BRATISLAVA . Všetky krajské prokuratúry už majú od pondelka nové vedenie. Do funkcie nastupujú poslední dvaja úspešní uchádzači o posty šéfov krajských prokuratúr v Trnave a v Žiline, informovala agentúru SITA hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Vedenie prokuratúr bolo potrebné zmeniť po minuloročnom augustovom rozhodnutí Ústavného súdu SR o nových pravidlách výberového konania, vrátane zániku funkcií.
Viacerým funkcionárom prokuratúry po rozhodnutí Ústavného súdu SR zanikli funkcie, prokuratúry fungovali s dočasným vedením.
Nové vedenie krajských prokuratúr sa vyberalo už podľa nových pravidiel, konkurzy boli verejné a novým spôsobom sa kreovali aj výberové komisie.
V prešovskej prokuratúre vyhral výberové konanie Pavol Matija, novým krajským prokurátorom v Trnave sa stal Ivo Vendel. V Žiline bude šéfovať prokurátorom Ingrid Šamajová.
Svoju pozíciu obhájili krajskí prokurátori v Trenčíne (Viera Kováčiková), Nitre (Vojtech Ernest), Banskej Bystrici (Peter Bedlovič) a Košiciach (Peter Koromház). V Bratislave sa krajskou prokurátorkou stala po odchode Jaromíra Čižnára na post generálneho prokurátora Iveta Kopčová.