BRATISLAVA. Termín transformácie organizácií Slovenskej akadémie vied (SAV) je ohrozený a pravdepodobne ho nestihnú.
Podľa návrhu zákona o verejných výskumných inštitúciách, ktorý už v apríli schválila legislatívna rada vlády, sa majú organizácie SAV transformovať na verejné výskumné inštitúcie od 1. januára 2016. Samotná vláda však návrh zákona zatiaľ neprerokovala. Pre agentúru SITA to povedal predseda SAV Pavol Šajgalík s tým, že termín transformácie je ohrozený práve pre zdĺhavý legislatívny proces.
Nový zákon o verejnovýskumných inštitúciách je podľa Šajgalíka pre SAV dôležitý pre zvýšenie dynamiky fungovania akadémie. Okrem iného by umožnil rozdeľovať peniaze na základe výkonov, čo by znamenalo, že menej špičkové tímy SAV by dosiahli menšie mzdy. To v súčasnosti nie je možné, keďže SAV ako rozpočtová organizácia dostáva mzdový fond na počet pracovníkov podľa kvalifikačnej štruktúry.
Môže sa skomplikovať čerpanie z európskych fondov
Veľkým problémom pri nestihnutí termínu transformácie ústavov SAV je podľa Šajgalíka najmä čerpanie európskych peňazí. "V súčasnosti je už nové programové obdobie pre čerpanie štrukturálnych fondov. Keď začneme čerpať v jednej právnej forme, tak prechod počas čerpania do inej právnej formy výrazne skomplikuje celý proces," hovorí Šajgalík.
Predsedníctvo SAV zároveň deklaruje, že urobilo všetky potrebné legislatívne a organizačné kroky, napríklad schválenie pilotných projektov spojenia organizácií k 1. júlu 2015, aby sa celá SAV v súlade so zákonom o verejných výskumných inštitúciách transformovala k 1. januáru 2016.
Transformácia sa plánuje už od roku 2008
Transformácia organizácií SAV na novú právnu formu verejných výskumných inštitúcií zo súčasnej rozpočtovej, respektíve príspevkovej právnej formy je pritom jednou zo strategických úloh. Zámer takejto transformácie vyšiel zvnútra SAV už v roku 2008.
Schválil ho Snem SAV ako najvyšší samosprávny orgán a do jeho prípravy sa zapojili všetky orgány SAV a štatutári organizácií SAV. "Ide o krok, ktorého zmyslom je ďalší rozvoj SAV, ako významnej inštitúcie neuniverzitného typu, vykonávajúcej akademický vedecký výskum v Slovenskej republike vo verejnom záujme a financovaný primárne z verejných zdrojov," uvádza vo svojom stanovisku Predsedníctvo SAV.
Slovenská akadémia vied v ostatných dvoch rokoch spolupracovala s ministerstvom školstva na príprave zákona o verejných výskumných inštitúciách a v rámci neho aj na novele zákona o SAV. Výsledkom je návrh zákona, ku ktorému sa pripomienkové konanie skončilo vo februári 2015 bez rozporu a Legislatívna rada vlády SR ho schválila 14. apríla.
Tým boli splnené všetky legislatívne a vecné podmienky pre prerokovanie návrhu zákona vo vláde. "Návrh tohto zákona mal byť prerokovaný vo vláde 15. apríla a následne 17. apríla predložený do Národnej rady SR tak, aby po jeho a prerokovaní a schválení v NR SR nadobudol účinnosť od 1. augusta 2015. Návrh zákona však doposiaľ nebol vo vláde SR prerokovaný a na stránke Úradu vlády SR je umiestnený medzi nezaradenými materiálmi," dodáva predsedníctvo SAV.
Zákon má odstrániť prekážky vo využívaní súkromných zdrojov
Cieľom návrhu zákona o verejných výskumných inštitúciách je vytvoriť podmienky pre podnikateľské aktivity, viaczdrojové financovanie a zapojenie súkromného sektora do spolupráce vo výskume a vývoji. Tým sa odstránia prekážky vo využívaní súkromných zdrojov pre financovanie výskumu a vývoja.
V tejto súvislosti sa zákonom otvára možnosť transformácie rezortných rozpočtových a príspevkových organizácií, ktoré uskutočňujú výskum, na verejnú výskumnú inštitúciu, pričom v rámci novely zákona o Slovenskej akadémii vied sa majú k 1. januáru 2016 transformovať ústavy Slovenskej akadémie vied.
V rámci transformácie na tieto subjekty má prechádzať majetok štátu v ich správe. Navrhovaná právna forma má umožniť subjektom lepšie čeliť hlavným výzvam, s ktorými sú v súčasnosti konfrontované. Jednou z nich je najmä tlak na zabezpečenie väčšieho podielu zdrojov z nadnárodných projektov a z podnikateľského sektora na financovaní svojej činnosti a na zintenzívnenie prenosu výsledkov výskumu a vývoja do praxe.