SME

Kvóty migrantov rozpútali diskusiu aj medzi europoslancami

Premiér Robert Fico kvóty odmieta.

Imigranti majú byť prerozdelení medzi členské štáty na základe stanovených kvót.Imigranti majú byť prerozdelení medzi členské štáty na základe stanovených kvót. (Zdroj: SITA/AP)

Európska komisia v stredu navrhla, aby členské štáty EÚ počas nasledujúcich dvoch rokov prijali 20 000 utečencov.

BRATISLAVA. Kvóty utečencov pre jednotlivé štáty rozpútali diskusiu o probléme migrácie a iba spoločné dohody Európskej rady, Európskej komisie a Európskeho parlamentu môžu riešiť situáciu a odbremeniť od migrantov južné štáty, ktoré situáciu absolútne nezvládajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre agentúru SITA to uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Smolková (Smer). Smolková, rovnako ako ďalší traja poslanci za sociálnych demokratov zahlasovala 29. apríla za rezolúciu, ktorá podporovala politiku kvót mignatov.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér Robert Fico však kvóty odmieta. "Európska rada sa dohodla, že akékoľvek rozhodnutie členských štátov únie, týkajúce sa migrantov, musí byť postavené na dobrovoľnosti a preto principiálne odmietam politiku kvót," vyhlásil Fico na tohtotýždňovom spoločnom zasadnutí slovenskej a českej vlády.

Podľa premiéra vidno na reakcii europoslancov, aj za Smer, ktorí politiku kvót v rezolúcii podporili, že sú úplne odtrhnutí od reálneho života a nesledujú rozhodnutia Rady. Zároveň slovenský premiér zdôraznil, že sa málo venujú príčinám zvyšujúceho sa počtu migrantov.

Problém celej Európskej únie

Ako uviedla europoslankyňa Smolková, nelegálna migrácia je témou každého plenárneho zasadnutia. "Uznesenia sú väčšinou spoločné naprieč politickým spektrom a reagujú na aktuálnu situáciu v Stredozemnom mori, kde denne zomierajú stovky nevinných ľudí, ktorí za vidinou lepšej budúcnosti pre seba a svoju rodinu riskujú svoje životy," tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nej je potrebné si uvedomiť, že nelegálna migrácia je problémom celej EÚ. "Riešením nie sú kvóty, ale humanitárna pomoc pre migrantov v ich pôvodnej krajine a odstránenie vojnových konfliktov," dodala.

Podľa Vladimíra Maňku (Smer) europoslanci roky upozorňujú na nedostatočné riešenie tohto problému. Dodal, že je potrebné sa rozhodnejším spôsobom zaoberať neregulárnou migráciou prostredníctvom lepšej spolupráce s tretími krajinami a "napomôcť k zefektívneniu procesu vrátenia nelegálne prisťahovaných osôb do krajiny, odkiaľ prišli".

Pre europoslanca Borisa Zalu (Smer) nie je podstatné, či presídľovanie migrantov bude na základe kvót alebo dobrovoľnosti, ale to, aby "Európska komisia, Rada a premiéri problém konečne riešili".

SkryťVypnúť reklamu

Upozorňuje, že všetkých 28 štátov vrátane Slovenska sa musí na riešení podieľať. "Nežijeme na izolovanom ostrove a váhavé riešenia nám spôsobia väčšiu škodu ako osoh," uviedol Zala. Ako dodal, Slovensko bude na presídľovaní migrantov participovať v rozsahu maximálne pár stoviek ľudí.

Prečítajte si tiež:Slovensku hrozí vlna utečencov. Väčšia než tá africkáČítajte 

Nič dramatické

Podľa europoslankyne Moniky Flašíkovej Beňovej (Smer) parlament rozhodol o kvótach ako o jednom z riešení súčasného "katastrofálneho stavu v niektorých krajinách EÚ, ktoré sú krajinami akéhosi prvého kontaktu pre utečencov".

