JÁNOVCE, LETANOVCE, MARKUŠOVCE. Minister zdravotníctva Viliam Čislák sa na Spiši osobne zoznámil s rómskymi asistentmi zdravia, ich koordinátormi a obyvateľmi troch vylúčených osád. Zaujímal sa o výsledky projektu Zdravé komunity.
"Dobrý zdravotný stav v marginalizovaných rómskych komunitách vnímame ako kľúčový pre úspešnú integráciu komunít v spoločnosti," uviedol minister na tlačovej konferencii v Markušovciach.
Projekt Zdravé komunity je zameraný na zlepšenie zdravia ľudí žijúcich v segregovaných komunitách a priamo zasahuje 230 000 Rómov.
V októbri 2014 vznikla nezisková organizácia Zdravé komunity, ktorú založili Platforma na podporu zdravia znevýhodnených skupín a Ministerstvo zdravotníctva SR. Vďaka tejto spolupráci je činnosť zdravotných asistentov financovaná z eurofondov.
V osade Markušovce. Zľava lekár Peter Marko, minister Viliam Čislák, starosta Marek Virág. Foto Ingrid Ďurinová
Predchádzajú zdravotným rizikám v osadách
V 198 komunitách Banskobystrického, Žilinského, Košického a Prešovského kraja pracuje 208 asistentov osvety zdravia. Tridsať ďalších pracovníkov pre túto pozíciu prijali po nedávnych výberových konaniach.
Medzi najväčšie zdravotné riziká patria uhryznutia hlodavcami, šváby, ploštice, ovčie kiahne a žltačka typu A. Asistenti osvety zdravia pôsobia priamo v komunitách a stali sa nenahraditeľnou pomocou zdravotníkov a lekárov.
Minister Čislák plánuje zvýšiť počet osvetových pracovníkov na tristo.
"Veľmi pozitívne vnímam, že ľudia terénnych pracovníkov poznajú, rešpektujú ich a darí sa im spolupracovať s obyvateľmi osád, aby chodili na preventívne prehliadky a očkovanie. Je to zmena zdola a prináša to ovocie. Verím, že tento projekt bude úspešný a podporovať ho budeme minimálne do roku 2022," povedal minister.
Projekt zvyšuje šance na integráciu
Osadu v Jánovciach v okrese Poprad navštívil minister ako prvú. Následne sa presunul do osady Strelník pri Spišskom Štvrtku, kde sa presťahovali do nových domov Rómovia z osady Letanovský mlyn a do Markušoviec v okrese Spišská Nová Ves.
"Ľudia sa predtým málo o seba starali, nechodili na preventívne prehliadky, deti neboli zaočkované. Teraz spolupracujem s lekármi, riešil som tiež, kto bol na očkovaní a kto nie, keď sme tu mali epidémiu," prezradil mladý asistent osvety zdravia z Markušoviec Marián Pecha.
Asistenti zdravia sa na prípravných školeniach naučili poskytovať prvú pomoc, ale dostali aj tréning komunikačných zručností či predchádzania konfliktom. Ľuďom v osadách musia vysvetľovať, prečo majú ísť k lekárovi, ako užívať lieky a chrániť sa pred chorobami.
"Rómovia z lokalít, ktoré sú bez chorôb a s prístupom k pitnej vode, majú väčšie šance nájsť si prácu. Majorita k nim nemá taký výrazný odstup a zlepšilo sa aj vzájomné spolužitie," povedal hlavný koordinátor asistentov osvety zdravia Richard Koky z neziskovej organizácie Zdravé komunity.
Do konca tohto roku bude projekt podporený sumou takmer 3,3 milióna eur z Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia.
Osada v Jánovciach pri Poprade. Foto Ingrid Ďurinová

Beata
Balogová
