Grilovačku vo fúriku i protikorupčný guláš chystajú počas Restaurant Day

Gastronomické špeciality s domova i zahraničia budú súčasťou Restaurant Day, ktorý sa uskutoční už v sobotu 16. mája aj na Slovensku.

BRATISLAVA. Jednodňovú pop-up reštauráciu si počas Restaurant Day môže otvoriť každý. Stačí si vybrať originálne miesto a chcieť sa pochváliť chutným jedlom. Svoje reštaurácie a bistrá si otvorí aj 13 neziskoviek z Bratislavy, Trnavy a z Vinodolu (okres Nitra), ktoré hľadajú podporu na svoje projekty na darcovskom portáli DobraKrajina.sk.

V bratislavskom dennom centre Domec, ktoré sa venuje ľuďom bez domova, chystajú thajské špeciality v podobe jedla Pad Thai a nebudú chýbať ani zaujímavé fotografie spojené s diskusiami.

Rómske placky v Bratislave

Pravé rómske placky marikle sa budú podávať na dvore Člověka v tísni v Bratislave. V ARTbistre, ktoré si otvorí Mládež ulice v kníhkupectve Kolomana Bagalu v Bratislave chystajú čítačky, arteterapiu a koláče s pomazánkami pomenované podľa umeleckých diel.

Kamaráti s mentálnym hendikepom z Bol raz jeden človek zasa budú ponúkať svoje známe koláče a dobroty v Hento Toto In da Tuto.

V Trnave sa Restaurant Day spojí s blším trhom priamo na pešej zóne. Nezisková organizácia Bronco plánuje otvoriť bistro, v ktorom bude ponúkať japonskú polievku, domáce koláče či známe trnavské limonády.

Občianske združenie ZOMOS chystá vo Vinodole protikorupčný guláš a špeciality z rôznych kútov Slovenska. Aj takýmto spôsobom chcú poukázať na zneužívanie moci a netransparentné hospodárenie v mestách a obciach. Šišky (fánky) plnené rôznymi dobrotami čakajú návštevníkov Centra Dorka, ktoré sa stará o rodiny a matky s deťmi v núdzi v Prešove.

Nápad prišiel z Helsínk

Nápad založiť Restaurant Day vznikol vo fínskych Helsinkách v roku 2011 a odvtedy sa koná v 30 krajinách na celom svete. Každoročne sa do neho zapájajú tisícky jednodňových reštaurácií vo Varšave, Kyjeve, Budapešti, Viedni, či v Prahe.

Prvotným cieľom podujatia nie je zarobiť. Reštaurácie fungujú na báze dobrovoľného príspevku Zaplať, koľko chceš. V prípade neziskoviek ľudia budú môcť ochutnať niektoré z ich špecialít a zároveň podporiť ich aktivity, ktorými menia veci na Slovensku k lepšiemu.

Cieľom Restaurant Day je, aby sa dostal do zaujímavých lokalít a ponúkol netradičné a originálne recepty ľuďom, ktorí sa radi spoznávajú a cítia dobre v komunite. Môžu sa cez neho realizovať vášniví kuchári, pekári i gurmáni. Možností majú veľa – od tradičných lokálnych jedál, na ktoré často zabúdame cez stálice našej kuchyne vybrúsené do dokonalosti až po excentrické ochutnávky netradičných jedál z originálnych prísad.

Kto sa zapojí do Restaurant Day

TáčkyQ II. (Divadlo Stopy snov)

Záhrada OZ Prima, Banšelova 4, Bratislava – Trnávka

14.00 - 17.00 h

V divadle Stopy snov hrajú klienti Domova sociálnych služieb Prima. Vďaka ľuďom, ktorí hercov podporujú, je divadlo už 6 rokov súčasťou divadelnej kultúry v Bratislave. „Na javisku môžeme byť úplne sami sebou a ukázať naše tajné sny,“ hovorí Martina Jakubcová z divadla. Reštauráciu otvoria v záhrade OZ Prima.

Menu: grilované chuťovky priamo z fúrika, limitovaná edícia špecialít šéfkuchára Jara Žideka, neodmysliteľné palacinky s kávou a to všetko vám naservírujú herci, s ktorými zažijete, ako to vyzerá na divadelnej skúške

Spoločne Chale/ Jeme spoločne (Člověk v tísni, o.z.)

Svoradova 5 (dvor), Bratislava - Staré mesto

13.00 - 17.00 h

Člověk v tísni - Slovensko chce tak poukázať na ľudí žijúcich v chudobných podmienkach na Slovensku, ktorí napriek nepriaznivej situácii vedia baviť ostatných, navariť chutné jedlá a zahrať do rytmu. Príďte a stretnete ich osobne v našom veselom dvore priamo v centre mesta. Na programe bude spoločné jedenie, príjemné rozhovory a živá hudba.

Menu: tradičné rómske marikle (originálne placky) s chutnými omáčkami v sprievode rómskej hudby

Blšák a Kubik bistro v Trnave (Bronco, o.z.)

