Bratislava 10. júla (TASR) - Konferencia Organizácie Spojených národov (OSN) o klimatických zmenách, ktorá sa začne na budúci týždeň v nemeckom Bonne, neprinesie víťazstvo v boji proti globálnemu otepľovaniu. Povedal to riaditeľ odboru ochrany ovzdušia Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Ivan Mojík. Postoj USA, čiže najväčšieho producenta emisií oxidu uhličitého, ktorý je považovaný za hlavnú príčinu globálneho otepľovania, sa od marca tohto roku nezmenil, vysvetlil Mojík.
Prezident George Bush ml. vtedy vyhlásil, že USA nebudú ratifikovať Kjótsky protokol, ktorého cieľom je redukcia emisií skleníkových plynov vo vyspelých priemyselných krajinách v priemere o 5,2 percenta. Dokument bol prijatý v roku 1997, ale do platnosti môže vstúpiť až vtedy, ak ho ratifikuje najmenej 55 krajín, ktoré spolu predstavujú 55 percent celkových emisií skleníkových plynov.
Mojík v rozhovore pre TASR pripustil, že riziko stroskotania svetového fóra tak, ako sa stalo v novembri minulého roku v Haagu, je veľmi vysoké. Povedal, že veľa závisí od Ruskej federácie, ktorá je producentom asi 17 percent svetových emisií. Jej postoj je veľmi vyhýbavý. Veľa sa očakávalo aj od Japonska, ktoré však odmietlo podporiť protokol bez účasti USA. Rovnakú pozíciu zastáva aj Austrália a Kanada. Bez týchto krajín dohoda nebude možná.
Odborník MŽP SR dúfa, že zúčastnené krajiny budú schopné sa dohodnúť "aspoň na niečom". Nepredpokladá, že by sa prijali politické rozhodnutia v zásadných otázkach. Podľa jeho slov by bolo úspechom už to, že by sa proces znižovania emisií skleníkových plynov nezastavil a pokračoval by ďalej. V novembri tohto roku by sa mala uskutočniť ďalšia konferencia v Maroku.
Mojík pripomenul, že cieľom Európskej únie (EÚ), ktorej stanovisko podporuje aj SR, je uviesť Kjótsky protokol do praxe v roku 2002, čiže desať rokov po Summite Zeme v Rio de Janeiro. Problémom však stále budú krajiny, ktoré nemajú vôbec záujem na tom, aby bol prijatý. Ide o štáty, ktoré patria medzi najväčších exportérov ropy, uhlia, či zemného plynu. Ich ekonomické záujmy stále prevyšujú nad otázkami budúcnosti životného prostredia na Zemi.
Mojík ešte spomenul, že konferencia v Haagu bola premárnenou šancou. Poznamenal, že trochu neprávom boli z neúspechu obviňované USA. Veľký podiel na tom mala aj EÚ svojou tradičnou nepružnosťou, ako aj nepripravenosť rozvojových krajín.