SME

Na výbore o Gorile nerokovali. Opozícia má pochybnosti

Snaha politikov zasahovať do trestného konania je neprípustná, reaguje Dušan Kováčik.

Kováčik sa ospravedlnil z rokovania listom.Kováčik sa ospravedlnil z rokovania listom. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Opozícia má pochybnosti, či špeciálny prokurátor Dušan Kováčik koná zákonne a s cieľom vyšetriť kauzu Gorila.

Ako na tlačovej besede povedal poslanec NR SR Daniel Lipšic, ktorý bol zvolávateľom dnešného rokovania výboru, Kováčik vzal späť žiadosť o vypočutie riaditeľa SIS Jána Valka tímom, ktorý vyšetruje Gorilu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rovnako zastavil aj výsluch bývalého agenta SIS Petra Holúbka, z ktorého bytu tajná služba údajne odpočúvala byt z kauzy Gorila, hoci oň žiadali policajti z tímu Gorila. Podľa Lipšica by Holúbek vedel potvrdiť, či je spis Gorila autentický.

SkryťVypnúť reklamu

„Kováčik ich nechcel vypočuť s tým, že to príde možno neskôr a ich svedectvo nie je dnes relevantné. Svedectvo kľúčového svedka je dôležité pre potvrdenie, či ide o pravdivý spis,“ zdôraznil Lipšic.

Zároveň informoval, že opozícia podá návrh na zvolanie brannobezpečnostného výboru, kde budú chcieť vypočuť Kováčika.Výbor sa musí konať do siedmich dní od podania návrhu tretiny členov výboru. Ak poslanci za Smer neschvália program rokovania výboru ako dnes, opozícia prenesie proces na júnovú schôdzu parlamentu.

Kováčik poslal list

Výbor v utorok nerokoval, pretože poslanci za Smer neschválili program a Kováčik medzi poslancov neprišiel. Zdôvodnil to tím, že kauza Gorila sa ešte stále vyšetruje.

„Rokovali sme už o živých kauzách. Prokurátor alebo minister zváži, aké informácie poskytne. Dnes je to precedens,“ konštatoval Lipšic. Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka vyzýva, aby Smer ďalší výbor nesabotoval.

SkryťVypnúť reklamu

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik na mimoriadne rokovanie parlamentného brannobezpečnostného výboru neprišiel. Iniciátorom rokovania bola opozícia na čele s Danielom Lipšicom, ktorá chcela počuť ako pokračuje vyšetrovanie kauzy Gorila. Kováčik sa ospravedlnil z rokovania listom.

„Nie je možné poskytovať informácie o vyšetrovaní, lebo vec je živá. Vyšetrovanie prebieha. Ide o náročné a rozsiahle dokazovanie,“ konštatoval Kováčik v liste s tým, že vyšetrovanie sa týka rokov 2005 a 2006. Zároveň zdôraznil, že dozorujúci prokurátor využíva svoje oprávnenia. „Po skončení vyšetrovania a právoplatnom ukončení sám požiadam o vystúpenie pred výborom, kde rozoberiem priebeh vyšetrovania kauzy. Preto žiadam o ospravedlnenie z tohto rokovania,“ uviedol Kováčik v liste.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho list prečítal predseda výboru Jaroslav Baška (Smer). Ešte pred tým však poslanci za vládny Smer neschválili program rokovania výboru.

Bašku teší, že Kováčik chce prísť do NR SR, keď sa celá kauza vyšetrí a že chce potom odpovedať na všetky otázky. Baškovi tiež stačí, že prokurátor poslal list, ktorým sa ospravedlnil z rokovania. Podľa neho je jedno, či by prišiel a prečítal takéto stanovisko Kováčik, alebo list poslal a prečítal ho predseda výboru, pretože on viac povedať nemôže.

„Nechceme a nebudeme zasahovať do vyšetrovania. Je to na ňom. Nemáme kompetenciu zasahovať do živého vyšetrovania,“ konštatoval. Baška odmieta tvrdenie, že by vyšetrenie kauzy Smeru nevyhovovalo.