Hlavná ulica Trnava, pešia zóna pri Radnici

9.00 - 15.00 h

Chýbajúci príbor do obedovej sady či cukornička v tvare slona. Na blších trhoch ľudia niekedy objavia nevšedné kúsky do svojich domácností. V rámci Restaurant Day sa v Trnave uskutoční prvý pouličný trnavský „blšák“ na Hlavnej ulici pred Radnicou. Bronco prináša kultúru a trhy späť do mesta v podobe trnavských rínkov, piknikov a blšákov. V rámci Restaurant day sa jeden uskutoční aj na pešej zóne a jeho súčasťou bude super hyper extra KUBIK bistro.

Menu: japonská polievka, falafel, gazpacho polievka, domáce koláče

Thajský street food Restaurant day (Vagus, o.z.)

Priestory denného centra DOMEC, Mýtna 33, Bratislava

10.00 - 17.00 h

OZ Vagus pracuje v Bratislave s ľuďmi bez domova. Príďte si pozrieť priestory, v ktorých pracovníci Domca každý deň riešia rôzne ľudské osudy. V záhrade Domca vás čakajú thajskú dobroty, ako aj prehliadky Domca v hodinových intervaloch, nezáväzné rozhovory o problematike straty domova, fotografie a zaujímavé videá.

Menu: najslávnejšie thajské street food jedlo Pad Thai pripravené podľa receptu z najlepšieho bistra Thip Samai v Bangkoku a k tomu to najlepšie z thajských ľadových nápojov - pravý importovaný čierny a zelený čaj so smotanovou penou a ľadom

Dúhová záhrada (Domov sociálnych služieb Integra)

Tylova 21, Bratislava – Nové Mesto

14.00 - 17.00 h

Domov sociálnych služieb sa venuje klientom s kombinovaným telesným i mentálnym postihnutím. Záhrada domova, ktorá je situovaná v priestoroch Mierovej kolónie (bývalá Dynamitka), sa zmení na reštauráciu, kde si so svojimi rodinami a priateľmi môžete vychutnať dobré jedlo, dezert a osviežiť sa limonádou či relaxovať pri káve.

Restaurant ZOMOS (Združenie miest a obcí Slovenska - Zomos, o.z)

Terasa a záhrada združenia, obec Vinodol, okres Nitra

14.00 – 20:00 h

Združenie vzniklo na podnet občanov obcí a miest z dôvodu pretrvávajúcich, prehlbujúcich sa a neriešených problémov v samosprávach. Jeho cieľom je prispieť k dodržiavaniu zákonov a princípov právneho štátu v obciach a mestách. V záhrade a na terasách združenia sa budú chystať rôzne špeciality z rôznych kútov Slovenska.

Menu: halászlé slovensko - maďarského priateľstva, starostovská pečienka, antikorupčný guláš, pagáče ala zlatý úplatok a ďalšie regionálne špeciality zo Zemplína, Gemera, Novohradu, Dolnej Nitry, Záhoria, ale aj Podunajska, nebudú chýbať ani diskusie na témy ako konšpirácie či ako kontrolovať moc v mestách a v obciach

Prvá liga, Liga proti rakovine

Centrum pomoci Ligy proti rakovine, Brestová 6, Bratislava (zastávka Bajkalská)

12.00 - 15.00 h

Liga proti rakovine každoročne organizuje pre pacientov bezplatné relaxačné pobyty a podporuje rodiny s onkologickým pacientom v hmotnej núdzi. Koordinuje 21 psychológov a psychoterapeutov po celom Slovensku, ktorých služby sú pre pacientov a ich rodiny bezplatné. Prevádzkuje dva náhradné domovy pre rodičov detských onkologických pacientov, ktorí sú hospitalizovaní na onkológii v Bratislave a v Košiciach. V troch centrách pomoci na Slovensku v Bratislave, Košiciach a v Martine denne poskytuje pre onkologických pacientov rôzne pohybové, kreatívne či jazykové kurzy. Liga podporuje aj nemocnice, či zdravotnícke zariadenia.

Menu: tofu guličky, syrovo-šunkové koláče, špeciality z kuchyne "ligáckych" dievčat, guláš a ďalšie špeciality nachystá kuchár Jozef a popri dobrom jedle sa bude veľa tvoriť alebo môžete skúsiť rýchlokurz nordic walkingu (bežkovanie bez lyží)

Centrum Dorka Prešov (Úsmev ako dar)

Lomnická 30, Prešov – sídlisko Šváby

10.00 - 16.00 h

Kúp si šišku a prispej na dokončenie Centra Dorka v Prešove. Stáva sa, že sa rodina alebo matka s dieťaťom ocitnú bez strechy nad hlavou. Vtedy hrozí, že dieťa bude umiestnené do detského domova. Tomu chcú v Úsmeve ako dar zabrániť. Dočasný domov nachádzajú rodičia s deťmi v Centre pre obnovu rodiny Dorka Prešov, ktoré je jediné svojho druhu v Prešovskom kraji. Radi vám ukážu, ako žijú a ešte radšej vám predstavia svoje plány s priestormi, ktoré budú zrekonštruované už toto leto.

