Bruseli schválil text rezolúcie o príprave Slovenska na členstvo v Európskej únii (EÚ). Pozmeňovacie návrhy poslancov vyzývajúce na vytvorenie rómskej univerzity a skoršie uzatvorenie jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach v hlasovaní neuspeli.

Rezolúcia upozorňuje na "isté slabé stránky" SR v oblastiach ako finančná kontrola, poľnohospodárstvo, životné prostredie a spravodlivosť a vnútro. Okrem toho pripomína, že pri riešení problémov menšín a boji proti korupcii naďalej existuje v SR priepasť medzi dobrými zámermi a konkrétnymi krokmi. Obavy vyvoláva predpokladaný deficit verejných financií na rok 2001.

Poslanci však neschválili pozmeňovací návrh skupiny zelených na vytvorenie rómskej univerzity v Košiciach, ktorá by Rómom zo strednej a východnej Európy umožnila prístup k vyššiemu vzdelaniu.

Do textu sa nedostal ani návrh švédskej liberálnej poslankyne Cecilie Malströmovej, ktorá chcela vyjadriť hlboké poľutovanie nad diskrimináciou rómskej menšiny v SR a skutočnosťou, že je opakovane terčom policajnej brutality a rasovo motivovaného násilia.

Podporu poslancov nezískala ani výzva na uzatvorenie bloku V1 jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach ku dňu vstupu SR do EÚ. Poslanci tak podporili dohodu slovenskej vlády a Európskej komisie, podľa ktorej majú byť reaktory odstavené v rokoch 2006 resp. 2008.

Podľa autora rezolúcie Jana Marinusa Wiersmu dosiahlo Slovensko v príprave na členstvo v EÚ za uplynulý rok výrazný pokrok a možnosť, že sa členom únie stane medzi prvými, je reálna. Stále však ostáva ešte veľký kus práce najmä v oblasti implementácie.

"Bol dosiahnutý výrazný pokrok, už skutočnosť, že Slovensko uzatvorilo 19 kapitol, je sama o sebe veľkým výsledkom. Slovensko dostihlo prvú skupinu a my to vítame," povedal parlamentný spravodajca pre SR.

Upozornil najmä na potrebu implementácie legislatívy a realizácie rôznych plánov zameraných na zlepšenie postavenia Rómov a boj proti korupcii. "Množstvo legislatívy už bolo prijatej, bolo vytvorených veľa vládnych programov pre Rómov alebo na boj proti korupcii, ale chceme vidieť viac úsilia a výsledkov priamo v teréne," dodal holandský socialista.

Nezáväzný dokument, o ktorom bude EP v pléne hlasovať v septembri, upozorňuje na priepasť medzi dobrými zámermi SR a konkrétnymi krokmi pri riešení problémov menšín a boji proti korupcii. Zdôrazňuje tiež potrebu urýchlene uskutočniť reformu verejnej správy a štátnej služby. Žiada Slovensko, aby urýchlilo prípravy na uzavretie reaktorov 1 a 2 v bloku V1 jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a aktívne pokračovalo v modernizácii elektrárne v Mochovciach.

Poslanci ďalej Bratislavu vyzývajú, aby urýchlila zosúladenie legislatívy v oblasti poľnohospodárstva, najmä čo sa týka implementačných kapacít vo veterinárnej a fytosanitárnej oblasti, ako aj v životnom prostredí, osobitne v oblasti vody, odpadov, ochrany prírody a priemyselného znečistenia.

Už tradične hodnotenie Slovenska zo strany EÚ konštatuje rozpor medzi dobre formulovanými stratégiami a ich skutočnou realizáciou.

"Vítame pokrok vo vývoji národných prístupov k problémom menšín. Zaznamenávame však medzeru medzi formuláciou politík a ich implementáciou na miestnej úrovni. Vyzývame preto najmä miestne samosprávy, aby implementovali politiky zamerané na zlepšenie životných podmienok Rómov, ukončenie spôsobov ich diskriminácie a zvýšenie ich zastúpenia v systéme vyššieho vzdelania," píše sa v rezolúcii.

Dokument berie na vedomie pokrok v boji proti korupcii a kriminalite, ale vyzýva SR, aby "urýchlene svoje úmysly premenila na konkrétne kroky s cieľom zlepšiť inak nedostatočný výsledok" v tejto oblasti.

Všíma si aj nedávnu aféru okolo možného zneužitia prostriedkov z predvstupovej pomoci EÚ na úrade vlády. Víta, že slovenské úrady prijali v tejto súvislosti urýchlené kroky a očakáva pokračovanie ich plnej spolupráce s úradom EÚ na boj proti podvodom OLAF.

Rezolúcia chváli výsledky makroekonomickej stabilizácie, podľa sprievodného vysvetľujúceho textu však predpokladaný deficit verejných financií na rok 2001 v hodnote 5,9 percenta "vyvoláva obavy" a je vysoko nad cieľovou hodnotou 2,5 percenta uvedenou v spoločnom ekonomickom hodnotení SR a EÚ.

"Navyše neboli uskutočnené žiadne zásadné štrukturálne reformy zdravotného a dôchodkového systému. Prekročenie rozpočtu je o to viac alarmujúce, že vo volebnom roku 2002 nemožno očakávať žiadne radikálne opatrenia na zníženie výdavkov," píše sa v sprievodnom materiáli k dokumentu.

Rezolúcia víta, že Slovensko môže byť považované za fungujúcu trhovú ekonomiku a potvrdzuje, že by malo byť schopné čeliť konkurenčným tlakom na trhu EÚ v strednodobom časovom horizonte, ak plne realizuje program štrukturálnych reforiem. Oceňuje tiež pokračujúcu privatizáciu štátnych podnikov a bánk.