Nezľakne sa

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, tak ako aj každý iný prokurátor vykonávajúci dozor nad vyšetrovaním v prípravnom konaní, je podľa zákona povinný zdržať sa verejného vyslovovania názoru na prípady, ktoré nie sú právoplatne skončené. Uvádza sa to v stanovisku špeciálneho prokurátora k vyjadreniam opozičných poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho "navyše nikto nemá právo od neho tieto informácie požadovať, ako to vyplýva zo zákona o slobodnom prístupe k informáciám". "Snaha politikov zasahovať do trestného konania a ovplyvňovať prokurátora je v demokratickom a právnom štáte neprípustná," uviedol pre TASR Kováčik.

Špeciálny prokurátor zdôraznil, že negatívnych vyhlásení a vyhrážania sa jeho osobe zo strany poslancov sa nezľakne a naďalej bude v súlade so zákonom vykonávať svoje oprávnenia v rámci dozoru nad trestnou vecou v prípravnom konaní v trestnej veci Gorila.

Kováčik zároveň vyzýva poslanca Daniela Lipšica, ak má vedomosť o jeho protiprávnom konaní, aby podal trestné oznámenie.

Kauza Gorila

Pred viac ako troma rokmi sa dostal do médií webový link na údajný spis Slovenskej informačnej služby s názvom Gorila. Bolo to 20. decembra 2011. Krátko potom, 9. januára 2012, zriadil vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic špecializovaný tím na vyšetrovanie okolností kauzy Gorila. Doteraz zazneli v národnej rade viaceré správy o aktuálnom stave vyšetrovania kauzy Gorila.

SkryťVypnúť reklamu

Na jeseň špeciálny prokurátor Dušan Kováčik konštatoval, že sa zatiaľ nepodarilo získať také dôkazy, na základe ktorých by bolo možné obviniť konkrétnu osobu. Kováčik zároveň v správe uviedol, že vyšetrovatelia počas leta 2013 začali trestné stíhanie pre korupciu, pre ktoré požiadali o pomoc Fond národného majetku. V súvislosti s kauzou mala polícia rozpracované viaceré trestné stíhania, niektoré medzičasom zrušili. Nepotvrdili sa napríklad podozrenia z vydierania pri privatizácii bratislavského letiska či korupcia pri hlasovaní o tzv. Zajacových zákonoch.

Dokumenty s názvom Gorila a Gorila 1 vypovedajú o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa potvrdilo, že akciu s názvom Gorila SIS skutočne uskutočnila, pravosť spisov zverejnených na internete nie je dokázaná, naopak, viacerí aktéri figurujúci v dokumentoch autenticitu informácií spochybnili.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 336
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 763
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 263
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 130
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 871
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 365
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 054
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lukášova a Markova svadba, na ktorej mali 90 hostí.

Žaluje ministerstvo vnútra.


Peter Tkačenko

Aby sa KDH neudusilo, potrebuje od svojich partnerov priestor na dýchanie.


Minister Tomáš Taraba.

Minister chcel pôvodne predložiť ústavný zákon.


a 1 ďalší
Parkovacie domy, ktoré by mohli vyrásť v Bratislave.

Vyrásť by mali vo väčšine mestských častí.


Neprehliadnite tiež

Pediatri musia povinne slúžiť na detskej pohotovosti.

Na prevádzkovateľov detských pohotovostí vypísalo ministerstvo výberové konanie.


Ilustračné foto

Popoludní čaká poslancov aj tradičná hodina otázok.


TASR

Čo sa odohráva medzi sudcami v Súdnej rade.


a 2 ďalší
Súd bude rozhodovať o podmienečnom prepustení Mikuláša Černáka, odsúdeného na doživotie. Za mrežami je 26 rokov.

Mikuláš Černák sa o pár dní postaví pred súd.


SkryťZatvoriť reklamu