BRATISLAVA. Zmeny pri získavaní kreditov u učiteľov či posunutie termínu zápisu žiakov do prvého ročníka základnej školy. Aj to sú návrhy, ktoré prináša balík noviniek v školských zákonoch.
Novelizácie právnych predpisov v stredu poslanci Národnej rady posunuli do druhého čítania.
Zmena voľby riaditeľov spustili vlnu nevôle
Zmeny čakajú aj voľbu riaditeľov škôl. Po novom, ak zriaďovateľ nebude spokojný s kandidátom na riaditeľa, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania, písomne odôvodní svoj nesúhlas rade a na základe toho sa uskutoční druhé, úplne nové výberové konanie.
Z neho vzíde kandidát, ktorý už bude pre zriaďovateľa záväzný a ten ho musí vymenovať do 30 dní.
Práve zmeny pri voľbe riaditeľov spustili vlnu nevôle. V prvotnom návrhu sa totiž uvažovalo o tom, že mestá a obce by mohli odmietnuť kandidáta, ktorého navrhne rada školy, a to v prvom aj druhom kole.
Následne by sa uskutočnilo výberové konanie podľa zákona o výkone práce vo verejnom záujme. S tým však nesúhlasili školské odbory či učitelia, ktorí hovorili o oklieštení školskej samosprávy.
Podľa súčasnej právnej úpravy je návrh rady školy pre zriaďovateľa záväzný.
Zmeny sú podľa Fronca zásahom do demokracie
Avizované zmeny pri voľbe riaditeľov škôl sú zásahom do demokracie a fungovania škôl. V dnešnej parlamentnej rozprave k vládnemu návrhu novely školského zákona to vyhlásil exminister školstva a poslanec KDH Martin Fronc.
"Menovanie má prejsť cez pozmeňujúci návrh výlučne do kompetencie zriaďovateľa, čím sa zrušia práva rady školy. To je vážny zásah do demokracie a fungovania školy. V rade školy sú zástupcovia rodičov, pedagógov a zriaďovateľa a tento inštitút sa rokmi osvedčil. Sme proti takejto zmene," zdôraznil Fronc.
Zmenu v menovaní riaditeľov kritizoval aj Árpád Érsek (Most-Híd).
"Nie je to dobrý návrh. Je to hrubé neodôvodnené zasahovanie do rady školy. Zriaďovateľovi umožňuje dosadiť vopred určeného preferovaného kandidáta," zdôraznil Érsek a navrhol vrátiť novelu zákona ministerstvu školstva na prepracovanie.
Dôležité je aj správanie rodičov a učiteľov v rade školy
Exminister školstva Dušan Čaplovič (Smer) Fronca upozornil, že by mal diskutovať o tom, čo v zákone je, nie čo sa povie v médiách, že sa v ňom ešte zmení.
"Súkromné a cirkevné školy mali iný systém postavenia rady školy a schvaľovania riaditeľa a verejné školy mali iný systém. Tak sme to chceli zjednotiť. Táto cesta, ktorú zvolil minister Juraj Draxler (nominant Smeru), vyrovná ten systém podobne, ako to máme na súkromných a cirkevných školách," vysvetlil.
Podľa Čaploviča je tiež dôležité, ako sa správajú rodičia a učitelia, ktorí sú v rade školy. "Akú chcú mať kvalitu vzdelávania, či chcú podliezať latku a rovnako je to aj u zriaďovateľov. Najlepším systémom by bolo, keby učitelia aj riaditelia patrili priamo pod rezort školstva a mnohé problémy by boli odstránené," dodal.
Juraj Blanár (Smer) chápe opozičné vystúpenia ako kritiku súčasného fungovania súkromných a cirkevných škôl.
"Rada školy má najmä kontrolnú funkciu a mala by hodnotiť aj samotného riaditeľa. Odkedy boli rady vytvorené, až na nejakú výnimku nenavrhli odvolanie riaditeľa ani raz. Na druhej strane zriaďovatelia to urobili mnohokrát. A tak to má byť, lebo zriaďovatelia sú zodpovední," zdôraznil Blanár.
Získavanie kreditov má nové pravidlá
Ďalšou novinkou je termín zápisu prvákov do základnej školy, ktorý sa posunie o viac ako dva mesiace neskôr. V súčasnosti chodia budúci prváci na zápisy v období od 15. januára do 15. februára. Po novom by to malo byť od 1. apríla do 30. apríla.
Odborári pritom hovoria o pozitívnej zmene vzhľadom na to, že u detí v tomto veku môže trojmesačné obdobie zohrávať významnú úlohu v ich vývine.
Nové pravidlá čakajú aj učiteľov pri získavaní kreditov. Nedostanú ich napríklad za absolvovanie rozširujúceho štúdia.
Ministerstvo školstva chce taktiež sprísniť získavanie kreditov zo zahraničia. Učitelia by sa mali po novom osobne zúčastniť na školení v zahraničí, kým súčasný zákon umožňuje akúkoľvek formu účasti.
Novela zároveň predlžuje účinnosť ustanovenia zákona obmedzujúceho platnosť kreditov na sedem rokov.
Niektoré novinky sa dotknú aj študentov, napríklad študent prijatý do učebného odboru strednej odbornej školy s výučným listom bez maturity už po novom nebude môcť len tak prestúpiť na študijný odbor ukončený s maturitou vo svojej alebo inej škole.
Zmeny aj pri kontrolách inšpekciou
Základné a stredné školy budú môcť po novom vzdelávacie štandardy využiť ako učebné osnovy. Vzdelávacie štandardy pritom vymedzujú požiadavky, ktoré majú žiaci splniť v rámci konkrétneho časového intervalu.
Ak škola prevezme vzdelávacie štandardy štátneho vzdelávacieho programu ako učebné osnovy do svojho školského vzdelávacieho programu, ide o výrazné zníženie administratívnej záťaže učiteľov.
Školám sa zároveň naďalej ponecháva možnosť tvorby vlastných učebných osnov jednotlivých predmetov. V prípade materských škôl bude tiež možné využiť vzdelávacie štandardy jednotlivých vzdelávacích oblastí ako učebné osnovy školského vzdelávacieho programu.
Zmeny nastanú aj pri kontrole škôl inšpekciou. Školská inšpekcia bude môcť označovať vo svojej správe konkrétne subjekty, pri ktorých identifikovala pozitíva a negatíva.
"Je najvyšší čas na poukazovanie konkrétnych negatívnych aj pozitívnych príkladov, a tým efektívnejšie pôsobiť na správanie a činnosť ostatných inštitúcií," dodal vedúci úradu odborového zväzu Juraj Stodolovský.
Hlavný školský inšpektor navyše bude môcť dať návrh na vyradenie školy alebo školského zariadenia zo siete, ak pri nich zistí závažné nedostatky.