"Hoci rýchlosť reforiem na Slovensku stratila niečo zo svojho tempa, čiastočne kvôli rozporom vo vládnej koalícii, vláda bola schopná dosiahnuť kompromis v najdôležitejších oblastiach...To ukazuje výraznú politickú vôľu súčasnej vlády zachovať terajšie smerovanie Slovenska, aby sa jeho integrácia do EÚ stala nezvratnou," napísal v sprievodnom texte k rezolúcii jej autor Jan Marinus Wiersma.

Táto skutočnosť je podľa neho o to významnejšia, že bežnou súčasťou slovenskej politickej scény je napríklad zakladanie nových strán v rámci koalície a kontraproduktívne aktivity opozície ako napríklad organizovanie referenda o predčasných voľbách.

Prezident SR bude s Cardosom rokovať o zdynamizovaní vzájomných vzťahov

Brazília 10. júla (TASR) Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou a členmi oficiálnej slovenskej delegácie ukončil návštevu brazílskeho štátu Tocantins a v pondelok večer miestneho času pricestoval do brazílskeho hlavného mesta.

Dnes ho v prezidentskom paláci čaká rokovanie s brazílskym prezidentom Fernandom Henriquem Cardosom, na ktorého pozvanie sa uskutočňuje oficiálna návšteva prezidenta SR v Brazílskej federatívnej republike.

Rozhovory oboch štátnikov by mali dať impulz na oživenie slovensko-brazílskej spolupráce vo všetkých oblastiach. Osobitne sa to týka ekonomických vzťahov, pretože vlaňajší vzájomný obchodný obrat vo výške 20 miliónov USD považujú obe strany za veľmi nízky. K zdynamizovaniu ekonomických vzťahov by mala prispieť aj Dohoda o obchodnej a hospodárskej spolupráci, ktorú podpíšu zajtra v prítomnosti prezidentov.

Prezidenti budú hovoriť o odstraňovaní nielen ekonomických, ale aj ďalších bariér vo vzájomnom spoznávaní sa a spolupráci, ako je napríklad možné zrušenie vízovej povinnosti.

V pondelok absolvoval prezident Schuster a členovia delegácie výlet na malých lietadlách do brazílskych pralesov. Po návrate prezidentov hovorca Jozef Leikert informoval slovenských novinárov, že na haciende vzdialenej približne 300 kilometrov od hlavného mesta štátu Tocantins Palmas sa prezident stretol s miestnymi Indiánmi a obdivoval bohatstvo brazílskej flóry a fauny.

Figeľ americkú stranu informoval o najnovšom vývoji na Slovensku

Washington 10. júla (TASR) Podľa slov štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Jána Figeľa sa všetci, s ktorými vo Washingtone rokoval - či už na pôde Národnej bezpečnostnej rady, Štátneho departmentu, alebo s expertmi Senátneho výboru pre zahraničné vzťahy veľmi úprimne zaujímali o najnovší politický vývoj na Slovensku najmä s ohľadom na pokračujúcu transformáciu Slovenskej republiky a jej snahy o členstvo v Severoatlantickej aliancii a Európskej únii. Figeľ to uviedol pred odchodom s hlavného mesta Spojených štátov do New Yorku.

Americká strana sa v rozhovoroch pod ľa informácií, ktoré TASR získala z diplomatických zdrojov, zaujímala najmä o to, ako sa vládna koalícia vyrovná s možnosťou, že z koalície odstúpi jej aďarská časť a či tento krok neohrozí doteraz dobre prebiehajúce reformy.

Štátny tajomník ubezpečil americkú stranu, že základná orientácia krajiny sa nezmení ani po budúcich voľbách, čomu nasvedčujú aj politické trendy a vyhlásenia jednotlivých politických strán. "Drvivá väčšina občanov Slovenskej republiky sa v posledných dvoch rokoch už nieoľkokrát jednoznačne vyslovila, že návrat do obdobia zahranično-politickej izolácie je nemysliteľný a aj predvolebná kampaň to opäť jednoznačne potvrdí, hoci problémy súvisiace s vnútropolitickou a hospodárskou situáciou budú nepochybne hrať dominantnú rolu," povedal zdroj blízky k štátnemu tajomníkovi J.Figeľovi. "Slováci budú voliť toho, kto bude zárukou, že integrácia krajiny do transatlantických a európskych štruktúr bude v plnej intenzite pokračovať," interpretoval tento zdroj slová J. Figeľa vo Washingtone. Aj budúca koalícia bude prointegračná, povedal vo Washingtone J. Figeľ.

Americká strana zaregistrovala, že všetky rozhodujúce politické strany, vrátane HZDS, podporujú integračné procesy. Neušlo však pozornosti, že napriek vyhláseniam čelných predstaviteľov HZDS, podľa prieskumu verejnej mienky vstup Slovenska do NATO podporuje iba 20 percent členov strany bývalého premiéra Vladimira Mečiara.

Americká strana v rokovaniach ocenila pokrok, ktorý Slovensko dosiahlo v integračných procesoch ale zároveň zdôraznila, že "nemožno zaspať na vavrínoch". Je potrebné, aby pozitívny vývoj na Slovensku pokračoval a postupne sa aj zavŕšil, čo bude najlepší argument Slovenska ako kandidátskej krajiny pre členstvo v NATO, zaznelo na rokovaniach.

Štátny tajomník Ján Figeľ sa od utorka zúčastní rokovania Konferencie OSN o boji proti nezákonnému obchodu s ľahkými zbraňami a zbraňami malého kalibru. S námestníkom generálneho tajomníka OSN Jean-Marie Guéhennom bude J. Figeľ rokovať o pôsobení mierových zborov OSN v krízových oblastiach a o účasti Slovákov v mierových zboroch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 708
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 103
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 115
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu