BRATISLAVA. Liberáli sa v súvislosti s Veľkým upratovaním Slovenska, ktorým chce envirorezort bojovať proti čiernym skládkam, obrátili s podnetom na Generálnu prokuratúru SR. Podľa SaS mechanizmus programu vytvára veľký priestor na zneužitie verejných zdrojov a "upratovanie" za verejné zdroje aj takého odpadu, ktorého pôvodca je známy.
"Keďže Environmentálny fond nedostatočne nastavil spôsob poskytovania dotácií na túto akciu, žiadame GP SR o preverenie postupu ministerstva životného prostredia ako správcu Environmentálneho fondu. Obciam a mestám má na odstraňovanie nezákonne umiestneného odpadu poskytovať dotácie vo výške 10 miliónov eur," povedala tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová.
Odstránia skládky za štátne
SaS okrem iného poukazuje na to, že zákon o odpadoch jednoznačne hovorí, ako postupovať pri odstraňovaní čiernych skládok, ako aj to, na koho náklady sa tak deje.
"MŽP SR však chce prostredníctvom Environmentálneho fondu uhrádzať z verejného rozpočtu náklady na odstránenie takéhoto odpadu bez aplikácie zákona o odpadoch, zisťovania pôvodcu a v konečnom dôsledku vymáhania vzniknutých nákladov na jeho odstránenie," doplnila Zemanová.
Takto nastavený dotačný program vytvára podľa liberálov priestor pre špekulantov a príležitosť na upratovanie za verejné zdroje aj v takom prípade, ak je vinník známy.
"Čierna skládka je vždy umiestnená úmyselne a môže mať aj trestnoprávny charakter. Náklady na odstránenie takéhoto odpadu môžu dosahovať tisíce vynakladané z verejných zdrojov a z rozpočtov obcí," zhrnula Zemanová.
Čistenie do konca novembra
Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer) koncom apríla avizoval, že štát dá na likvidáciu čiernych skládok desať miliónov eur zo zanikajúceho Recyklačného fondu v rámci programu Veľké upratovanie Slovenska.
Výzvu súvisiacu s programom zverejnil Environmentálny fond 16. apríla. Samosprávy môžu predkladať žiadosti do 17. júla a čistenie sa musí skončiť do konca novembra. Štát preplatí 95 percent nákladov, zvyšných päť samospráva. Financovať sa pritom bude zber, odvoz, uloženie odpadov na legálne skládky, prípadne ich zlikvidovanie v spaľovni.
Monitoring vlani ukázal, že na Slovensku je približne 2500 evidovaných nelegálnych skládok, ďalších až 7000 je neoficiálnych.