Na základe názorov vo Výkonnom výbore a Predsedníctve ako užších orgánoch vedenia strany predseda SDSS Ľudomír Šlahor predpokladá, že sociálni demokrati opustia koaličné rady. Pre zástupcov SDSS v parlamente by to malo znamenať odchod z poslaneckého klubu SDK - dvaja z troch poslancov s tým však nesúhlasia.
"Dozrel čas, aby sme rozhodli veľmi razantne a definitívne o vystúpení SDSS z klubu SDK a prípadne aj z vládnej koalície," povedal TASR Šlahor. SDK a vládna koalícia podľa neho neplnia sľuby, ktoré dali občanom a z pohľadu SDSS sa nenapĺňajú tradičné sociálnodemokratické hodnoty. Strana chce, aby kabinet Mikuláša Dzurindu vládol až do termínu riadnych parlamentných volieb a bude ho v tomto smere podporovať.
Podľa názorov z osemčlenného výkonného výboru a 17-členného predsedníctva by však traja zástupcovia SDSS mali opustiť klub SDK a stať sa nezávislými poslancami. Ak tak rozhodne i 50-členná Ústredná rada ako najvyšší orgán strany medzi zjazdami, poslanci by podľa Šlahora mali jej rozhodnutie rešpektovať. Zdôraznil však, že na nich nebudú vyvíjať nijaký nátlak a v prípade rozhodnutia poslancov ostať v klube SDK ich nečakajú nijaké sankcie.
Poslanec František Halmeš zo sociálnodemokratickej platformy klubu SDK "absolútne" neuvažuje o vystúpení z klubu a je rozhodnutý zotrvať v ňom do konca volebného obdobia. Podobne sa rozhodol aj v otázke svojho dvojitého členstva: "Zostávam v strane, za ktorú som kandidoval za poslanca, a to bola SDK," povedal pre TASR.
Poslanec Jaroslav Volf, ktorý sa rozhodol byť členom SDSS a nie SDK, pripravil pre Ústrednú radu návrh za sociálnych demokratov v parlamente, podľa ktorého je optimálne ostať v klube SDK a rokovať o podmienkach a kritériách takéhoto zotrvania. "Toto je najlepší možný spôsob a ja sa ho budem ako poslanec aj držať," povedal Volf TASR. Verí však, že Ústredná rada nerozhodne o odchode SDSS z koalície. "Možno stáť na pozíciách sociálnej demokracie veľmi jednoznačne a principiálne, a nemusíme preto robiť takéto gesto," poznamenal poslanec.