BRATISLAVA. Europoslanec a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík sa na slovenského premiéra Roberta Fica sťažuje v Bruseli.
Ako informoval Sulík na tlačovej besede, o rozhodnutí Fica neodpovedať na otázky dvoch slovenských denníkov (Denník N a denník SME, pozn. SITA) informoval predsedu Frakcie socialistov a demokratov v EP Gianniho Pittellu.
„Oni sú hákliví na obmedzenie slobody tlače. Mali by o tom vedieť,“ povedal Sulík. Zároveň položil otázku Európskej komisii, či takýto postoj Fica a členov vlády je zlučiteľný s demokratickými zásadami a objektívnosťou.
Sulík upozorňuje, že niektoré médiá a novinári na svoje otázky dostávajú odpoveď, že žiadnu odpoveď nedostanú.
„Takýto krok sa javí byť v priamom rozpore s princípom rovnakého prístupu k médiám, princípom rovnosti, v rozpore so zákazom diskriminácie, či slobodou prejavu,“ napísal Sulík. Zaujíma ho, či predmetný postup je v súlade s právom a princípmi únie a čo môže EÚ urobiť na ochranu základných práv. Predseda SaS zároveň požiadal príslušný výbor europarlamentu, aby sa tým zaoberal.
Sulík tiež napísal na úrad vlády žiadosť o informáciu, akým spôsobom dokáže úrad vysvetliť zlučiteľnosť rozhodnutia premiéra so zákonom o periodickej tlači. Ten podľa neho stanovuje, že orgány verejnej moci sú povinné poskytovať informácie o svojej činnosti na základe rovnosti.
Slovenská vláda sa v pondelok rozhodla, že nebude komunikovať s Denníkom N a premiér Robert Fico rovnako zakázal komunikáciu s periodikom všetkým ministerstvám.
Dôvodom je podľa kabinetu "dlhodobé tendenčné informovanie o práci kabinetu zo strany denníka, ktoré vyvrcholilo odštartovaním samolepkovej politickej antikampane. Podľa vyjadrenia úradu sa denník touto aktivitou bezprecedentne pridal k opozičným politickým subjektom, a preto vláda nevidí zmysel v ďalšej komunikácii s ním.