Menu: domáce „fánky“ známe ako šišky plnené rôznymi dobrotami a k tomu program pre deti a rodičov

Klub detskej nádeje Quo Vadis

Veterná 1629/1, Bratislava

14.00 - 18.00 h

Klub detskej nádeje pomáha deťom, ktoré sú dlhodobo hospitalizované na oddeleniach Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Kramáre v Bratislave. Jeho pomoc spočíva najmä v návštevách oddelení, počas ktorých sa snažia deťom a mladým skrátiť a spríjemniť čas strávený mimo domova. Klub chystá počas Restaurant Day malú kaviareň v priestoroch OZ Quo Vadis.

Menu: tradičná fínska lososová polievka a ako dezert fínske korvapuusti

U divokých bylín! Hravá kaviareň (Integrované pohybové divadlo Len Tak Tak)

Pisztoryho palác, Štefánikova 25, Bratislava

11.00 - 18.00 h

Len Tak Tak je integrované pohybové divadlo, v ktorom spoločne tancujú a tvoria ľudia s fyzickým postihnutím a bez neho. Jeho cieľom je, aby bolo divadlo prístupn pre všetkých bez ohľadu na fyzické či iné limity. Organizuje aj tančiarne pre hanblivých, jam sessions, tanečno - pohybové dielne a workskhopy tanca.

Menu: bylinkové limonády, káva, sladké i slané koláče - pripravte niečo dobré doma a prineste to do divadla - okrem jedenia sa budú hrať aj spoločenské hry

ARTbistro (Mládež ulice, o.z.)

Kníhkupectvo Kolomana Bagalu, Laurinská 19, Bratislava


14.00 - 17.30 h

Občianske združenie Mládež ulice sa venuje terénnej sociálnej práci a deťom, mládeži ako aj rodinám z bežného (sídlisková mládež, mestské komunity) i sociálne znevýhodneného prostredia.

Menu: čakajú vás koláče a pomazánky pomenované podľa umeleckých diel, súčasťou bude aj arteterapia, ktorá sa prejaví v spoločne tvorenom obraze na veľkej stene pred kníhkupectvom, chystá sa aj hudobné prekvapenie a budú sa čítať tie najkrajšie detské rozprávky

HENTO TOTO in da TUTO (Bol raz jeden človek, o.z.)

Kaviareň TUTO, Stará Tržnica, Námestie SNP, Bratislava

12:00 - 20:00 h

OZ Bol raz jeden človek sa v rámci denného centra venuje dospelým kamarátom s mentálnym postihnutím. Spoločne realizujú rôzne veselé pracovno- terapeutické aktivity. Výsledky svojej práce ponúkajú pod kreatívnou značkou Hento Toto.

Menu: V rámci podujatia Restaurant day vám kamaráti s mentálnym postihnutím ponúknu okrem veselej nálady a dobrej hudby všakovaké vlastné home made a s láskou pripravené slané i sladké koláče a to v priestoroch kaviarne TUTO, do ktorej chodia pravidelne každý týždeň trénovať svoje čašnícke zručnosti.

Hody do (ne)pohody (Autistické centrum Andreas n.o.)

Partizánska lúka, Bratislava

14.00 - 18.00 h

Autistické centrum Andreas predstavuje komplexný prístup k riešeniu problematiky porúch autistického spektra s dôrazom na rodinu s autistickým členom. Hlavným poslaním centra je poskytnúť takú mieru podpory a pomoci, ktorá ľuďom s autizmom umožní maximálne možný individuálny rozvoj v kontexte reálnych podmienok života. Priamo na Partizánskej lúke v Bratislave si Autistické centrum Andreas otvorí vlastnú reštauráciu. Dažďa ani slnka sa báť nemusíte. Ak bude treba, pojazdná reštaurácia všetkých schová do stanu. Príďte aj s deťmi. Spoločne s nimi, s nami alebo sami si môžete vyrobiť odznak.

Menu: domáci kotlíkový guláš, makovníky a orechovníky Kamily Magálovej (od 16.00 h), a iné lepkové i bezlepkové dobroty

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 2. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 3. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 4. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 7. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 8. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 9. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 10. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 088
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 796
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 320
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 356
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 650
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 615
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 465
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 713
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 678
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 2 800

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

KOMENTÁRE

V krajine, kde vás pre farbu pleti neobslúžia

Pre SaS je spoločenské vylúčenie vždy výsledkom nedostatku snahy.

Neprehliadnite tiež

Kandidáti na šéfa Úradu pre verejné obstarávanie sa môžu prihlásiť do konca júla

Verejné vypočutie by podľa predpokladov malo byť 30. augusta.

Macron sa zaujímal o môj názor na Rusko, hovorí Fico

V krátkom čase by Francúzsko malo oznámiť dátum návštevy prezidenta na Slovensku.

Od septembra by sa mali zvýšiť platy aj pedagógom v škôlkach či kluboch

Odborári s ministrom hovorili aj o memorande, ktoré zahŕňa navýšenie platov učiteľov od januára 2018, 2019 a 2020.

Obžaloba na Filipa Rybaniča je už na petržalskom okresnom súde

SaS považuje obžalobu za dôkaz toho, že za súčasnej vlády sa prenasledujú tí, ktorí odhaľujú korupciu.