Pripúšťa, že rozhodnutia Európskeho parlamentu bývajú niekedy odlišné od stanoviska Rady či jednotlivých členských štátov. Ako ďalej uvádza, z 20-tisíc migrantov, ktorých chce EÚ prerozdeliť, by Slovensko malo prijať približne 316 osôb.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak teda vezmeme do úvahy, že na Slovensku máme aktuálne 2 933 miest a obcí, tak by matematicky jeden zachránený prisťahovalec vyšiel približne na každé deviate mesto alebo obec. Z pohľadu našej krajiny by to nebolo ničím dramatické a ukázali by sme empatiu a schopnosť, že od EÚ nečakáme len peniaze, ale vieme byť aktívny aj v menej atraktívnych politikách," uzavrela Flašíková Beňová.

"V Sýrii a Iraku zúri vojna. Kresťania, ale nielen oni, sú prenasledovaní, vyháňaní zo svojich domovov a zabíjaní. Sú tu tisíce mŕtvych utečencov v Stredozemnom mori. To je realita, ktorú premiér Fico nechce vidieť. Ako právnik pritom musí vedieť, že všetci títo ľudia sú utečenci podľa medzinárodného práva a Slovensko sa už dávno pred vstupom do EÚ zaviazalo, že takýmto žiadateľom poskytne azyl," uviedla europoslankyňa Anna Záborská (KDH).

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec EP Branislav Škripek (OĽaNO) takisto nesúhlasí so zavedením kvót, ale zostať bezcitný nie je podľa neho správne. "Nevytvárajme si z ľudského utrpenia politické body, ale radšej hľadajme riešenia. Je to naša povinnosť," dodal.

Systém kvót

Európska komisia v stredu navrhla, aby členské štáty EÚ počas nasledujúcich dvoch rokov prijali 20 000 utečencov. Imigranti majú byť prerozdelení medzi členské štáty na základe stanovených kvót, ktoré sa budú odvíjať od veľkosti krajiny, počtu obyvateľstva, ekonomického výkonu a ďalších ukazovateľov. Mechanizmus prerozdelenia má EK predložiť do konca mája.

Uvedeniu systému do praxe však musí predchádzať schválenie vládami všetkých 28 členských krajín únie, z ktorých niektoré vrátane Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska sú zatiaľ proti. Výnimku dostanú Británia, Írsko a Dánsko, ktoré sa môžu rozhodnúť neprijať žiadnych utečencov.

SkryťVypnúť reklamu

Systém kvót má ako núdzový mechanizmus viesť k rovnomernejšiemu rozloženiu azylantov medzi jednotlivými štátmi EÚ v období, keď Taliansko a ďalší južní členovia únie čelia nebývalému náporu. Nátlak na Brusel sa zvýšil po viacerých tragických udalostiach v Stredozemnom mori, z ktorých najhoršia sa odohrala 18. apríla, keď sa utopilo odhadom asi 800 nelegálnych migrantov smerujúcich do Európy.

"Žiadna krajina nemôže sama zvládať taký obrovský nápor utečencov," povedal v tejto súvislosti predseda EK Jean-Claude Juncker.

Utečenecká kríza vo svete

Keir Starmer.

Vláda má predstaviť plán na zníženie prisťahovalectva.


TASR
Ilustračné foto

Viac ako 50 ďalších osôb sa podarilo zachrániť pri Malte.


TASR 3
Ilustračné foto

Letáky obsahujú tvrdenia, že Nemci sú už v krajine menšinou.


TASR 2
Súvisiace témy: Európska únia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 167
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 668
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 633
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 402
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 775
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 3 517
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 912
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tréner Vladimír Országh na lavičke počas zápasu Slovensko - Švédsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Slováci sa s geografickým susedom stretávajú pomerne často.


TASR
Slovenskí hokejisti po víťazstve v zápase Slovensko - Slovinsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie pondelok, 12. máj?


Teuvo Teravainen oslavuje gól na MS v hokeji 2025.

Fínsko dnes zdolalo Francúzsko v skupine A na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Radosť hráčov Česka po góle na MS v hokeji 2025.

Video, zostrih a góly zo zápasu Nórsko - Česko v skupine B na MS v hokeji 2025.


SkryťZatvoriť reklamu